Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Mali Lošinj

Oblast
Typ letoviska Rušné
Kvarner
Lošinj
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Mali Lošinj, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Mali Lošinj je hlavním městem kvarnerského ostrova Lošinj, kde zaujímá své čestné místo na konci úzkého zálivu Lošinj. I když má ve svém názvu „mali“, svou rozlohou je rozhodně největší obcí na ostrově a dokonce je největším městem chorvatských ostrovů vůbec; větší najdeme už jen na pevnině.

Jako turistické letovisko patří Mali Lošinj k velmi oblíbeným a vyhledávaným chorvatským destinacím. Vděčí za to jednak své poloze mezi dalšími dvěma letovisky – Veli Lošinj a Nerezine – a jednak klimatickým podmínkám s horkým létem a vlahou zimou, které jej předurčují k celoročním pobytům. Těch hojně využívají lidé trpící alergiemi, astmatem a některými dalšími zdravotními neduhy, neboť zdejší vzduch prosycený mořskou solí a rozlehlé lesy mají příznivý vliv na člověka a jeho tělesnou kondici. A tak se již od konce 19. století, kdy tu měl svou vilu i císař František Josef I., těší Mali Lošinj uznávané reputaci lázeňského střediska. Krom toho je ale také významným centrem obchodu a jeho přístav je lošinjskou mekkou námořního a cestovního ruchu. V turistice se přitom angažuje většina ze zhruba 8 000 stálých obyvatel, někteří však stále zůstávají věrni tradiční stavbě lodí, rybolovu a některým zemědělským odvětvím, která zásobují místní potravinový trh.

Divoká příroda, velmi hustá a živá vegetace a čisté moře – to vše Malému Lošinji nahrává do karet a činí z něj ideální cíl letní dovolené. O kvalitě zdejšího moře navíc svědčí – krom ocenění Modré vlajky, jež nesou některé místní pláže – i fakt, že v okolních vodách se hojně vyskytují delfíni. A ti si, jak známo, ke svému životu vybírají opravdu velmi čistou vodu. Když budete mít štěstí, natrefíte na ně při výletech na lodi a možná je zahlédnete i z pláže.

Město Mali Lošinj pravidelně získává různá prestižní ocenění a vyhrává soutěže v oblasti cestovního a turistického ruchu. Naposledy to byla cena za inovace v turismu z roku 2015. V předchozích letech pak šlo o ceny na lokální i mezinárodní úrovni, například cena za přispění k trvale udržitelnému rozvoji turismu v jihovýchodní Evropě, za kvalitu služeb v oblasti turismu, za nejlepšího zaměstnavatele, za nejlepší plavčíky a další pracovníky v hotelových a turistických službách, za kvalitní údržbu města, za nejkvalitnější poskytování turistických informací, za vysokou kvalitu života v obci a některé další.

Pláže v letovisku Mali Lošinj

Krátkou procházkou z centra města se po asi dvaceti minutách dostanete k hotelům Aurora a Vespera. Právě tam se rozkládají menší oblázkové pláže, které jsou kvalitně zařízené a poskytují tak rekreantům veškeré potřebné zázemí k letním radovánkám, koupání v moři a opalování. Jiné tři pláže – pláž Veli Žal, pláž hotelu Punta a pláž kempu Poljana, jež je prý současně nejhezčí pláží v okolí – dokonce nesou ocenění Modré vlajky. Další místní pláže jsou Borik a Borik 2 (nudistická) nebo Čikat. Nechybí ani menší skalnaté plážičky, které se postarají o dokonalé soukromí. A když budete mít trochu štěstí, můžete při svém pobytu u břehů ostrova spatřit roztomilé a hravé delfíny.

Borik

Borik je menší pohodová pláž, nacházející se asi 3 km od centra města Mali Lošinj a co by kamenem dohodil od své populární sousedky, pláže Veli Žal. Ač je Borik pláží přírodního charakteru, pokrytou převážně skalisky, oblázky a kameny, poskytuje vše potřebné – pronájem lehátek i slunečníků, sprchy, toalety, převlékací kabiny, občerstvení i služby plavčíka. Díky mělkému vstupu do čistého moře je vhodná zejména pro rodiny a jejich malé ratolesti, případně neplavce. Aktivní dovolenkáři se tu mohou věnovat pohybovým aktivitám, jako plavání, šnorchlování nebo jízda na šlapadle, člunu či lodi. Jen kousek od pláže je veřejné parkoviště, kde po dobu pobytu u vody můžete zanechat svůj vůz.

