Osor
Na samotné hranici mezi ostrovy Cres a Lošinj, kde jsou tyto dva kvarnerské ostrovy rozděleny uměle vytvořeným mořským kanálem – Osorským průplavem, leží malé, ale historicky velmi významné městečko Osor. A nejde o místo důležité jen ve vztahu k dějinným událostem a památkám, ale také pokud jde o jeho atraktivní vzhled, romantický charakter a pohádkovou atmosféru. Už jen skutečnost, že toto malebné městečko se svým původním opevněním spočívá na plochém výběžku pevniny mezi dvěma zálivy a dvěma ostrovy, kde se na vedlejším ostrově Lošijn začíná krajina vzdouvat do zalesněných výšek tamního pohoří, z něj činí až neskutečně malebný drahokam mezi všemi městy a letovisky ostrova Cres.
Město působí téměř jako jedno velké muzeum či výstava historických a uměleckých děl, neboť z každého koutu tu na vás dýchá umění v podobě sochy nebo plastiky. Vše je v létě podpořeno řadou kulturních večerů, kdy se ulicemi, zelenými zahradami se zbytky antických budov a náměstími šíří zvuky především klasické hudby.
Městečko Osor má ale i technickou raritu. Je jí most, který přepažuje již zmíněný Osorský průplav, který byl vyhlouben člověkem už v antických dobách. Tento most, jenž spojuje ostrovy Cres a Lošinj silniční komunikací, je totiž otočný a několikrát denně jej musí k tomu určený zřízenec ručně otočit, aby nepřekážel lodím a člunům a ty mohly bez problémů pokračovat dále na otevřené moře. Nicméně ani samotný kanál není bez zajímavosti. Ba naopak. Byl to právě on, kdo se zasloužil o věhlas města v době antiky, neboť urychlil lodní přepravu po Jaderském moři a stal se záhy mezinárodním přístavem a správním centrem obou ostrovů – Cres i sousedního ostrova Lošinj. Úzký průplav se později ukázal jako nesplavný pro velké obchodní lodě a začalo pomalu docházet k odklonu námořní dopravy jinam. Město začal navíc decimovat mor a malárie a jeho sláva tak velmi rychle uvadala. Díky tomuto údobí slávy však byl položen základ dnešnímu letovisku a vznikla a dochovala se řada významných památek i uměleckých děl na mnoha místech města: od hradeb a opevnění, přes antické náměstí a křesťanské kostely až po zahrady, parky a všudypřítomné sochy.
Dnes těží Osor hlavně z turistického ruchu a obyvatelé se kromě něj aktivně věnují také zemědělství a rybolovu. Nechybí samozřejmě pěkné pláže s řadou vodních sportů a kulturní akce po celé léto. Okolí nabízí vhodné cyklistické i pěší trasy a možnosti výletů do krásné přírody.
Pláže v letovisku Osor
Pláže najdete prakticky v celém okolí Osoru. Nejlepší koupání si ale zřejmě užijete v zátoce Bijar u stejnojmenného kempu nedaleko Osoru. Docházková vzdálenost z městečka je pouhých cca 15 minut, a tak tam budete cobydup. Jde o přírodní pláž s výhledem na zalesněné pohoří, která je zčásti kamenitá, zčásti pokrytá oblázky. Nachází se v příjemné malé zátoce se vzrostlými borovicemi a další zelení, jež je současně skvělým přírodním slunečníkem. Vstup do moře je pozvolný, taktéž pokrytý oblázky. Veškeré turistické služby poskytuje přilehlý kemp – od sociálního zařízení v podobě sprch a toalet až po občerstvení, které přijde vhod hlavně v horkých letních dnech. Nedaleko se nachází další menší zátoky, které lákají k novým dobrodružstvím a relaxaci u břehů moře.
