Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Novigrad Istrie

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Novigrad Istrie, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malé rozkošné městečko Novigrad, které leží na vápencovém poloostrůvku při nížinatých březích severozápadní Istrie, je místem, kde najdete vše, co si jen můžete představit pod pojmem perfektní dovolená – romantická zákoutí městečka s historickými památkami, nekonečné pláže kolem dokola, širokou nabídku aktivit, sportu i zábavy a také výtečnou chorvatskou a istrijskou kuchyni.  

Není proto s podivem, že je dnešní čtyřtisícový Novigrad, který má za sebou minulost sahající až do antiky, oblíbeným turistickým letoviskem, který se z původně rybářské vesničky stále rozrůstá a vzkvétá. Historie si můžete všimnout téměř na každém kroku, neboť odkazy na dávné časy se ukrývají všude za kamenným opevněním města, ve zdech domů, na stěnách kostelů a ve starých uličkách, které tvoří historické jádro obce, za jehož hranicemi už pokračují novější čtvrti. Zdejší obyvatelé se pořád věnují rybolovu a farmářství, ale samozřejmě více a více také turistice a gastronomii. Díky příjemné symbióze starého s moderním je tak Novigrad atraktivním cílem široké škály návštěvníků z celé Evropy, včetně České republiky.  

Pláže v Novigradu

V Novigradu můžete vybírat z několika pláží: 

Karpinjan 

Pláž Karpinjan je výborně zařízená pláž se vším, co si jen můžete na pláži přát. Je proto obzvláště vhodná pro rodiče s dětmi, ale současně i pro všechny ostatní, kteří si chtějí užít nejlepší a nejpopulárnější pláž ve městě. Pláž Karpinjan je dlouhá půl kilometru a na této ploše najdete hned několik povrchů, z nichž snadno vyberete ten, který vám bude nejvíce vyhovovat, ať už to bude mírně svažitý úsek pokrytý oblázky a kameny, který končí v moři, kameny obložený a betonem zpevněný kaskádovitý břeh se schůdky až do vody anebo trávník k pohodlnému opalování na přírodním terénu. Mořské dno je tu mělké, takže vhodné pro neplavce, děti a třeba i handicapované. Krom toho je do vzdálenosti několika metrů od břehu zbudováno molo, které je ale poněkud netradičně potopeno pod hladinou a opatřeno sedátky a madly, takže slouží jako brouzdaliště a odpočinkové místo, kde se můžete se vším komfortem oddávat mořské relaxaci. Přístup k molu je bezbariérový, tedy nevedou k němu žádné schody, ale rovná betonová cesta se zábradlím. Kolem dokola pláže je spousta stromů, které poskytují přírodní stín, pokud vám bude připadat, že je sluníčka už trochu příliš. K dispozici jsou na pláži Karpinjan sprchy, toalety (i bezbariérové), šatny, výpůjčka slunečníků a lehátek, pizzerie, kavárna, možnost sportů: jízda na šlapadlech, dětské hřiště, trampolína, fotbal, tenis, basketbal a nafukovací hrad na vodě. 

Pláž leží jen asi kilometr od Novigradu a je v docházkové vzdálenosti od centra. Dojet sem ale můžete i na kole nebo autem, přičemž zaparkovat je možné nedaleko pláže. 

Maestral (pláž hotelu Maestral) 

Pláž Maestral se nachází v malé roztomilé zátoce asi kilometr od centra Novigradu v blízkosti hotelu Maestral, přesto je však veřejně přístupná. Je to navíc velmi příjemná a oblíbená pláž, opatřená Modrou vlajkou za kvalitu a čistotu, která pojme spoustu návštěvníků, a tak je vždy připravena poskytnout místo každému, kdo se tu bude chtít pěkně vykoupat v moři a poležet na sluníčku. K tomu slouží dlouhý pás pobřeží pokrytý hrubším pískem a kamínky, případně i betonovaná sekce, pokud máte raději tvrdší povrchy nebo pokud si pronajmete slunečník a lehátko, které na rovince lépe ukotvíte. Eventuálně si můžete lehnout i do trávy a vystavit tělo slunečnímu svitu. Díky hustým keřům a stromům v okolí pláže si můžete najít přírodní stín, který vás naopak od sluníčka ochrání, pokud zrovna nechcete být v jeho přízni. Mořské dno je na pláži Maestral mírně svažité, a tak se bude líbit hlavně dětem a méně zdatným plavcům. Sportovní nadšence zase potěší možnost zahrát si vodní polo, fotbal, tenis, zaskákat si na trampolíně, projet se na šlapadle nebo ve člunu a děti s povděkem uvítají skákací hrad na vodě. Návštěvníkům jsou k dispozici toalety, šatny, sprchy, půjčovna slunečníků a lehátek, restaurace a další občerstvení. V blízkosti pláže je také parkoviště. 

