Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Martinšćica

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Cres
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Martinšćica, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Ačkoliv je Martinšćica vesničkou s pouhými dvěma sty stálými obyvateli, patří na ostrově Cres k největším a nejdůležitějším obcím. Je hned druhá co do velikosti po hlavním městě Cres a najdeme ji v zálivu totožného jména na jihozápadním pobřeží ostrova Cres, zasazenou do okolní bujné vegetace. Díky své jedinečné atmosféře, vhodným podmínkám ke koupání a přímořskému venkovskému koloritu se stává čím dál vyhledávanějším cílem turistů, a tak se i místní obyvatelé pomalu přeorientovávají z dosud převažujícího rybaření na služby v cestovním ruchu. Nicméně tradiční rybolov zatím zůstává, takže si vždy brzy po ránu můžete zakoupit čerstvě chycenou rybu přímo z lodi od zdejšího rybáře.  

Poloha vesnice láká i jako výjezdní místo k poznávání okolí, potažmo celého ostrova. Nicméně i pokud se rozhodnete pobývat jen tady, také neprohloupíte. Obzvláště pak pokud máte rádi romantické procházky starými uličkami, kolem rustikálních domků, pěkných kostelíků a olivovníků. Jistě cestou natrefíte i na příjemnou restauraci, kde můžete ochutnat tradiční pokrmy, které se skládají hlavně z ryb, mořských plodů a různých druhů masa.

Pláže v letovisku Martinšćica

Jedním z důvodů, proč letovisko Martinšćica navštívit, je jeho pláž. Půl kilometru dlouhou oblázkovou pláž s velmi pozvolným přístupem do vody, křišťálově čistou vodou a příjemným stínem od okolní zeleně nebudete chtít celý den opustit.

U kempu Slatina se nalézá pláž vyznamenaná Modrou vlajkou, jež zaručuje vysokou kvalitu a čistotu. Pláž je oblázková, místy s kameny, mírně svažitá, a tak vhodná pro rodiny s dětmi. Díky stejnojmennému kempu jsou k dispozici také vodní sporty, restaurace, sprchy, toalety, dětské hřiště a zábavný program pro malé i velké nocležníky.

Severním směrem od Martinšćice najdete několik menších skrytých pláží v téměř panensky neporušené přírodě a užijete si tak patřičného soukromí.

Turistická vybavenost, aktivity

Ve většině letovisek na ostrově Cres najdete ubytování pouze v soukromí, nicméně Martinšćica jako jediná společně s městem Cres nabízí i ubytování v hotelu. Krom toho můžete složit hlavu v soukromém apartmánu, anebo rovnou v autokempu Slatina, který nabízí celou škálu služeb a zajišťuje maximální pohodlí svých hostů. Je tu například centrum vodních sportů, kde si užijete tenis nebo volejbal, případně vám zapůjčí potápěčské vybavení nebo člun. V kempu navíc čeká plno zábavy pro rodiny s dětmi, neboť velmi často zde vymýšlejí zábavné programy pro dospělé i jejich ratolesti. A děti se zde vyřádí také na houpačkách a prolézačkách. Nechybí restaurace, pizzerie a prodejna potravin.

Market, další restaurace nebo bary s hudební produkcí najdete přímo v obci Martinšćica. Na jejím náměstí se během letní sezony odehrává zábavný program, který přispívá k ještě lepší náladě a spokojenosti rekreantů, a pro děti je navíc připraven vláček projíždějící městem. Na promenádě pak určitě neodoláte voňavým palačinkám a zmrzlině.

V letovisku si nesmíte nechat ujít návštěvu kostela sv. Martina, jenž propůjčil letovisku své jméno a na jehož počest se na podzim koná svatomartinský kulturní a gastronomický festival. Dále navštivte františkánský klášter ze 16. století, kostel sv. Jeronýma nebo opevněnou rezidenci rodiny Sforzů ze 17. století.

Výlety v letovisku  Martinšćica

Ve vzdálenosti do 30 km od resortu Martinšćica se nachází dva cíle výletů, které byste si rozhodně při pobytu v tomto letovisku a na ostrově Cres vůbec neměli nechat ujít. Prvním cílem je hlavní město Cres, druhým pak pomalu zanikající vesnička Lubenice s krásným výhledem do kraje a jedinečnou venkovskou architekturou.

Hned pod vesnicí Lubenice se nachází zátoka Žanja. Dojdete sem buď pěšky přímo z vesničky, anebo doplujete z přístaviště v Martinšćici či z kempu Slatina zapůjčeným člunem. Pokud se vám podaří být tu při odlivu, stačí proplout do takzvané Modré jeskyně, v které se na 15 metrů vysokém stropě i okolních stěnách odehrává dramatické vystoupení tyrkysově a modře zbarvených světel pronikajících otvorem ve skále. Jestliže sem ale zavítáte mimo odliv a rozhodnete se jeskyni přesto navštívit, čeká vás navíc dobrodružné podplavání malým podmořským tunelem.

Mnohem blíže od Martinšćice, necelých 5 km, naleznete vesničku Štivan, kam se jezdí hlavně za gurmánskými zážitky. V tamních konobách dostanete skvělé tradiční pokrmy z vždy čerstvých surovin. Hlavní doménou jsou ryby a mořské plody, ale i další druhy masa. Vyzkoušet doporučujeme také víno. A když už pojedete tímto směrem, přibalte si plavky, neboť příležitost ke koupání v okolí určitě bude.

Letovisko Martinšćica leží jen kousek od nádherného Vranského jezera. Nejlepší výhled na něj se vám naskytne z cca 11 kilometrů vzdálené vesnice Vrana.

Milovníkům přírody a hlavně ornitologie rozhodně nesmí na seznamu výletů chybět návštěva vesnice Orlec, vzdálené cca 17,5 km od Martinšćici. V místě je ornitologická rezervace Podokladi, která se stará o zde hnízdící supy bělohlavé a pořádá pozorování těchto obřích majestátních ptáků.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---