Na další pláže se můžete vydat na sousední ostrov Lošinj. Většina pláží je oblázkových, přičemž na některých jsou kamínky tak jemné, až jsou pláže téměř písčité. Pro pohodlnější ležení jsou místy vybudovány betonové plochy pro ještě příjemnější odpočinek a slunění. Taktéž nechybí ani velmi pestrá nabídka vodních sportů, například windsurfing, jachting nebo plavba všeho druhu. Průzračné moře navíc přímo vybízí ke šnorchlování, potápění a vůbec objevování podmořských krás, a to ať už jste zkušený potápěč nebo nadšený začínající amatér.
Turistická vybavenost, aktivity
Ubytování nabízejí místní obyvatelé v soukromých apartmánech přímo ve městě, případně se můžete ubytovat i za městem, kde je k dispozici několik kempů s plážemi. Přímo na ostrově Cres, asi kilometr od centra Osoru, se nachází kemp Bijar ve stejnojmenné zátoce. Hned za otočným mostem, tedy na ostrově Lošinj, je pak další kemp – Preko mosta. Dále na ostrově Lošinj najdete ještě další dva kempy ve vzdálenosti maximálně do 5 km od Osoru.
Přímo v městečku Osor se můžete vydat za poznáním zdejší historie. Příležitostí k tomu je opravdu nespočet. Velmi bohaté dějiny města jsou totiž znát snad z každého kamene, budovy i sochy. Ať už jde o zachovalé památky nebo ruiny, fantazie je jimi bohatě inspirována a pracuje naplno. Při procházce si tak můžete barvitě domýšlet, jak asi město vypadalo za svého největšího rozkvětu. Nejvýraznější památkou, která je vidět kolem celého města a nejvíce zaujme na první pohled, jsou antické hradby, které byly součástí tehdejšího opevnění města. Pocházejí zřejmě už z 9. století před naším letopočtem, a stejně tak některé další pozůstatky antických budov a chrámů. Další pamětihodnosti pak upomínají na křesťanské doby – ruiny i stále stojící baziliky a kostely, z nichž nejvýznamnější je renesanční katedrála s barokním interiérem a klenotnicí. Katedrálu najdete na krásném osorském náměstí. Při procházkách městem a jeho starými uličkami a zákoutími narazíte ještě na spoustu dalších zajímavostí, staveb či sochařských děl a navštívit můžete také zdejší muzeum nebo archeologické sbírky ve staré radnici.
Osorské hudební večery vám během celého léta, tedy července a srpna, zpříjemní klasickou hudbou posezení v kavárničkách, na předzahrádkách restaurací, v kostelech i v ulicích města. A nejsou tu rozhodně žádnou novinkou – mají už totiž za sebou více než 40letou tradici.
Výlety v letovisku Osor
Pěšky se vydejte na patrně nejkrásnější vyhlídkové místo severní oblasti Jaderského moře – na vrch Televrina, který se nachází na sousedním ostrově Lošinj. Na tento výhled určitě dlouho nezapomenete. Za dobrých podmínek, kdy není příliš oblačno, mlhavo a neprší, dohlédnete až na pohoří Dolomit a Apenin v Itálii, na vrcholky slovinských Alp, horský masiv Velebit na chorvatské pevnině a vidět je i řada ostrovů včetně Rabu nebo Pagu. Udržovaná stezka, která začíná právě v Osoru, je současně křesťanskou poutní cestou s cílem u kostelíku pod vrcholem. Věřící tuto pouť praktikují už tradičně vždy na den sv. Anny.
Po celém ostrově Cres jsou rozprostřeny cyklistické stezky, na které se můžete napojit i z města Osor a vydat se za poznáním nádherné ostrovní krajiny s divokou přírodou a nádherným pobřežím.
Zátoka Bijar, vzdálená necelý kilometr od Osoru, láká nejen krásnou pláží a koupáním, ale navštívit tu můžete i zříceninu františkánského kláštera a gotický kostelík.
V přístavu si zase můžete vypůjčit člun a vyplout za senzačním koupáním a šnorchlováním k členitým břehům kolem letoviska Punta Križa, do stejnojmenného hlavního města ostrova Cres či do letoviska Mali Lošinj na ostrově Lošinj.
Lokalita
Kvarner
Jak se tam dostanu
Cres
Oblast: |
Turistická střediska |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Bary / kavárny Nákupy Památky |