Mujela (pláž v zátoce Mujela)

Zátoka Mujela je domovem stejnojmenné pláže, kterou tvoří kamenitý a betonovaný povrch. Pláž je součástí malé zátoky s čistým mořem, avšak poněkud hrubším dnem, takže se doporučuje vzít si s sebou vhodnou obuv do vody. Pláž Mujela je vhodná hlavně ke koupání a slunění. K příjemnějšímu odpočinku u zdejších břehů si můžete dopřát zmrzlinu nebo drobné občerstvení či posezení v kavárně, vypůjčit si slunečník a lehátko, převléknout se v šatně nebo si odskočit na veřejnou toaletu. Hned za pláží se můžete natáhnout na trávník nebo se před sluníčkem schovat ve stínu stromů. Nedaleko pláže se nachází parkoviště pro osobní automobily. 

Sirena (pláž kempu Sirena)

Pláž Sirena u kempu stejného jména je lokalitou, kde to žije. Řadí se jednak mezi pláže, které se mohou pochlubit oceněním Modré vlajky za pečlivou údržbu a čistotu, ale díky přítomnosti kempu je také možné říci, že je opravdu dobře vybavená a nabízí širokou škálu služeb, atrakcí a možností zábavy i sportu. Samotná pláž je kamínková, místy jsou ale skaliska a betonované plochy. Sestup do vody je převážně mírný, kvůli ostřejším kamínkům se ale citlivějším osobám doporučuje vhodná obuv do vody. Pláž leží v zelené přírodě plné stromů a keřů, takže není problém najít si svoje místečko ve stínu, pokud si chcete odpočinout od horkého slunce. Rekreantům se nabízí veškeré vybavení od šaten a sprch přes půjčovnu slunečníků a lehátek až po kiosky a restaurace. Za poplatek si můžete vychutnat některý z atraktivních sportů jako jízda na vodních lyžích, šlapadle nebo ve člunu. Zahrát si můžete i vodní polo, plážový volejbal, tenis, basketbal nebo si zařádit na nafukovacím vodním hradě. Čistá voda zdejšího moře pak doslova vybízí ke šnorchlování a děti zajisté potěší hřiště určené jen jim. 

Turistická vybavenost, aktivity

Protože je Novigrad oblíbeným turistickým resortem, nemusíte se obávat, že by nabídka ubytování byla skromná nebo snad nebylo z čeho vybírat. Možností, kde se po dobu dovolené ubytovat, je celá řada a typy zařízení jsou rozmanité – od několika hotelů různých kategorií přes apartmány až po hostel nebo hned tři kempy (Kastanija, Mareda, Sirena). 

Novigrad je společně s nedalekým Umagem, Buje a dalšími jedním z bodů několika cyklistických stezek různých obtížností. Ať už jste tedy jakýkoli typ cyklisty a preferujete horský terén, silnici nebo odpočinkové pěšiny, pro každého se tu něco najde. Společné ale mají všechny stezky jedno – krásné okolí a propojení důležitých bodů, kde vždy najdete něco zajímavého k vidění. Pro milovníky jízdy kolmo je také připraveno ubytování a cyklistické akce, jako závody nebo organizované výlety. 

Městečko Novigrad je sice menších rozměrů, pokud jde ale o kulturu, moc si nezadá s mnohem většími letovisky. A tak během svého pobytu můžete být svědky mnoha poutavých akcí. Jednou z nich je třeba červnový festival Hudba na každém kroku, kdy se celý Novigrad rozezní tóny hudby a dokonale sladěnými hlasy místních vokálních souborů a akustických hudebních nástrojů. V tomtéž měsíci – tedy v červnu – se také koná Parkfest, který naplní novigradské parky kreativními zvuky převážně mladých kapel, dílnami pro děti, divadelními představeními a výstavami. Kdo si potrpí spíše na klasičtější druhy muziky, může se oddat jazzovým melodiím na počátku a v polovině července. 

Z ochutnávkových událostí nelze opomenout hlavní počin roku, kterým je festival Gnam Gnam Fest. Nejde však o jednorázovou akci. Pod tímto názvem se vždy s malou obměnou pořádají různé hostiny po celém městě, které jsou vždy zaměřeny na některou ze zdejších potravin, nejčastěji ale na ryby a mořské plody. Vše začíná už s příchodem prvních jarních slunečních paprsků, kdy se v květnu koná Gnam Gnam Fest s podtitulem Moře na talíři. Ten nabízí jedinečnou příležitost ochutnat dosud nepoznané lahůdky a dobroty z mořských plodů a ryb. Vaše chuťové buňky opět zpozorní v září při známém Sardinkovém festivalu, taktéž konaném pod záštitou Gnam Gnam Festu. Sardinka je totiž jakýmsi symbolem města, loví se ve zdejších vodách a připravují se z ní pokrmy na všechny způsoby. Obvykle bývají součástí i přehlídky lidové kultury v podobě tanců a zpěvů a také trhy, kde si můžete zakoupit něco s sebou do hotelu nebo domů, například rukodělné výrobky, dále sýry, olivový olej, masné produkty, sladkosti nebo přírodní kosmetiku. Během celé sezóny od jara do podzimu se ale můžete setkat s dalšími Gnam Gnam Festy, zaměřenými třeba na chřest nebo škeble. 

