Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Petrčane

Oblast
Typ letoviska Rušné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Petrčane, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Drobné letovisko a současně historická obec, která již oslavila neuvěřitelných 900 let své existence – to je Petrčane, městečko ležící v Severní Dalmácii asi 12 km od Zadaru. I přes své úctyhodné stáří však Petrčane neustrnulo v minulosti. Naopak jde s dobou, tedy orientuje se stále více na turistický ruch a neúnavně pracuje na moderním vzezření přímořského letoviska. Můžete tak očekávat spoustu možností, kde se ubytovat, plnohodnotné turistické a stravovací služby, skvělé pláže s čistou vodou a pěkné prostředí malebné zátoky Petrčane, která vyniká bohatou vegetací a modrou hladinou moře. Pobřeží je tu lemováno novými i starými budovami, jimž dominuje zvonice kostela sv. Bartoloměje, která se hrdě tyčí nad ostatní. A nechybí ani živý přístav s kotvícími plavidly a loděmi rybářů. 

Letovisko Petrčane zaplňuje nejzazší konec stejnojmenné zátoky, kterou obklopují dva poloostrůvky vybíhající do moře – Punta Skala a Punta Radman. Oba fungují jako jakási prodloužená ruka letoviska, neboť se na nich nachází novější hotelové komplexy a další ubytovací zařízení.

Petrčane je univerzální destinací, která kombinuje možnosti odpočinku a relaxace s příležitostí k  pohybovým aktivitám všeho druhu a poznávání malebného okolí. K posledně jmenovanému přispívají hlavně cyklistické stezky a vůbec veškeré trasy přírodou, na které se můžete vydat na kole či pěšky. Kilometry lákavých dálav vás provedou přitažlivou krajinou plnou lesů, políček a olivových hájů. 

Pláže v letovisku Petrčane

Pláže v Petrčane a jeho okolí jsou převážně oblázkové nebo kamenité, přičemž společné jim je to, že mají vždy čistou a průzračnou mořskou vodu a zelené okolí. Na některých plážích byly uměle vystavěny betonové plošiny pro ještě pohodlnější lenošení na dece nebo lehátku. Většina zdejších pláží je vhodná pro rodiny s dětmi. 

Letovisko Petrčane má dvě hlavní pláže: 

Nela a Punta Radman

Další pláže

Na nedalekém poloostrůvku Punta Skala se nachází ještě plně vybavený rekreační komplex Zaton, který je díky dlouhé mělčině, nafukovacímu hradu na vodě a spoustě dalších aktivit lákadlem především pro rodiny a jejich ratolesti. 

Na Punta Skale se podél pobřeží vyskytuje celá řádka přírodních lokalit a zátok, kde se můžete oddávat letnímu odpočinku za většího soukromí. Jednou takovou je třeba Viševica ležící asi kilometr od Punta Skaly. Sem sice dovolenkáři také zabloudí, ale rozhodně v menším počtu než na frekventovaných místech petrčanského letoviska a v jeho bezprostředním okolí. 

Turistická vybavenost, aktivity

V letovisku Petrčane naleznete ubytování všech kategorií – od luxusních hotelových komplexů až po širokou škálu ubytovacích kapacit v soukromí, jako jsou apartmány nebo samostatné pokoje či celé vily k pronájmu. A samozřejmě nebudete postrádat ani kempy, kterých je tu hned několik: Pineta, Puntica nedaleko centra Petrčane a Zaton, který je současně velkým prázdninovým resortem sám o sobě; dokonce jde o největší svého druhu v celé Dalmácii. 

Letovisko Petrčane je stejně pohostinné jako drtivá většina letovisek po celém Chorvatsku. Narazíte tu tak na spoustu kaváren, hospůdek a restaurací, v nichž můžete okusit dalmácké speciality a zažít pravou gastronomickou atmosféru chorvatského pohostinství. Doporučuje se ochutnat hlavně masité pokrmy, obzvláště z ryb, a samozřejmě zdejší tradiční vína.                 

Vedle klasických aktivit, jako je plavání, potápění nebo šnorchlování, které k letní dovolené neodmyslitelně patří, je možné v Petrčane provozovat i jiné sporty, např. surfování, plážový volejbal, minigolf nebo jízdu na koni. Mezi oblíbené patří cyklistika a pěší turistika, k nimž vybízí četné stezky pěknou přírodou kolem políček a olivových hájů. Jestliže by ovšem tento typ aktivního odpočinku byl málo akční a vy jste zaznamenali nízkou hladinu adrenalinu v krvi, vydejte se na Mašlenički most, z kterého si můžete skočit bungee jumping. 

Petrčane má také na programu kulturní akce. Jde většinou o různé festivaly, slavnosti, soutěže nebo hudební večery. Konají se po celé léto a zahrnují koncerty, hudební vystoupení nebo trhy s ukázkou řemesel a starých tradic. Hotely mívají obvykle vlastní zábavní program pro své hosty. 

Pokud jde o nákupy, najde se v Petrčane vše potřebné ze základního zboží v menších supermarketech a u lokálních prodejců, jako jsou pekaři, řezníci, pěstitelé ovoce a zeleniny, výrobci alkoholových nápojů nebo rybáři, kteří prodávají své úlovky každé ráno u jednoho z marketů. Za širší nabídkou se pak musíte vydat do nedalekého Zadaru (asi 12 km). 

Noční život v Petrčane se odehrává hlavně v kavárnách a barech u pobřeží i ve městě. Určitě tedy najdete místa, kde se tančí, zpívá a popíjejí se lahodné nápoje do nočních hodin. Stejně tak se ale můžete těšit na příjemné posezení nad dobrým pitím a jídlem, pokud preferujete poklidnější trávení volného času na dovolené. 

Výlety v letovisku Petrčane

Pouhých 12 km od Petrčane můžete navštívit Zadar, malebné historické město se spoustou obchodů, restaurací, kaváren a možností zábavy i koupání. Jakousi menší verzí Zadaru je pak městečko Nin (cca 9 km), které se stejně jako jedna z částí Zadaru rozkládá na malém poloostrůvku. 

Jestliže hledáte bližší místo, kam vyrazit na výlet, zkuste jen 5,5 km vzdálený Zaton. turistický komplex s písečnou pláží, nabízející pulzující atmosféru živého resortu, nejrůznější sporty a nekonečnou zábavu pro velké i malé. 

Z přírodních atrakcí se naskýtá výlet do Národního parku Paklenica (cca 53 km), Národního parku Krka (cca 89 km), případně se vydejte na celodenní plavbu s cílem v Národním parku Kornati a rezervaci Telašćica (cca 48 km), při které si prohlédnete i množství kolem ležících ostrovů a ostrůvků. 

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---