Borik 2 (nudistická pláž)

Kamenitá pláž Borik 2 v letovisku Mali Lošinj je určena především příznivcům nudismu. Ti se tak po zaplacení drobného poplatku mohou dosyta oddávat své zálibě, tedy pobytu na pláži a koupání na Adama či v rouše Evině. Na ostrově Lošinj je tato pláž jedinou svého druhu, takže pokud patříte do této skupiny dovolenkářů, nenechte si ji rozhodně ujít. Pláž Borik 2 je přírodního rázu a nabízí soukromí potřebné k provozování nudismu. Na pláži je možné si zapůjčit lehátko, jiné služby ale bohužel nejsou dostupné.

Na pláž se lze dostat pěšky nebo autem, které můžete odstavit na nedalekém parkovišti. Pláž Borik 2 najdete necelé 4 km od centra letoviska Mali Lošinj.  

Čikat

Na zalesněném pobřeží kolem bujně zelené zátoky Čikat se rozkládá stejnojmenná pláž, která patří k nejoblíbenějším místům letních radovánek resortu Mali Lošinj. Co se týče povrchu, je na výběr hned ze tří různých terénů. Jednak je to hrubší písek, jednak oblázky a nakonec také zpevněné betonové plochy, které usnadňují pobyt na pláži, opalování a vstup do vody. Písečná část pláže obvykle vítězí u dětí, které si tu dostatečně vyhrají na mělčině a mohou stavět pověstné hrady z písku. A vyhovovat jim bude určitě i pozvolně se svažující mořské dno, dětské hřiště a plovoucí ostrov na vodě. Celé pobřeží kolem zátoky Čikat je navíc příjemně stíněno hustým borovicovým lesem, a tak se není třeba obávat ani horkého slunce.

Všem návštěvníkům jsou na pláži Čikat k dispozici venkovní sprchy, toalety, převlékací kabiny, pronájem lehátek a slunečníků, bohaté občerstvení a služby plavčíka. Z prázdninových aktivit, které pláž Čikat nabízí, se můžete oddat například jízdě na šlapadlech, člunu nebo surfovém či windsurfingovém prkně, sklouznout se na toboganu, zahrát si vodní pólo, plážový volejbal, tenis, stolní tenis či minigolf, anebo zkusit potápění, do kterého vás zasvětí v místní potápěčské škole. A pokud by to bylo málo, ještě je tu velký akvapark se spoustou vodních atrakcí pro malé i velké.  Přímo na pláži je možné zaplatit si profesionální masáž nebo se zapojit do lekcí vodního aerobiku. Připraven je také obchod se sportovním a plážovým vybavením a půjčovna jízdních kol pro případ, že byste chtěli na chvíli pláž opustit a porozhlédnout se po pěkném okolí.

Pláž Čikat se nachází asi kilometr od centra města Mali Lošinj.

Veli Žal

Pravděpodobně nejoblíbenější pláží letoviska Mali Lošinj je pláž zvaná Veli Žal. Je vůbec první pláží na ostrově Lošinj, která si vysloužila prestižní ocenění Modré vlajky. Povrch pláže Veli Žal je převážně oblázkový, na okrajích jsou pak skaliska krytá hustými korunami borovic a část pláže je také uměle zpevněna a slouží hlavně k snadnému umístění lehátka a opalování. Mezi borovicemi najdete i trávník, kde lze nerušeně odpočívat a nasávat vůni borového lesíka a moře. Vstup do vody je bezproblémový a mělký, takže jej ocení hlavně rodiny s malými dětmi a neplavci. Pláž ale uspokojí i handicapované, neboť je bezbariérová. Všem rekreantům je na pláži Veli Žal k dispozici pronájem lehátek a slunečníků, toalety, sprchy, převlékací kabiny, plavčík a občerstvení. Z vodních sportů se nabízejí jízdy na šlapadlech, člunech a banánu nebo vodní aerobik, ze suchozemských pak plážový volejbal, tenis nebo basketbal. Nejmenší návštěvníky jistě potěší dětské hřiště. A v blízkosti pláže se nacházejí i dva velké hotely a promenáda spojující pláž Veli Žal s dalšími plážemi.

Pláž Veli Žal najdete asi 1,5 km od historického centra letoviska Mali Lošinj. Pokud cestujete autem, poslouží vám nedaleké parkoviště.

Turistická vybavenost, aktivity

Spektrum ubytovacích služeb v letovisku Mali Lošinj je velmi široké. Najdete tu vše od velkých hotelových komplexů v zátokách Čikat a Veli Žal přes soukromé ubytování v apartmánech a vilkách po celém městě až po velmi oblíbené kempy, jako je největší zdejší kemp Čikat, ekologický kemp Poljana nebo menší kemp Kredo.

