Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Medulin

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Medulin, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Už staří Římané věděli, že pobřeží a krajina kolem dnešního letoviska Medulin mají něco do sebe. Především jsou to nádherné dlouhé pláže, některé navíc pokryté pískem, který je v Chorvatsku mezi stovkami oblázkových, kamenitých a skalnatých pláží poměrně neobvyklým jevem. A tak si právě toto místo vybrali před několika tisíci lety antičtí boháči za své letní sídlo, pojmenovali jej Mutila a postavili si tu letohrádky a venkovské vily. A dnes je tomu nejinak, jen už zdejší pobyt není doménou zámožných, ale může sem zavítat každý, kdo chce prožít nadmíru pohodovou, komfortní a cenově dostupnou dovolenou. Třítisícové městečko se tak během letních prázdnin, tedy v červenci a srpnu, rozrůstá až na neuvěřitelných deset tisíc lidí.  

Současný Medulin je menší městečko a zároveň moderní turistické středisko, původně zaměřené výhradně na zemědělství a rybolov, nyní krom toho také orientující se na turistický ruch a s ním spojené služby a aktivity, které převažují nad všemi ostatními ekonomickými obory. Medulin se nachází v jižní části poloostrova Istrie, pouhých cca 10 km od historického hlavního města poloostrova – Puly. 

Pláže v Medulinu

Do Medulinu se jezdí hlavně za plážemi a za nabídkou sportů a rekreačních aktivit u moře. Podmínky jsou k tomu téměř dokonalé. Devizou číslo jedna je písek, i když jen na některých plážích. Zdánlivě obyčejná věc, která se ale v jinak kamenitém Chorvatsku stává okamžitě vzácností. Ve spojení s čistou mořskou vodou je to opravdu ideální kombinace nejen pro rodiny s dětmi. Nicméně pláží je díky dlouhému členitému pobřeží podél Medulinského zálivu více – některé jsou kamenité, jiné oblázkové, a několik se jich nachází i na okolních zalesněných ostrůvcích. Moře je však vždy křišťálově průzračné a čisté, s terénem mořského dna převážně mírně svažitým a pozvolným.   

Letovisko Medulin je známo širokou škálou sportů a pohybových aktivit spojených s vodou a mořem. Má k nim totiž skvělé podmínky, a tak je též domovem řady sportovních klubů a škol. Pokud se například chcete naučit potápět a jezdit na vodních lyžích, případně vyzkoušet windsurfing, právě na tyto sporty se zaměřují zdejší výuková centra. Vedle jmenovaných se můžete věnovat sportovnímu lovu ryb, klasickému surfování nebo jachtingu. 

Alba Chiara 

Už při příchodu na pláž zaujmou oko návštěvníka typické modrobílé slunečníky, které jsou poznávacím znamením pláže Alba Chiara, která leží v letovisku Medulin hned vedle dvou dalších populárních pláží: Bijeca a Belvedere. Pláž Alba Chiara je oblázková, má mělký vstup do vody a čisté moře. Kulisou pláže je bohaté stromoví, které sice nabízí dost stínu, ale přeci jen trochu dále od pobřeží, proto je lépe využít nabízených slunečníků. Na hladině jsou instalovány různé nafukovací objekty – plošiny, trampolína, bazének nebo třeba lezecká stěna –, díky kterým se vrátíte do dětských let. Ostatně děti můžete vzít rovnou s sebou a zařádit si společně s nimi. Pokud jde o sporty, prim hraje jízda na šlapadlech, vodních lyžích a loďkách. Kolem pláže se vine pěkná promenáda a celé okolí se dá projet na zapůjčeném bicyklu. Samozřejmostí je občerstvení. Ať už máte hlad, žízeň nebo jen chuť na něco dobrého, třeba na zmrzlinu, vše zakoupíte přímo na pláži.  

Belvedere

Organizovaná a moderně vybavená pláž Belvedere v letovisku Medulin je vyhledávaná pláž, kterou si užijí jak děti, tak dospělí. Poskytuje totiž veškeré pohodlí, řadu aktivit a dostatek místa na více než tisíci metrech čtverečních plochy. Ta je tvořena jednak dlouhou betonovou sekcí se slunečníky a lehátky a jednak oblázkovou částí, kde si také můžete rozložit své propriety, jako lehátko, deku nebo matraci, a oddat se plně letní relaxaci. Pláž je schopna pojmout několik set dovolenkářů, takže si určitě najdete své malé místečko, kde můžete zakotvit klidně na celý den. O vaši bezpečnost se budou starat záchranáři a vstup do vody vám budou usnadňovat jednak schůdky, které vedou až do moře, a jednak části pláže, kde je vstup mělký a pozvolný přímo z oblázkového břehu. Okolí pláže doplňují krásně vzrostlé stromy a pobřežní promenáda s nočním osvětlením. K dispozici jsou sprchy a dokonce i internetové připojení.

