Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Pakoštane

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Pakoštane, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malebné městečko posazené na rovinatých březích Severní Dalmácie, obklopené vodní hladinou a ostrůvky v moři kolem. To je Pakoštane, příjemné letovisko s přístavem v popředí a rozlehlým Vranským jezerem za zády. K tomu přidejme ještě pobřeží lemované plážemi a všudypřítomnou zeleň tvořenou převážně borovými háji a máme dokonalý základ fantastické letní dovolené. 

Ač Pakoštane není nijak velké letovisko a řadí se spíše ke skromnějším destinacím, vydobylo si již nemalou přízeň turistů. Svědčí o tom mimo jiné skutečnost, že se vedle staré části města, která se rozprostírá podél moře, rozrůstá toto letovisko až k Jaderské magistrále a dále za ní. A stejným tempem se zvyšuje také počet obyvatel, který dnes dosahuje už více než čtyř tisícovek. Dalším dokladem, že Pakoštane rozhodně není v cestovním ruchu žádným nováčkem, je, že toto živé letovisko nabízí vedle atraktivního prostředí starých romantických uliček také řadu restaurací a hospůdek, možnosti ubytování, kulturní akce, sport a samozřejmě pěkné pláže s křišťálově čistou vodou a kopou letní zábavy. 

Pláže u letoviska Pakoštane

Bužakovina, Janice, Pilatuša, Punta

Turistická vybavenost, aktivity

V letovisku Pakoštane naleznete sice jen jediný hotel jménem Galeb, o to širší je ale nabídka ostatních ubytovacích kapacit. Jedná se především o komplex Pine Beach Resort, který poskytuje ubytování apartmánového typu. Složit hlavu tu může najednou i více než tisíc osob. Kdyby však přesto bylo plno, lze ještě využít apartmánů a dalších ubytovacích možností v kempu Kozarica nebo Oaza mira, případně se nechat zlákat pohostinností místních a ubytovat se v soukromém pokoji nebo bytu. 

Pakoštane a jeho okolí je ideální pro příznivce sportu a aktivní dovolené všeho druhu. Začít můžete od oblíbené cyklistiky, jejíž popularita ještě stoupla po vybudování cyklistické stezky v délce necelých 50 kilometrů, která vás provede kolem nádherného Vranského jezera a zdejší malebnou přírodou. Součástí stezky je i pěkná vyhlídka na celé rozlehlé jezero. Pokud však jízdnímu kolu neholdujete, můžete se vydat po zdejších trasách i pěšky. Kdo má naopak raději aktivity vodní, může se oddat potápění, windsurfingu, rybolovu (k dispozici je sladkovodní, mořský i podmořský), jachtingu nebo jízdě na vodních skútrech či šlapadlech. A až se zase vrátíte zpět na souš, zkuste třeba tenis, plážový volejbal nebo jízdu na koni. 

V letovisku Pakoštane čeká řada stravovacích zřízení, tj. kaváren a restaurací, kde můžete ochutnat něco ze zdejší lahodné kuchyně. Obzvláště oblíbená jsou místní vína.                                                                                         

Jestliže byste na dovolené rádi zažili také něco z kultury, i zde Pakoštane poslouží. Během léta se totiž konají mnohé festivaly a slavnosti, například Vranské rytířské dny s šermířskými turnaji a námořními bitvami, historickými trhy a ochutnávkou středověkých pokrmů, dále se v průběhu letních měsíců konají vystoupení pěveckých sborů a folklorních skupin, gastronomické slavnosti a trhy, karnevaly, koncerty nebo dokonce vystoupení mažoretek v rámci lidových oslav a svátků. 

Výlety v letovisku Pakoštane

Procházkou úzkými uličkami starého městečka Pakoštane se dostanete až na nejvyšší bod obce, kde se tyčí kostel svatého Jiří z 15. století. V bezprostředním okolí Pakoštane se pak nacházejí některé fragmenty římských budov z doby antiky, například letních vilek nebo součásti tehdejšího vodovodního systému. 

V blízkosti letoviska je při pobřeží rozprostřeno hned několik zajímavých neobydlených ostrůvků. Na některý z nich můžete vstoupit přímo ze šlapadla nebo člunu a zažít pocit starých dobyvatelů či osamocených trosečníků. 

Necelého půl kilometru od centra Pakoštane a asi kilometr od mořského pobřeží se vydejte na obhlídku Vranského jezera. Je dlouhé zhruba 12 kilometrů a můžete si v něm i zarybařit nebo pozorovat zdejší ptactvo, neboť právě tato jezerní oblast je současně ornitologickou rezervací. 

Vzdálenost pouhých zhruba 4 kilometrů dělí Pakoštane od vesničky Drage, která leží v menší zátoce, jež poskytuje příjemné podmínky k poklidnému koupání a relaxaci u moře ve stínu borovic. Případně se tu lze i ubytovat a uniknout přeplněným plážím, které bývají ve větších resortech. 

Jste-li příznivci národních parků či přírodních rezervací, nenechte si ujít jedinečnou příležitost podívat se hned do dvou, které leží nedaleko Pakoštane. Prvním jsou Kornatské ostrovy, kam vás zaveze loď, a další je Telašćica na ostrově Dugi otok. Obě místa stojí rozhodně za vidění a Telašćica navíc také za smočení se ve vodě, neboť koupání bývá obvykle v rezervacích zakázáno. Ne ovšem zde. Tady najdete jednak malebnou zátoku, jež je ke koupání zcela ideální, případně si lze zaplavat i v jezeře Mir, které je součástí této přírodní památky. Cestou si ještě můžete prohlédnout skalní útvar zvaný Grpašćak, který se strmě tyčí ve výšce asi 150 metrů nad hladinou moře. 

A když už budete tak malý kousek, tedy pouhých 35 km, od hlavního města Severní Dalmácie Zadaru, byla by opravdu škoda se tam také nepodívat. Těšit se můžete na spoustu obchodů, restaurací, historických památek, turistických atrakcí a možností zábavy. Cestou se můžete ještě stavit v letoviscích jako Biograd na moru (cca 8 km), Sukošan (cca 23 km) nebo Bibinje (cca 27 km). A vydáte-li se na opačnou stranu, tedy jihozápadně od Pakoštane, dorazíte na další zajímavá místa, třeba do Vodice (cca 29 km) nebo Šibeniku (cca 42 km). 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---