Zmíněný kemp Čikat, který se nachází v zalesněné krajině asi 3,5 km od centra města Mali Lošinj, nabízí skvělé ubytování v plně vybavených bungalovech s terasou. V kempu dále najdete sociální zařízení, obchody, restaurace, dětská i sportovní hřiště a pláž. Samozřejmostí je bohatý zábavný program pro děti i dospělé v průběhu celého léta. Součástí kempu Čikat je obří venkovní akvapark, který pojme více než dva tisíce návštěvníků denně. Leží uprostřed lesa a je vybaven spoustou vodních atrakcí, několika bazény a tobogány. Nechybí zde občerstvení, bazén s mořskou vodou nebo fitness.

Největšími zdejšími hotely jsou Aurora a Vespera, oba čtyřhvězdičkové komplexy, které se rozprostírají kolem borovicemi zalesněného pobřeží u města Mali Lošinj.

Letovisko Mali Lošinj poskytuje záruku zábavy po celou dobu dovolené a uspokojí návštěvníky s různými zájmy. Pokud jde třeba o sport, stačí si vybrat z nepřeberného množství sportovišť, jako jsou tenisové kurty, volejbalové, basketbalové nebo fotbalové hřiště, zahrát si ale můžete i stolní tenis a minigolf nebo se projet na koni a na jízdním kole. Z vodních sportů jsou to nejčastěji windsurfing, potápění a jachting, přičemž všechny tři jmenované disciplíny mají přímo ve městě své školy a kluby, jachting pak nachází oporu v jachtařském přístavu. Potřebné vybavení k jednotlivým sportům pořídíte především ve zdejších četných půjčovnách a obchodech s vybavením. A pozor – některá ze sportovních odvětví tu mají dokonce i svá soutěžní klání, jako jsou třeba regaty, tenisové turnaje nebo každoroční mezinárodní soutěž v podmořském rybolovu O novoroční pohár města.

Mali Lošinj vychází vstříc i milovníkům nočního života, na které čeká množství barů a diskoték. Během letních měsíců probíhá v obci takzvané Lošinjské kulturní léto, které zahrnuje nejrůznější kulturní akce, jako hudební a taneční vystoupení, svůj um představují folklorní skupiny tanečníků, hudebníků i celých kapel, a dále můžete být svědky hereckých představení, výstupů mažoretek a mnoho dalšího. Mezi oblíbené události patří také Rybářské noci, podobně jako je tomu v mnoha jiných chorvatských letoviscích, která drží tradici rybolovu a umí ji také náležitě oslavit. Zajímavostí jsou koncerty pořádané pro jachtařské posádky, kdy lze hudbu nesoucí se po mořské hladině poslouchat rovnou z paluby.

Výlety v letovisku Mali Lošinj

Než vyrazíte za hranice města Mali Lošinj, rozhodně neprohloupíte, když si nejprve důkladně prohlédnete jeho uličky, zahrady, nábřeží, náměstíčka a samozřejmě památky v historickém centru. Ať už jsou to barokní a klasicistní městské domy kdysi patřící bohatým loďařům a námořním kapitánům, malá botanická zahrada s ukázkou zdejší květeny, benátská pevnost na kopci nad městem nebo místní kostelíky v čele s kostelem sv. Martina z 15. století, ani jedno z těchto míst by nemělo chybět na seznamu vašich romantických procházek městečkem Mali Lošinj.

Jakmile budete mít prozkoumané samotné letovisko, můžete pokračovat mimo něj a podívat se třeba do Velkého Lošinje, kam vás dovede přímořská promenáda po necelých čtyřech kilometrech chůze. Pěknou procházku si můžete udělat kolem zdejších zátok Čikat a Sunčana uvala. Z příjemně chladivého stínu lesa na vás cestou občas vykoukne mořská hladina, zátoka nebo pláž. Pěšina má zhruba sedm kilometrů a je tak ideální ke zdravotním procházkám na čerstvém mořském vzduchu.

Na delší výlet se vydejte na sousední ostrov Cres, který je s ostrovem Lošinj spojen mostem, takže se tam snadno dostanete i automobilem po silnici, případně můžete zvolit také lodní přepravu. Nejbližší obec Osor se nachází cca 22 km od Malého Lošinje.

A když už budete cestovat po moři, zavítejte na některý z dalších okolních ostrovů, jako je třeba zelený ostrůvek Susak, ostrovy Unije, Ilovik, Silba anebo Olib.

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy
--- • --- • ---
---