Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Omišalj

Oblast
Typ letoviska Klidné
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Omišalj, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Hned první směrová cedule, kterou spatříte po překročení mostu na ostrov Krk, vás upozorní na malé, asi dvoutisícové malebné městečko s velkým přístavem zvané Omišalj. Toto letovisko a celé jeho okolí je častým cílem výletů, kdy při okružních plavbách kolem ostrova Krk nepřehlédnete místní rafinérii s tankery, které přináleží k rijeckému přístavišti a napomáhají jeho hladkému a plynulému chodu. Strach o průzračně čistou vodu však mít vůbec nemusíte. I zde si chorvatské pláže zachovávají svůj velmi vysoký standard a kvalitu, o které svědčí i prestižní ocenění Modré vlajky za čistotu a pravidelnou údržbu. Novější část městečka se dnes rozrůstá při mořském pobřeží, nechybí moderní marina pro jachty a nespornou výhodou jsou i nižší ceny ubytování a stravování spolu s méně zalidněnými plážemi.

Obdivovatelé a nadšení fotografové lodí a jachet si zde přijdou na své, neboť přístav v Omišalj je o mnoho větší a zajímavější než třeba přístav v populární Bašce.

Pláže u letoviska Omišalj

Hlavní pláží Omišaljského zálivu je Pesja, která se pyšní oceněním Modré vlajky a poskytuje tak záruku příjemného zážitku z koupání. Všechny místní pláže jsou od přírody buď kamenité, nebo oblázkové, místy však natrefíte i na písčitý úsek. Setkat se můžete také s upravenými betonovými platy nebo travnatými pásy určenými k pohodlnému ležení a opalování po koupání v moři.

Turistická vybavenost, aktivity

Cca dva kilometry od městečka najdete rozlehlý kemp Pušća, který je nejseverněji položeným kempem celého ostrova Krk. Spíše než v samotném městě Omišalj se doporučuje ubytování v sousedních letoviscích Malinska a Njivice. Ubytování v Omišalj upřednostní hlavně ti, kteří jsou velmi nenároční a raději investují do poznávání okolí a netrvají tolik na velkém luxusu a vybavenosti.

V Omišalj je k dispozici malá samoobsluha, několik menších restaurací a tržnice, kde zakoupíte lahodné a vždy čerstvé ovoce.

Omišalj je jednou z nejstarších osad na ostrově, a tak zde najdete zbytky starého opevnění a množství úzkých uliček s tajemnými zákoutími, které lákají k podvečerním romantickým procházkám. Na centrálním náměstí z 16. století se během sezóny konají kulturní akce a koncerty. Nejvyhledávanější městskou památkou je románský kostel Nanebevzetí Panny Marie, a tak si jeho návštěvu nenechte ujít.

Pro milovníky dobrodružství a mystiky určitě není ničím neznámým zdejší rarita – hotel Ucka. Jde o starý ubytovací komplex, který už dávno není v provozu a kterému se mezi místními i turisty přezdívá „hotel duchů“. Přístup až k samotnému hotelu je pochopitelně uzavřen, ale nic vám nebrání v tom jej obdivovat alespoň zvenčí. A co rozhodně stojí za návštěvu, je úžasná pláž přímo u hotelu, která je přístupná veřejnosti bez omezení. Díky mělké vodě a pozvolnému vstupu do vody je pláž vhodná i pro neplavce a skoro to vypadá, jako by hotel v její blízkosti nikdy nepřestal fungovat.

Výlety v letovisku Omišalj

Kilometr a půl jihozápadně od města najdete archeologickou lokalitu Fulfinum-Mirine. Již v 1. stol. zde počala výstavba římského města s lázněmi, chrámy, tržnicemi a domy pro vysloužilé vojáky, přičemž zbytky nedalekého přístavu a některých budov jsou viditelné dodnes. Po úpadku římské říše se místní komplex přebudoval na křesťanský, probíhaly v něm bohoslužby a zřízeno bylo i pohřebiště. Dnes tu najdete pozůstatky římské i křesťanské kultury a příjemná procházka tímto udržovaným archeologickým areálem vám zabere zhruba hodinku.

V okolí Omišalj se můžete vydávat na procházky do zalesněných kopců a z výšky tak shlédnout na celý Omišaljský záliv i s přilehlou rafinérií.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---