Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Malinska

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Krk
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Malinska, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Na severozápadním pobřeží ostrova Krk se v malebném širokém zálivu rozkládá obec Malinska – vyhledávané letovisko zasazené do nádherné přírody s borovými lesy, mnoha sady a okrasnými zahradami či parky, které jsou skutečnou pastvou pro oči. Jak už napovídá přítomnost velkého množství zeleně, celá tato oblast je velmi zemědělsky úrodná. Široký záliv je navíc bohatý na mořské živočichy, a proto se zde lidé krom zemědělství a turismu živí také rybařením. Ve vesničce žije trvale kolem tisíce obyvatel. Správní město Krk je odtud vzdáleno cca 13 km.

První zmínky z okolí dnešní Malinske pocházejí už z 12. století, konkrétně z roku 1153, a týkají se zdejšího kostela sv. Apolináře, zasvěceného právě patronu osady. Historie samotné obce se však začala psát až v 15. století, kdy byl v zálivu postaven mlýn. Podle něj také dostala vesnice svůj název.

Turisty je toto letovisko velmi vyhledávané díky široké nabídce vodních sportů a zábavy, rybaření a námořnictví a v neposlední řadě i díky krásné okolní přírodě. Oblíbené jsou též místní diskokluby a diskoterasy.

Pláže u letoviska Malinska

Pláží v okolí Malinske najdete hned několik. Některé sousedí přímo s městským centrem, jiné jsou od centra města vzdálenější. Většina z nich je pokryta malými oblázky, někdy i uměle navezenými, jinde najdeme široká betonová plata a upravené vstupy do vody. Přírodní stín zaručují přilehlé borové háje.

Centrální pláží je pláž Rupa, které nechybí ocenění Modrá vlajka, jak už je u místních pláží jakýmsi standardem. Nachází se jen kousek od centra.

Nerušenou pohodu ve stínu borovic, který sahá téměř až k moři, naleznete na pláži Vantacici. Ta je už trochu dále od centra města, a není tedy tolik navštěvovaná. Na své si tu proto přijdou hlavně milovníci soukromí.

Dalšími plážemi jsou: Maestral (malá pláž při promenádě s betonovým platem a kameny), Malin Draga (menší zátoka s pláží pod hotelem Malin nedaleko od centra), Rova (pláž nacházející se pod hotelem Villa Rova, cca 2,5 km od centra).

Podél pobřeží vede dlouhá promenáda, která vás zavede až do sousedního města Njivice. Během této procházky určitě rádi využijete možnosti zchlazení se v moři a krátkého odpočinku pod borovicemi na pláži. A co teprve když se na procházku podél pobřeží vydáte při západu slunce. To jsou totiž místní scenérie doslova nezapomenutelné.

Turistická vybavenost, aktivity

Letovisko Malinska splní očekávání i náročnějších návštěvníků. Ať už hotely nebo ubytování v soukromí, vše je dostupné – zkrátka pro každého to, co mu vyhovuje. Ve městě je v provozu mnoho restaurací, barů i kaváren, nebo také již zmiňovaných populárních diskoték a tanečních teras. Nechybí samozřejmě obchody se suvenýry či potravinami, kadeřnictví, kosmetika nebo restaurační podniky s internetovým připojením.

Pro ty, kteří nepřijeli dovolenou jen proležet na plážích, je tu široká nabídka možností, jak se zapotit při sportu. Nachystána jsou volejbalová a tenisová hřiště nebo tolik oblíbený a vyhledávaný minigolf. Kdo dává přednost sportům vodním, může si osvojit základy potápění nebo plachtění, vyzkoušet si, jaké to je brázdit mořskou hladinu na lyžích, či si sám ulovit nějakou tu mořskou rybu. V přístavu vám dokonce zapůjčí loď a zkusit si můžete i řízení vodního skútru.

Pevninu projedete snadno na kolech či motocyklech, které vám ochotně zapůjčí v místních půjčovnách. A kdo by chtěl okolí poznávat trochu jinak, může do náruče nádherné přírody vyrazit v sedle koně a prožít tak neopakovatelné chvíle. Ne nadarmo se totiž říká, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, co teprve v tak příjemném letovisku, kterým je Malinska.

Na Malinske pořádají několikrát do roka nejrůznější slavnosti. V červenci je to tzv. fešta neboli tradiční slavnost, která upomíná na zdejšího patrona, sv. Apolináře. Na konci července si pak užijete Malinskou noc a v srpnu folklorní festival zpěvu a tance krcké kultury.

Výlety v letovisku Malinska

Po přímořské promenádě se můžete vydat do 7 km vzdáleného městečka Njivice, nebo v příjemném stínu borovic vyrazit do zátoky Kijac.

Po silnici se lze na kolech vypravit do Poratu, kde je k vidění starý františkánský klášter s více než pětisetletou historií, zasvěcený sv. Máří Magdaléně. Uvnitř jsou pro návštěvníky připraveny etnografické exponáty, např. zemědělské náčiní, kuchyňské předměty apod., dále rozměrné umělecké dílo slavných benátských malířů, starý lis na olivy nebo hlaholské písemné památky.

Lodí se z přístavu v Malinske směle vydejte vstříc ostrovům Cres nebo Lošinj.


Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---