Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Lun

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Pag ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Lun, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Absolutní klid a ticho, chráněné olivovníky pamatující několik předešlých generací a odlehlé pláže v malých zátokách rozesetých při pobřeží – to je Lun, menší pažská rybářská obec, která se nachází na 20 km dlouhém nejsevernějším výběžku ostrova Pag. Samotný poloostrov protáhlého tvaru, na němž Lun leží, je tak úzký, že když vyrazíte na procházku po jeho šířce, za pouhých 20 minut se octnete na druhém břehu.   

Charakteristickým symbolem, který proslavil obec Lun, jsou zdejší chráněné olivovníky. Je jimi pokryto jižní a západní okolí a nejstarší z nich pamatuje více než neuvěřitelných 1000 let! Krom stromů s olivami ale můžete kolem Lunu zahlédnout i palmy, fíky, meruňky nebo vinnou révu, zatímco na místních loukách a kopečcích se poklidně pasou roztomilé ovečky. Při mořském břehu pak loví rybáři a nechybí ani lisovna výtečného olivového oleje ze zdejší sklizně. Kouzlo poklidné staré vesničky je tím jen dovršeno. Pokud tedy dáváte přednost klidné dovolené v přírodě, se špetkou historie a vůní dávných časů, je pro vás Lun tím pravým místem pro vytoužený odpočinek.

Pláže v letovisku Lun

Po celém členitém pobřeží poloostrůvku Lun se ukrývá mnoho zátok různé velikosti, které přímo vybízejí ke koupání, odpočinku i vodním sportům. Mezi jinými se k nim řadí například Tovarnele, Jakišnica nebo Mata. Poslední jmenovaná je přitom doslova oázou v lůně přírody. Nachází se uprostřed zelených lesíků a obklopuje ji blankytné moře daleko od turistických letovisek. Tato zátoka však není zdaleka jediná. Množství dalších skvělých pláží a odlehlých zálivů při pobřeží láká k relaxaci v soukromí a nabízí ideální podmínky k ničím nerušené dovolené. Většina těchto míst oplývá povrchem s drobnými kamínky a pískem, jinde mohou být i větší kameny nebo vybudované betonové plochy určené k pohodlnějšímu opalování a ležení u vody. Nečekejte však žádné moderní služby, jaké jsou standardem v populárních letoviscích, jako bary, restaurace nebo půjčovny lehátek.

Turistická vybavenost, aktivity

V Lunu nenajdete žádné hotely, a tak se jediná možnost ubytování naskýtá v penzionech nebo v soukromých apartmánech, pokojích a domech. Nejbližší hotel je k mání až v osadě Jakišnica cca 6 km od Lunu. To však tomuto místu vůbec neubírá na jeho kouzlu, ba právě naopak. Jen takto si totiž vychutnáte jeho tradiční atmosféru a okusíte pohostinnost zdejších obyvatel.

Co se aktivit v letovisku Lun týče, ač by se mohlo na první pohled zdát, že snad může hrozit dlouhá chvíle, není tomu tak. V malém přístavu je připraveno několik příjemných restaurací a hospůdek, kde vás každý den rádi pohostí a nabídnou k ochutnání některou z místních specialit. Jestliže vás ale na gastronomii moc neužije a raději byste načerpali nové poznatky o ostrově a jeho historii, vydejte se po stopách původního kmenu Liburnů, který tu žil před dvěma tisíci lety. Pozůstatky jejich osídlení jsou k vidění v okolí Lunu a Tovarnele.

Oblíbenou atrakcí, teprve nedávno objevenou turisty, jsou olivovníkové háje se stromy opravdu požehnaného věku. Mnohé z nich se chlubí stářím až stovek let, ale jsou tu i exempláře, jejichž kmeny pamatují více než tisíciletí. Krom toho se díky krušným podmínkám k životu, způsobeným především solí a větrem, ale i vlivem zásahů člověka, vyznačují bizarními tvary a jejich kmeny dosahují nemalé šířky. Abyste objali jeden jediný kmen, museli byste přizvat celkem šest dospělých lidí, kteří by jej obstoupili kolem dokola. Na světě přitom není mnoho míst, kde by se v jedné lokalitě soustředilo tolik takto starých olivovníků. Podobné jsou jen v Řecku nebo Izraeli. Olivovníky u obce Lun jsou proto tak jedinečné a už tak proslulé, že se dostaly nejen do hledáčku turistů, ale i na seznam světového dědictví UNESCO. Dnes tu včetně mladších kousků nalezneme více než 80 tisíc plodících stromů na poměrně malé ploše 24 hektarů. Olivovníky jsou přitom stále využívány k produkci oliv a následně k výrobě kvalitního olivového oleje, který můžete zakoupit na ostrově Pag a na nedalekém Rabu. Kolem olivovníků vede naučná stezka s informačními cedulemi, které vypichují největší zajímavosti a kuriozity. Vedle pěší procházky 7 km dlouhou trasou lze využít i elektromobily, které jsou součástí projektu na zachování a ekologickou údržbu olivových hájů. A v neposlední řadě se senzačním zážitkem z dovolené může stát i cyklistický výlet kolem těchto letitých stromů, neboť ze sedla jízdního kola se vám otevře zase trochu jiný svět.

Cyklistika je zde vůbec velmi oblíbená. Z Lunu lze například na kole dojet až do letoviska Novalja, kde můžete pobýt na zdejší slavné pláži Zrće, která je vyhlášenou ostrovní Mekkou noční zábavy a skvělého koupání.

V okolí Lunu se dochovaly zbytky obydlí Liburnů, tedy prapůvodních rezidentů ostrova, ale na druhé straně také Římanů, kteří tu po sobě zanechali například pozůstatky starověkého akvaduktu. A ani staří křesťané nebyli pozadu, a tak tu dodnes můžete spatřit ruiny několika kostelů ze 7. až 10. století. Všimnout si lze i kamenných zídek všude v okolí, které byly budovány na ochranu místní vegetace. Zjistit spoustu dalších informací o zdejší historii a prohlédnout si zajímavé exponáty pak můžete v obecním muzeu.

Výlety v letovisku Lun

Na krátké výlety můžete vyrážet po okolí, třeba projít celý poloostrov Lun a užít si koupání v mnoha malých krásných zátokách, kde možná během dne nenarazíte na žádného dalšího člověka.

Pokud budete chtít zajet trochu dále, z přístaviště v Lunu vás přepraví až na ostrov Rab, který je vzdálen necelých 5 námořních mil a je častým cílem výletníků z ostrova Pag.

Necelých 19 km od Lunu se nachází známé letovisko Novalja s ještě známější pláží Zrće, která je vyhlášena jako nejhezčí, nejkvalitnější a nejrušnější pláž celého ostrova.

Cca 22 km od obce Lun narazíte na letovisko Stara Novalja a jeho krásnou písčitou pláž.

A za návštěvu rozhodně stojí i zátoka s obcí zvláštního jména Mulobedajn, která leží 4 km od obce Lun. Může se totiž pochlubit skvělou stylovou restaurací umístěnou při břehu moře, která poskytuje opravdu výjimečný výhled na širokou mořskou hladinu. Klidnou a pohodovou zdejší atmosféru ještě více podpoří gurmánský zážitek, který si odtud odnesete. Místní rybí speciality jsou totiž vážně nepřekonatelné.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---