Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Novigrad Dalmácie

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Novigrad Dalmácie, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Rozkošné malé městečko Novigrad v Severní Dalmácii si prakticky nelze splést s žádnou jinou chorvatskou destinací. Jeho název je sice shodný se jménem jiného letoviska v chorvatské Istrii, nicméně vzhled Novigradu vás nemůže nechat na pochybách o tom, kde se právě nacházíte. Obec se rozprostírá v úzké, velmi neobvyklé zátoce Novigradského moře, která má tvar písmena S a která připomíná spíše řeku než mořskou zátoku. Novigradské domečky jsou vystavěny v mírném svahu podél celého břehu, doplněny nad střechami pásem bujné zeleně zdejších lesů. Už jen třešničkou na pomyslném dortu je středověký hrad s opevněním, který se hrdě vypíná nad městečkem. Obzvláště působivá je tato scenérie v noci, kdy jsou ulice i hrad osvětleny. Ještě více tak vyniká zejména specifický tvar malebné zátoky. 

Nicméně Novigrad není pěkný jen na pohled. Nabízí spoustu lákavých aktivit z oblasti kultury, sportu i zábavy, disponuje hezkými plážemi a v jeho blízkosti leží hned několik národních parků. Je proto mimo jiné vhodný i pro poznávací rodinnou dovolenou. 

Novigrad je přístavním městem a jeho zhruba dvoutisícovka obyvatel se krom rybaření a výlovu slávek živí zemědělstvím a v neposlední řadě službami v cestovním ruchu. 

Pláže

U břehů letoviska Novigrad v Severní Dalmácii na vás čeká křišťálově čistá mořská voda na převážně oblázkovo-skalnatých plážích, z nichž některé jsou ukryty v malých zátokách kolem – ty si můžete sami objevit při procházkách podél pobřeží. Pokud si chcete navíc s sebou přivézt svého čtyřnohého mazlíka nebo zkusit koupání „na ostro“, není problém, najdete zde sekce, kde je i toto dovoleno. 

Adriasol (u kempu Adriasol)

Turistická vybavenost, aktivity v letovisku Novigrad

Ubytování

Chcete-li se ubytovat přímo v dalmatském Novigradu, musíte se spokojit s ubytováním v soukromých apartmánech nebo si rovnou pronajmout celou prázdninovou vilku, což je vhodné zejména pokud přijíždíte s rodinou nebo se skupinou přátel. Další možností je ubytování ve zdejším kempu Adriasol. Asi 32 km od Novigradu leží navíc další letovisko – Starigrad-Paklenica, kde najdete pestřejší paletu ubytování od hotelů přes apartmány až po několik kempů.

Stravování, gastronomie

V letovisku Novigrad si můžete dopřát tradiční chorvatské pokrmy zahrnující především ryby a mořské plody, mezi nimiž vynikají slávky, jejichž chovem je Novigrad proslulý. Několik zdejších menších restaurací je umí připravit dle starých dobrých receptur. A tak si tuto delikatesu určitě nenechte ujít. 

Pohybové aktivity, sport 

Vedle sportů spojených s mořem, jako je koupání, vodní lyžování, rybaření (včetně podmořského) nebo plavba, patří k oblasti kolem Novigradu v Severní Dalmácii také sladkovodní sportovní aktivity. Přímo do Novigradského moře, jehož je zdejší zátoka součástí, se totiž vlévá řeka Zrmanja. Ta je jednak zdrojem vody a následně díky tomu i bohatého mořského života, její dostatečně silný proud poskytuje ale také v některých úsecích skvělé podmínky pro jízdu na raftu, kajaku nebo kanoi. Dobrodružná plavba je navíc dekorována krásnou přírodou s krasovými skalami a vodopády. Přírodu však nemusíte pozorovat jen z plavidla na řece, ale můžete se vypravit i přímo do jejích útrob a stoupat či šplhat po skalách na vršky s krásným výhledem nebo si udělat túru kolem řeky. Pozorný divák filmů o indiánu Vinnetouovi možná rozpozná místa kolem Novigradu, kde se natáčely některé scény ze slavné filmové série. 

Kultura, zábava 

V letovisku Novigrad pořádají místní každoročně Den slávek, který je poctou tomuto plodu moře, který je tradiční součástí zdejšího jídelníčku a který můžete ochutnat v novigradských restauracích. 

Další akcí pak je Novigradské kulturní léto, které sestává z nejrůznějších vystoupení hudebních umělců, herců, folklorních tanečníků a zpěváků. 

Výlety v letovisku Novigrad

V samotné obci nejprve projděte všechna nostalgická zákoutí starých uliček, které si stále zachovávají svůj středomořský ráz s prvky středověku. Všimněte si farního kostela Panny Marie s pěknou zvoničkou nebo kostelíku sv. Kateřiny se hřbitovem. Zcela jednoznačnou dominantou letoviska je však jeho majestátní středověký hrad ze 14. století s původním, částečně dochovaným opevněním a s pohnutou historií, kdy jeho zdi posloužily jako vězení uherské královně Alžbětě Bosenské, jež zde byla v roce 1387 zavražděna. 

Až se nabažíte krásami i historickými zajímavostmi letoviska, vyrazte mimo novigradskou zátoku. K mání je spousta zajímavých míst od národních parků přes letoviska až po větší chorvatská města. Co se týče přírodních lokalit, neopomeňte návštěvu nedalekého Národního parku Paklenica (cca 30 km), Vranského jezera (cca 38 km) se známou ornitologickou rezervací nebo Národního parku Krka (cca 60 km) s vodopády. O něco dále pak leží třeba Plitvická jezera (cca 135 km), Národní park Severní Velebit (cca 120 km) nebo Kornatské ostrovy. Zhruba 56 km od Novigradu můžete navštívit také největší chorvatskou krasovou jeskyni Cerovačke pećine.   

Z větších měst se ve vzdálenosti jen asi 33 km od Novigradu nachází jedno z nejvýznamnějších – Zadar, hlavní město Severní Dalmácie, plné pamětihodností, kultury a zábavy všeho druhu. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Památky
--- • --- • ---
---