Bijeca 

Nejznámější pláží letoviska Medulin je bezesporu Bijeca, celý kilometr dlouhá pláž nedaleko centra. Je jednou z mála pláží na Istrii a v Chorvatsku vůbec, která má písčitý povrch. Pláž je dekorována zelení, mořská voda je čistá a průzračná jako křišťál a dno moře je velmi mírné a mělké, což bude vyhovovat hlavně dětem, starším lidem a neplavcům. Ze sportů je možné si zahrát plážový volejbal, svézt se na toboganu, zajezdit si na člunu či šlapadle nebo si zařádit na některém z nafukovacích hradů na vodě. Bezpečnost návštěvníků mají pod palcem zkušení plavčíci, kteří přímo z pláže sledují, co se děje na suchu i na moři. Na pláži není moc přírodního stínu, takže pokud nemáte vlastní slunečník a případně k němu také lehátko, můžete si je vypůjčit v místě. Přímo na pláži je dostupné občerstvení. Další možnosti osvěžení a posezení ve společnosti jsou v blízkosti pláže, a to v městečku Medulin, kde se nacházejí další restaurace, bary a kavárny.   

Skrape 

Pláž Skrape patří mezi oblíbené nejen u turistů, ale i u domácích. Obepínají ji v téměř celé délce nízká skaliska a za nimi travnaté plochy, na kterých se dá rozložit deka a odpočívat nebo vystavit tělo slunečním paprskům. Při vstupu do vody se setkáte s hrubšími kamínky na mořském dně a průzračným, čistým mořem nádherně modré barvy. Když si počkáte až do večera, máte šanci spatřit nádherný západ slunce nad horizontem. Na pláži Skrape není mnoho přírodního stínu, proto se doporučuje vzít si s sebou vlastní slunečník nebo plážový stan. 

Další možnosti koupání se naskýtají na lesy porostlém poloostrůvku Kašteja kousek od centra Medulinu. Najdete tam zátoky tvořené oblázky nebo hrubšími kamínky a pískem. Stejně jako kolem celého Západoistrijského přímoří, i na poloostrově Kašteja, kde se mimo jiné nachází i jeden ze zdejších kempů, vás budou při poznávání tohoto malebného kraje doprovázet husté borové lesy a pestrá vegetace. 

Turistická vybavenost, aktivity

Letovisko Medulin je opravdu velmi dobře připraveno na rušnou turistickou sezónu. Dokáže najednou pojmout na tisíce návštěvníků. Vybírat je přitom možné z několika hotelů různých kategorií, apartmánových domů, penzionů, ubytování v soukromí a dvou kempů – Medulin a Kažela, z nichž druhý jmenovaný myslí i na naturisty a má pro ně přichystanou speciální sekci. Některé hotely a dokonce některé apartmánové komplexy mají ve svém areálu i bazén, který mohou jeho hosté využívat jako alternativu koupání v moři. 

V resortu Medulin vás pohostí několik restaurací. Doporučujeme hlavně ty, které se specializují na rybí pokrmy a langusty. Ty se loví pěkně čerstvé v oblasti mezi Medulinem a nedalekým letoviskem Pomer. Další výborná jídla nabídnou tradiční chorvatské konoby a další gastronomická zařízení, jako rychlá občerstvení nebo pizzerie. Po setmění najdete ve městě několik podniků, barů a diskoték, které rozpoutávají noční zábavu. 

Letovisko Medulin přeje sportům všeho druhu, ať už klasickým rekreačním, jako je tenis, minigolf, kuželky nebo plážový volejbal, tak adrenalinovým, například paraglidingu, který vám doslova rozproudí krev v žilách. Méně tradiční dovolenkové aktivity zahrnují díky několika hřištím i fotbal a atletiku, případně jízdu na koni ve zdejší jezdecké škole. Jestliže nemáte s sebou potřebné vybavení, nebo jej pro neskladnost nechcete brát s sebou, využijte některé z půjčoven. Vedle menšího náčiní si můžete půjčit i motorový člun a vyplout na obhlídku pobřeží, nebo si půjčete jízdní kolo a vydejte se po cyklistických stezkách, které vás zavedou do nedalekých letovisek Pomer, Banjole a Premantura nebo na poloostrov Kamenjak. 

V Medulinu se během léta můžete zúčastnit spousty zajímavých kulturních akcí, jako jsou koncerty živé klasické hudby, slavnosti, trhy, soutěže a další zábavný program. Jedním z nejoblíbenějších mezi místními i turisty je Den svatého apoštola Jakuba, který je patronem obce a jehož svátek se slaví v červenci. 

Výlety v Medulinu

Co se týče prohlídky památek, v Medulinu můžete navštívit farní kostel sv. Anežky, který byl vystavěn v 15. století a který je vyzdoben vzácným křížem ze stejného období. Záliv Bijeca kousek od centra Medulinu je zase znám mimo jiné i díky pozůstatkům kostela z doby předrománské a poloostrov Vižula pak zbytky římské vily a pohřebiště z éry antiky. 

Z letoviska Medulin to není daleko do okolních resortů, jako je Pomer (pěšky cca 4,5 km, autem cca 6 km), Banjole (cca 8 km po silnici) nebo historické město Pula (cca 10 km). 

Po cca 8 kilometrech jízdy autem z letoviska Medulin se dostanete na poloostrov Kamenjak, který je současně chráněnou krajinnou oblastí. Na Kamenjaku se nachází jedno letovisko Západoistrijského přímoří – Premantura. Nálezy důkazů o pobytu dinosaurů v této oblasti daly vzniknout Dinoparku s replikami pravěkých zvířat a v neposlední řadě se sem jezdí také za koupáním, windsurfingem, cyklistikou a lovem ryb.  

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---