Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Novi Vinodolski

Oblast
Typ letoviska Rušné
Kvarner
Chorvatské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Novi Vinodolski , budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Přívětivé městečko při modravém pobřeží chorvatské pevniny, s živým přístavem, moderní infrastrukturou, zalesněnou kopcovitou krajinou kolem dokola a udržovanými plážemi. O jakémže místě je řeč? O malebném letovisku Novi Vinodolski, nebo též Novi, jak jej zkráceně nazývají místní.

Resort Novi Vinodolski patří k velmi oblíbeným turistickým destinacím Chorvatska, a to ať už pro klasickou letní dovolenou na pláži, nebo jako výchozí bod zájezdů s atraktivními výlety za poznáním. Je mimochodem jedním z vůbec prvních rozvinutých letovisek v těchto končinách, o čemž svědčí jeho turistická historie sahající až do konce 19. století.

Ač tedy název Novi Vinodolski zdánlivě evokuje cosi nového, není tomu tak docela. Prameny se totiž o osadě zmiňují už ve středověku. Stará část města, jejíž památky jsou svědky časů dávno minulých, byla později doplněna novou zástavbou podél celého pobřeží a rozvoj v návaznosti na cestovní ruch pokračuje i nadále.

Městečko Novi Vinodolski je zasazeno do mořské zátoky ve vodách Velebitského průlivu, z pevninské strany dekorováno kopcovitou krajinou kolem údolí Vinodol a ze strany od moře doprovázeno nejbližším kvarnerským ostrovem, kterým je Krk. Právě díky přírodním podmínkám, bohaté zeleni, skvělé lokaci a zdravému životnímu prostředí má letovisko co nabídnout všem příchozím, bez rozdílu věku nebo zájmů.

Pláže u letoviska Novi Vidolski

Viz podrobný text o plážích Klenovica a Lišanj 

Turistická vybavenost, aktivity

Dovolenková turistika v letovisku Novi Vinodolski slavila svůj úspěch už před více než 100 lety a dnes tomu je nejinak. Její dlouhá tradice je zárukou, že bude z čeho vybírat a že služby budou mít úroveň, která je u dané kategorie ubytování slibována. Můžete tak očekávat pestrou škálu možností, kde při pobytu v Novi Vinodolski složit hlavu. Kdo má rád vyšší standard, nalezne vše potřebné v jednom ze zdejších několika hotelů. Nejznámější a největší z nich je hotelový komplex Novi Resort & Spa s vnitřními i venkovními bazény, restauracemi, bary, mnoha službami a možnostmi ubytování buď v pokojích, nebo v plně vybavených apartmánech. Mezi prvními byl ale vystavěn jiný hotel – Lišanj s městským koupalištěm, který je v provozu dodnes. Vedle nich se nabízí ještě několik dalších.

Krom výše uvedených jsou samozřejmě k dispozici i skromnější varianty, třeba hostely pro mladé cestovatele a studenty, případně soukromé apartmány pro rodiny, páry bez rozdílu věku, anebo zkrátka pro každého, kdo chce mít pobyt plně ve své režii. A podobně jako na většině míst Chorvatska najdete i tady ubytování v kempu. Ten zdejší se jmenuje Punta Povile a nabízí skvělé koupání a vodní sporty. O něco dále, ve vzdálenosti asi 10 km od Novi Vinodolski, je pak ještě kemp Klenovica.

Kolem břehů resortu Novi Vinodolski se táhne příjemná pobřežní promenáda, která skýtá spoustu atrakcí, barů, restaurací a obchůdků.

V letovisku jsou během léta k vidění různé kulturní akce, třeba folklorní festivaly lidových tanců a zpěvů nebo noční rybolov s doprovodným programem.

Výlety v letovisku Novi Vidolski

Vzhledem k poutavé historii městečka Novi Vinodolski se rozhodně vyplatí zdržet se alespoň na chvíli v resortu a prohlédnout si místní památky, především dva středověké hrady, kostel sv. Filipa a Jakuba nebo palác Modruš s muzejními sbírkami.

Jestliže byste zatoužili po tom prohlédnout si krajinu kolem letoviska takříkajíc s patřičným nadhledem, vydejte se na některou z rozhleden. Jsou tu hned tři: 1) Gradina, z které spatříte celý resort Novi Vinodolski, vedlejší Klenovici, okolní ostrovy Kvarneru a pohoří Velebit, 2) Sviba, která nabízí výhled na mořský záliv, všudypřítomné kopce, lučiny a pohoří Velebit, a 3) rozhledna se sympatickým názvem Kuk, která vám předestře celé údolí Vinodol, velebitský masiv, okolní letoviska i Kvarnerské ostrovy.

Nedaleko městečka Novi Vinodolski najdete spoustu dalších zajímavých míst při pobřeží, třeba známé letovisko Crikvenica (cca 12 km), přístavní město Senj (cca 23 km), nebo třetí největší chorvatské město Rijeka (cca 42 km). Směrem do vnitrozemí můžete navštívit malebnou historickou obec Bribir (cca 7 km) nebo zříceniny středověkých hradů v Ledenici a Grižane.

A daleko to není ani na ostrovy Kvarnerského zálivu, například Krk nebo Rab.

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---