Tím ale stále nekončí výčet akcí, které vás v Novigradu čekají. Můžete se ještě těšit na Tanec pod zvonicí, sexy letní taneční festival pod širým nebem, kdy se budete inspirovat energickými pohyby profesionálních tanečníků a tanečnic salsy, čači a dalších tanců v latinských a karibských rytmech. Zábavný večer se koná na začátku července a v druhé polovině srpna a jeho součástí je i ochutnávka skvělých nápojů i jídel. Zapojit se může úplně každý bez ohledu na věk, stačí jen dobrá nálada. V červenci vás čeká také Noc kouzelníků, která je přehlídkou pouličních umělců, hudebníků, tanečníků, klaunů a cirkusových akrobatů. V Novigradu se ale nezapomíná ani na přátelství se sousedním Slovinskem, jehož obyvatelé jsou častými návštěvníky Novigradu. Vzájemné pouto mezi dvěma slovanskými národy je pak zpečetěno barevnou oslavou zvanou Slovinská noc, která se pořádá v druhé půlce července, kdy se v ulicích roztančí taneční soubory a mažoretky, zahrají tradiční dechové kapely a folklorní skupiny. Nebudou chybět ani výstavy umělců a nabídka produktů z Istrie a Slovinska. 

Další zajímavou událostí je pak na přelomu července a srpna Astro party Lunasa, mystická akce oslavující tradice Keltů a zaniklých civilizací, provázená pozorováním noční oblohy, vzdělávacím výkladem, hudbou, módní přehlídkou, projekcí fotografií na městskou zvonici a nabídkou nevšedního zboží. 

Dále se v Novigradu můžete stát návštěvníky filmového festivalu pod širým nebem a fotografických a uměleckých výstav nejrůznějšího druhu v parcích, ulicích a na náměstích Novigradu, ale také ve zdejším muzeu nebo v galeriích. 

Když se hlavní novigradský kostel sv. Pelagia promění v koncertní síň, můžete se tu zaposlouchat do staré klasické hudby. V srpnu pak společně s místními oslavíte svátek patrona, po němž je kostel nazván, tedy sv. Pelagia, kdy se vesele tančí v ulicích. 

V letovisku najdete celou řádku skvělých restaurací od bister a rychlého občerstvení přes pizzerie až po vybrané podniky, které nabízejí speciality z ryb a mořských plodů, luxusní vína a romantický výhled, případně si zaskočte na italskou zmrzlinu a další sladké pamlsky do kavárny na náměstí Veliki trg. Dveře jsou ale otevřené i v dalších kavárničkách, barech a pohostinstvích po celém městě a v přístavu. Stačí si jen vybrat. 

Na okraji Novigradu najdete dva supermarkety, ve městě pak několik menších krámků s potravinami a samozřejmě obchůdky se suvenýry, oblečením a sezónním zbožím. 

Noční život v Novigradu se odehrává hlavně v kavárnách a vinárnách, kde můžete posedět, odpočinout si, pochutnat si na dobrém drinku nebo víně a oddávat se nostalgickému pohledu na staré město, přístav, moře nebo dokonce západ slunce. V některých podnicích se konají akce s hudbou a tancem, a to jak v centru Novigradu, tak za městem. 

Výlety v Novigradu

V Novigradu si nenechte ujít procházku historickým centrem, která vás zavede k hlavnímu kostelu sv. Pelagia, patrona Novigradu, s vysokou zvonicí z 19. století, která je dominantou města. Z architektonického hlediska jde o trojlodní baziliku, která navíc ukrývá pod povrchem vzácnou historickou kryptu, jedinou na celé Istrii. Uprostřed tohoto podzemního prostoru s lehce strašidelnou atmosférou jsou zbudovány sloupy, které na strop navazují výraznými klenbami. Právě tady se našel sarkofág s relikviemi sv. Pelagia, světce, který se nevzdal své víry ani při mučení. Pokud vás zajímá více z historie Novigradu, zajděte do místního muzea, kde si můžete prohlédnout sbírku kamenných fragmentů novigradské a istrijské architektury a zúčastnit se také příležitostných kulturních akcí přímo v prostorách muzea. 

Velkou výhodou Novigradu je také jeho poloha v blízkosti větších letovisek, jako je Umag (cca 15,5 km) nebo Poreč (cca 18 km), které rozšiřují možnosti zábavy, nákupů a sportu. A ty nejmenší návštěvníky letoviska určitě potěší, že pouhých pár kilometrů od Novigradu si mohou zaskotačit hned ve dvou akvaparcích: Istralandia (cca 7 km) a Aquacolours (cca 20 km), které jsou napěchované senzačními vodními atrakcemi. 

Jestliže se vydáte do vnitrozemí Istrijského poloostrova, nesmíte vynechat alespoň některé z blízkých historických městeček, které vás uchvátí svým originálním charakterem. Nejblíže od Novigradu jsou například Grožnjan (cca 25 km), Motovun (ca 30 km), Pazin (cca 50 km) nebo Žminj (cca 55 km).

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---