Lovran
Pouhých cca 7 km od známého lázeňského letoviska Opatija zaujímá své místo na Kvarnerské riviéře u jihovýchodních břehů poloostrova Istrie další lázeňský resort – Lovran. Městečko s příznivým klimatem, pestrou minulostí a dlouhou tradicí především lázeňské turistiky se rozkládá na svazích okolních zelenavých kopečků a svahů, ze kterých vyčnívají zdejší domky s barevnými stříškami. Připomíná tak rozkvetlou zahradu nebo lesní palouk porostlý jarním kvítím. A zdejší bujné vegetaci byl vzdán hold i v názvu samotného letoviska. Jméno Lovran bylo totiž odvozeno od chorvatského slova lovor či latinského laurus, které v překladu znamená vavřín, tedy bobkový list, jenž tu hojně roste.
Pláže v Lovranu
Hlavní pláží letoviska Lovran je městské koupaliště Kvarner, které je tvořeno písečným podkladem a betonovými plošinami. Má mladistvý charakter, ale láká i rodiny s dětmi, pro jejichž nejmenší je připraveno pískoviště s houpačkami. Na pláži se běžně hraje plážový volejbal, ostatní návštěvníci tráví čas opalováním, koupáním v průzračném moři nebo posezením v přilehlém plážovém baru. Ten se stává středobodem nočního života u pláže za zvuků taneční hudby a při dobrém nápoji.
Druhou důležitou pláží resortu Lovran je Peharovo, jež leží na opačné straně než koupaliště Kvarner, tedy v západní části města. Tato pláž je složená z jemnějších oblázků, které se na mořském dně proměňují v písek. Pláž Peharovo je krytá mnoha stromy a keři, takže nabízí dostatek stínu, který vám poskytne úlevu v letním horku. Už proto, že jde o pláž velmi kvalitní, vybavenou a navíc oceněnou tzv. Modrou vlajkou za čistotu vody i pláže, přitahuje především rodiny s dětmi. K dispozici je pronájem lehátek a slunečníků, převlékací kabiny, WC, obchůdky a plážová restaurace s nabídkou občerstvení, zejména nápojů a zmrzliny. Hned za pláží se táhne pěkná pobřežní promenáda. Po setmění se pláž Peharovo stává cílem mladých lidí, kteří tu poslouchají hudbu, tančí a užívají si teplých letních nocí.
Pobřeží kolem letoviska Lovran nemá ale jen dvě zmíněné pláže. Některé hotely při zdejších březích mají své vlastní plážové sekce.
V Lovranu můžete vyzkoušet řadu vodních sportů, ať už klasické potápění a vodní lyžování, nebo jachting a podmořský lov ryb. Ze suchozemských na vás čeká pěší turistika, jízda na kole, tenis nebo plážový volejbal.
Turistická vybavenost, aktivity
V letovisku Lovran není o ubytovací kapacity rozhodně nouze. Dlouhá tradice klimatického lázeňství a turistiky dala vzniknout množství kvalitních hotelů a dalších zařízení, například v pěkně zrekonstruovaných moderních vilách či apartmánových domech, z nichž některé pocházejí z doby Rakouska-Uherska. V takovém luxusu půjde jistě o jiný rozměr dovolené.
Klimatické lázně byly v Lovranu založeny už na konci 19. století a byly dokonce oblíbenou dovolenkovou destinací rakousko-uherské smetánky a později i prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Slibnou budoucnost a velké plány ale resortu zhatily dvě světové války. Nový vítr do plachet chytilo letovisko až po skončení druhého celosvětového válečného konfliktu. Dnes je plnohodnotným letním střediskem, ale i místem zimních ozdravných pobytů.
Díky vláze, za kterou je letovisko Lovran vděčno nedalekému pohoří Učka, je celé okolí krásně zelené, včetně parků, třešňových sadů, zahrad a lesů, pro něž je typický například kaštanovník a vavřín. Procházka touto nádhernou přírodou tak bude příjemnou očistou těla i mysli.
V létě je Lovran kulturním a společenským městečkem, které žije mnoha akcemi, ať už jde o hudební a folklorní program (např. Ljeto v Lovranu s mnoha koncerty a vystoupeními), gastronomické slavnosti všeho druhu (např. říjnová Slavnost jedlých kaštanů Marunada nebo Dny třešní v půlce června), Rybářské slavnosti (celou sezónu od června do září) nebo dubnový Den Lovranu.
Individuální zábava se pak soustřeďuje do mnoha lovranských restaurací, kaváren, barů a diskoték.
Výlety v Lovranu
Nechcete-li cestovat nikam daleko, zůstaňte v Lovranu. Samo městečko má totiž co nabídnout. Vedle četných pohybových aktivit, jako je koupání, opalování, vodní i suchozemské sporty či procházky při pobřeží, se můžete vydat také za poznáním zdejší historie. Ta se odráží jednak v honosných vilách z doby Rakouska-Uherska a jednak v pamětihodnostech, z nichž nejvýznamnější je přístavní brána Stubica a dva kostely – kostel sv. Jiří ze 14. století a románský kostel sv. Trojice nad přístavem.
Přímořská promenáda, která měří cca 12 kilometrů, vás dovede až do většího lázeňského letoviska Opatije vzdáleného asi 6,5 km od Lovranu. Můžete tam ale dojet i autem. A tatáž promenáda vám také ukáže cestu do obce Volosko (cca 9 km od Lovranu), která je proslulá výbornou kuchyní v tamních vyhlášených restauracích.
Cca 9,5 km od Lovranu jižním směrem leží dvě zajímavé obce. Mošćenička Draga je stejně jako Lovran jedním z letovisek Kvarnerské riviéry poloostrova Istrie. Mošćenice je pak obec nedaleko Mošćeničky Dragy. Obě mají společné to, že jsou to malebné historické osady, které bývají cílem výletů za poznáním.
Do Přírodního parku Učka ve stejnojmenných horách je to z Lovranu zhruba 20 km. Z vrcholků Učky se vám naskytne krásný výhled na mořskou hladinu zálivu, všudypřítomnou zalesněnou krajinu a ostatní části poloostrovního masivu. Turistické stezky v parku vás pak zavedou na ta nejpěknější místa zdejší neporušené přírody.
Na delší výlet se můžete vypravit do Rijeky, třetího největšího města Chorvatska, které leží zhruba 25 km od Lovranu. Rozhodně si nenechte ujít tamní hlavní třídu zvanou Korzo s luxusními obchody a kavárnami a dechberoucí výhled od staré pevnosti Trsat nad rijeckým přístavem.
A protože jde o Kvarnerskou riviéru, co by to bylo za dovolenou, kdybyste nepoznali také některý z nádherných kvarnerských ostrovů. Přitom je to opravdu kousek. Na ostrov Cres se dostanete z přístavu Brestova (cca 24,5 km od Lovranu), odkud vás do přístavu Porozina na Cresu dopraví trajekt. Celkem je cesta včetně plavby po moři dlouhá pouhých 30 km.
Oblast: |
Turistická střediska |
Typ letoviska: |
Rušné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Bary / kavárny Diskotéky Nákupy Památky |