Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Nerezine

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Lošinj ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Nerezine, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Nerezine je menší přímořská víska ležící u východních břehů ostrova Lošinj, na který se nelze dostat jinak než po otočném mostě z obce Osor přes ostrov Cres nebo trajektovou dopravou přes ostrov Krk. Díky této odlehlosti patří městečko Nerezine i během hlavní turistické sezóny ke klidnějším a pohodovějším destinacím. Jinými slovy sem masová turistika zatím nedorazila, přestože se každým rokem podmínky pro rekreanty zdokonalují a letovisko je stále vyhledávanějším cílem. 

Poznávacím znamením letoviska Nerezine je bezesporu zdejší architektonická rarita – malebná budova kláštera stojící přímo na břehu moře pod zelenými kopci, na jejichž pozadí kontrastuje zvonička s ochozem a zdobnými okny. Přímo u kláštera se nachází pláž, a tak se u zdí této historické památky můžete koupat či slunit a při tom se zamýšlet nad dějinami tohoto pozoruhodného místa. 

V rybářské obci Nerezine, která je po městečkách Mali a Veli Lošinj třetí největší obcí ostrova, žije na pouhé čtyři stovky stálých obyvatel. Ti se vedle rybolovu věnují pěstování různých plodin, například olivovníků, vinné révy, ovoce nebo zeleniny. A samozřejmě se stále více zapojují i do služeb poskytovaných v oblasti cestovního ruchu, který se jen velmi pozvolna rozvíjí. 

Letovisko Nerezine je určeno zejména milovníkům klidné a tiché dovolené, kteří mají rádi přírodu, procházky hezkou krajinou, ničím nerušené koupání v moři a nostalgickou atmosféru časů dávno minulých. 

Pláže v letovisku Nerezine

V blízkém i vzdálenějším okolí městečka Nerezine naleznete příjemné pláže, které jsou částečně kryty přírodním stínem borovic. Některé z pláží jsou oblázkové, na jiných jsou uměle vybudovaná a upravená místa k pohodlnému ležení. Oblíbenou pláží je třeba Rapoća u stejnojmenného kempu. Moře je tu krásně čisté a voda průzračná, což je u chorvatských břehů prakticky již zažitým standardem. 

Gabolka

Gabolka je kouzelná pláž v romantické zátoce, obklopená hustou vegetací na jedné straně a průzračným mořem na straně druhé. Pláž se nachází zhruba půl kilometru od centra obce Nerezine a dostat se sem dá výhradně pěšky nebo lodí. Krátká procházka či plavba však za to rozhodně stojí. Na jejím konci se totiž před vámi rozprostře pobřežní pás pokrytý převážně oblázky či nízkými skalisky a omývaný čistou vodou Jaderského moře. Díky dlouhé mělčině si zde své chvíle volna užijí především rodiče, kteří mohou nechat děti skotačit při břehu, aniž by se obávali o jejich bezpečnost. Z plážového vybavení je k dispozici pouze venkovní sprcha. 

Ridimutak 

Pokud na své dovolené preferujete pláž s alespoň základním vybavením, občerstvením a dalšími službami, vydejte se z letoviska Nerezine asi 2 kilometry směrem na sever. Najdete tam oblázkovo-písčitou pláž Ridimutak, kde si můžete zapůjčit lehátko a slunečník, převléknout se v kabince, dát si něco na zub, třeba zmrzlinu, nebo se osvěžit lahodným letním nápojem. Zdejší břehy vynikají svou mělkostí, a tak budou vyhovovat hlavně dětem a neplavcům. Navíc je zde přítomen plavčík, takže se není už vůbec čeho obávat. Jen snad pozor na okraje pláže, které jsou plné skalisek pod i nad hladinou. Naštěstí voda je křišťálově čistá, a tak se jim lze snadno vyhnout. Kolem celé pláže se vypínají stromy a keře – před spálením od sluníčka se tedy můžete ochránit v jejich příjemném stínu.

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování

V Nerezine je k dispozici hned několik druhů ubytování – dva menší hotely, soukromé apartmány a několik kempů. A právě kempy bývají častým důvodem, proč lidé přijíždějí právě sem. Jste-li také příznivcem kempingu, rozhodně nebudete litovat. 

