Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Pirovac

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Pirovac, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malé městečko, či chcete-li větší vesnice, která prošla pestrou, více než 700letou historií, jednou změnila své jméno a nakonec se zařadila mezi oblíbená dovolenková letoviska chorvatského pobřeží. Řeč je o resortu Pirovac, který svými barevnými domky lemuje stejnojmenný záliv nedaleko známého Šibeniku v Severní Dalmácii. Celá obec – tedy jak její staré historické centrum na malém pobřežním výstupku, tak novější část rozrůstající se směrem do vnitrozemí – je zasazena do nádherné krajiny plné bujné zeleně. Dokonce i jednotlivé domky jsou odděleny keři nebo stromy, které tak společně utvářejí dokonalou harmonii mezi městskou zástavbou a přírodou. Za vsí už se rozprostírají jen široké zalesněné kopce, které pobřežnímu letovisku poskytují atraktivní přírodní kulisu. 

Obec má kolem dvou tisíc obyvatel. I když se mnozí z nich dnes živí poskytováním služeb v cestovním ruchu, zůstávají zachována i některá původní odvětví, jako rybolov nebo pěstování vinné révy, fíků, třešní a dalšího ovoce.

Pirovac je skromnější resort, který však nabízí vše, co je potřeba k pohodové i aktivní dovolené: neomezené koupání v moři, odpočinek na pěkných plážích, sportovní a pohybové aktivity včetně pěší turistiky, cyklistiky a plavby, dále bohatou kulturu a v neposlední řadě široké možnosti výletů. 

Zajímavostí, kterou nelze opomenout, je již zmíněná historie jména obce. V dávných dobách vesnice čelila nájezdům agresivních Turků. Místním obyvatelům se ale díky odvaze a houževnatosti podařilo svůj domov ubránit, a tak obec přijala název, který by lépe přiléhal nebojácné osadě a který by odrazoval další troufalce, tedy „Zloselo“ neboli „Zlá vesnice“. Až ve 20. letech minulého století se obec vrátila ke svému původnímu, mírumilovnému jménu Pirovac, což je místní název jedné byliny. 

Pláže v letovisku Pirovac

Letovisko Pirovac vyniká nejen příjemným podnebím a zelenou přírodou, ale také členitým pobřežím s pěknými plážemi. Zdejší voda je čistá a díky mořským proudům také teplá, dokonce vždy o několik stupňů teplejší než jinde v Jaderském moři. Zdejší raritou je zátoka Makirina se stejnojmennou pláží, kde je k mání přírodní léčivé bahno. 

Lolić, Makirina a Miran

V docházkové vzdálenosti západně od centra letoviska Pirovac, v místě, kde se nachází hotel Miran, najdete pěknou pláž stejného jména, tedy Miran. Jde o pláž převážně pokrytou oblázky, místy i většími kameny, mořské dno je tu mělké a kolem dokola roste dostatek zeleně, která se stará o chladivý stín v letním horku. Pobyt na pláži Miran zpříjemní některé nabízené služby, jako například venkovní sprcha, převlékací kabiny, pronájem slunečníků a lehátek, půjčovna šlapadel nebo lahodné občerstvení. Díky vybavení, mělkému moři, čisté vodě a dětskému hřišti je zdejší pláž oblíbená u rodin s dětmi. 

Turistická vybavenost, aktivity

V letovisku Pirovac můžete využít pohostinnosti jednoho jediného hotelu, kterým je Miran, a jediného kempu stejného jména. Krom toho jsou ale samozřejmě k dispozici další zařízení, v nichž složíte hlavu, ať už to jsou apartmány, soukromé pokoje nebo prázdninové vilky. Hned naproti chorvatské pevnině, na které se letovisko Pirovac nachází, najdete ostrov Murter, jehož čtyři letoviska jsou taktéž připravena postarat se o vaše pohodlí v případě, že by kapacita resortu Pirovac nedostačovala. 

Pirovac je velmi příjemným místem, kde budete mít jak po celý den, tak ve večerních hodinách kde posedět, ať už to bude v pěkné restauraci anebo v pohodové kavárně. Ochutnat v nich můžete místní speciality, stejně jako klasická kontinentální jídla. Zejména zdejší tradiční lahůdky můžeme jen doporučit. Nenechte si ujít například ryby, mořské plody, pršut, pokrmy se sýrem, z nápojů pak bylinnou brandy nebo místní víno. A na závěr skvělé večeře nesmí chybět sladká tečka – třeba nezapomenutelné chorvatské koblížky. 

Příznivci sportu a pohybu si mohou v letovisku Pirovac a jeho okolí zajezdit na kolech, vydat se na pěší túru nebo vyplout na moře. Kdo zatouží po zážitku se špetkou adrenalinu, nechť zkusí potápění nebo windsurfing. K dispozici je i tenis nebo plážový volejbal. 

Obyvatelé letoviska Pirovac organizují pravidelně, obzvláště během léta, různé kulturní a folklorní akce, kde představují své tradice, historii, hudbu, tance, kroje a samozřejmě jídlo. Výjimkou nejsou ani náboženské svátky, oslí dostihy nebo akce zaměřené tematicky, např. na rybolov nebo na místní produkci (olivy, mořské plody a podobně).

Výlety v letovisku Pirovac

Vaše procházky letoviskem Pirovac budou obohaceny několika zajímavými historickými památkami. Jednou z nich je stará městská brána, která dodnes přetíná ulici mezi dvěma kamennými městskými domy. Místy se dochovaly i další části původního opevnění z 16. století. Kousek od brány se tyčí zvonice farního kostela svatého Jiří z 15. století, která vyčnívá nad všechny okolní budovy a je zdejší dominantou. Nicméně v okolí Pirovacu jsou i místa, která svědčí o mnohem delší historii obce, konkrétně o osídlení Římany již ve starověku. Takovým místem je nedaleký neobydlený ostrůvek Mojster (také Sustipanac nebo Ostrov lásky), na kterém byly nalezeny římské artefakty a zbytky osídlení. Krom toho jsou tu také k vidění pozůstatky opuštěného františkánského kláštera. 

Budete-li chtít z letoviska Pirovac vyrazit na výlet, není nic snazšího. Navštívit můžete okolní resorty na pevnině, jako např. Vodice (cca 12 km), Šibenik (cca 23 km) či Pakoštane (cca 14 km), nebo zavítat na nedaleký ostrov Murter. 

Milovníky přírodních krás jistě potěší informace, že Pirovac leží pouhých cca 20 km od ornitologické a přírodní rezervace Vranské jezero, cca 32 km od Národního parku Krka a zhruba 12 námořních mil od Národního parku Kornatské ostrovy. 


Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---