Bezprostředně s Nerezine sousedí oblíbený kemp Rapoća, který je citlivě zasazen do místní bujné vegetace tvořené hlavně borovicovými háji. Tento kemp je ideální pro rodinnou dovolenou, neboť nabízí nejen veškeré služby, ale také spoustu zábavy a her; disponuje například dětským hřištěm, vybavením pro různé sporty nebo půjčovnou jízdní kol. Ubytovat se zde můžete klasicky v karavanu, v obytném přívěsu, v jednom z apartmánů nebo ve stanu. U kempu se nachází pěkné pláže. 

Dalšími kempy jsou pak asi 3 km vzdálený kemp Lopari a 5 km vzdálený kemp Preko mosta, jenž leží až na spojnici s ostrovem Cres, tedy u obce Osor. 

Stravování, restaurace, nákupy, služby

V letovisku Nerezine můžete posedět v některé z několika restaurací a kaváren, kde místní připravují neodolatelné pokrmy z vlastních úlovků a výpěstků. Na jídelních lístcích přitom převažují zejména ryby a mořské plody, jak je tomu ostatně v celém Chorvatsku, a na ostrovech obzvlášť, zvykem. V obci dále najdete supermarket, poštu, lékárnu, směnárnu, bankomat a benzinovou pumpu. 

Pohybové aktivity, sport

Pokud holdujete spíše vodním sportům, oceníte možnosti skvělého koupání na zdejších plážích, můžete si ale také zašnorchlovat nebo se vydat na plavbu lodí. V letovisku funguje malý přístav, a tak s kotvením nebude žádný problém. Dokonce je zde k dispozici i menší dok, který zajišťuje opravy plavidel. 

Jste-li naopak takříkajíc živočichem suchozemským, přijde vám vhod, že právě ostrov Lošinj patří mezi nejvíce kopcovité oblasti nejen Kvarnerských ostrovů, ale chorvatských ostrovů vůbec. A obec Nerezine není výjimkou. Rozkládá se totiž na úpatí krasového vápencového masívu Osoršćica, jehož vrchol ve výšce necelých 590 metrů poskytuje jeden z nejkrásnějších výhledů. Spatřit odtud můžete části ostrova Lošinj, ostrov Cres, ale i chorvatské pevninské pohoří Velebit, slovinské Alpy nebo italské Apeniny a Dolomity. Výhodou je, že výšlap není až tak náročný, neboť jsou zde značené horské stezky. Jedna z tras začíná právě v Nerezine. Vyrazit sem navíc můžete prakticky kdykoliv během roku. 

Výlety v letovisku Nerezine

Předtím než vyrazíte na výlet mimo letovisko Nerezine, neuškodí malé zadumání nad dějinami a romantická procházka starými uličkami tohoto rozkošného městečka. Cestou kolem kamenných domků si můžete prohlédnout zdejší architekturu typických chorvatských staveb. Nejstarší prameny se o Nerezine zmiňují již v 15. století, takže zdejší historie rozhodně není zanedbatelná. Dokladem toho je i františkánský klášter z 16. století, který stojí přímo u mořského břehu. Jeho slohově odlišná renesanční zvonice, která se vypíná nad oranžovou střechu hlavních budov, pochází z 15. století, z období mocných Benátčanů.  

Městečko Nerezine leží na silniční spojnici procházející mezi ostrovy Lošinj a Cres. A tak se přirozeně nabízí právě výlet na sousední ostrov Cres, s nímž je Lošinj propojen otočným mostem v obci Osor (cca 5 km). 

Pokud byste ale raději ještě chvíli zůstali na samotném ostrově Lošinj a prozkoumali jeho další letoviska, vydejte se do obcí Sveti Jakov (cca 2 km), Mali Lošinj (cca 18 km) a Veli Lošinj (cca 21 km). 

Tím to ale rozhodně nekončí. Letovisko Nerezine je totiž propojeno s okolními ostrovy a také s pevninskou částí Chorvatska přímými i nepřímými lodními spoji. Vypravit se tak můžete třeba na ostrovy Krk, Pag, Rab, Olib, Silba, Unije, Susak, na poloostrov Istrie nebo do pevninských letovisek Crikvenica, Jadranovo a většího města Rijeka. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---