Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Kraljevica

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Chorvatské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Kraljevica, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Starobylé městečko Kraljevica neboli Královská zátoka leží při Bakarském zálivu asi 20 km od chorvatské Rijeky. Poprvé bylo zmíněno v dobových materiálech ve 13. století a krom toho o jeho dlouhé historii podávají svědectví i důkazy, které jsou viditelné na první pohled: hned dva středověké hrady přímo u mořských břehů, kostel svatého Mikuláše s hodinovou věží a nejstarší loděnice v celé jaderské oblasti.

Dnes se Kraljevica řadí mezi oblíbené rekreační destinace a výletní místa při pobytu na chorvatském pobřeží. K tomu bezesporu přispívá zdejší příznivé klima, které umožňuje provozovat venkovní aktivity od jara do podzimu, v létě navíc nabízí skvělé koupání v moři. Celé pobřeží kolem letoviska je členité a lemované bohatou zelení a plážemi, a tak vhodné k plavání, potápění a plážovým i vodním sportům.

Kraljevica se pyšní strategickou polohou – leží jen kousek od Krckého mostu, takže na nedaleký ostrov je to odtud téměř co by kamenem dohodil. A stejně tak na rijecké letiště, které se nachází taktéž na sousedním ostrově Krk.

Historie turismu se v Kraljevici začala psát už na konci 19. století, kdy lidé zjistili, že zdejší klima, vzduch, slunce a slaná mořská voda mají pozitivní účinky na lidské zdraví. A tak se toto letovisko stalo jedním z prvních resortů v oblasti Rijeky, jež zahájily novou epochu chorvatského turistického ruchu. A mezi návštěvníky, kteří sem dodnes každoročně proudí, si stále udržuje svou dobrou reputaci.

Pláže u letoviska Kraljevica

Pláž a kemp Oštro + pláže Bakarac a Uvala Scott

Turistická vybavenost, aktivity

V letovisku Kraljevica se můžete uložit ke spánku ve dvou hotelech – Kraljevica a Uvala Scott, který je součástí turistické vesničky v zátoce Dubno. Krom toho nabízejí místní majitelé k pronájmu své apartmány a pokoje v apartmánových domech a vilkách.  

Další ubytovací možnosti se naskýtají v kempu Oštro na malém poloostrůvku asi 3 km od centra letoviska Kraljevica. Kapacita je v tomto tříhvězdičkovém kempu připravena asi pro šest stovek hostů, přičemž v nabídce jsou i apartmány s veškerým vybavením, včetně kuchyně a koupelny. Celý areál je obklopen lesy a má vlastní pláž ve vzdálenosti pouhých 150 metrů. Nechybí ani dětské hřiště, obchůdky nebo kavárna.  

V Kraljevici se během léta pořádají poutavé kulturní akce. Jejich dějištěm jsou mimo jiné i dva středověké hrady, které připomínají bohatou minulost letoviska a jsou dnes především romantickou kulisou pro nevšední kulturní zážitek. Jeden takový vám přichystá festival Léto v Kraljevici, který zahrnuje koncerty a vystoupení folklorních skupin i jednotlivců. Dále se koná třeba jachtařská regata.

Výlety v letovisku Kraljevica

Přímo v letovisku Kraljevica navštivte dva středověké hrady – Stari grad a Novi grad (neboli Frankokpan). Během léta se v jejich prostorách konají koncerty a jiné akce, takže můžete rovnou spojit příjemné s užitečným. Věřící zase jistě rádi zavítají do zdejšího kostela sv. Mikuláše.

Z Kraljevice se můžete vydat hned na několik pěkných míst v okolí. Na cestu vám přitom bude stačit zhruba půl hodiny až hodinka času.

Nejbližší větší město je populární prázdninové letovisko Crikvenica, centrum takzvané Crikvenické riviéry. Dorazíte tam po asi 16 kilometrech. Na místě se pak můžete nejen vykoupat v moři, ale projít se i pěkným městem a zajít do některé z restaurací nebo kaváren, případně si nakoupit.

Asi 23 km od Kraljevice se rozprostírá třetí největší město celého Chorvatska – Rijeka, která se svou proslulou rušnou ulicí, tzv. Korzem, dále hradem nad městem a samozřejmě pěknými plážemi rozhodně stojí za vidění. A stejně tak malebné městečko Opatija, které leží za Rijekou. Z Kraljevice tam dorazíte po zhruba 35 kilometrech a odměnou vám bude přímořská atmosféra, lázeňská architektura a pláž přímo v centru.

Vzhledem k blízkosti Krckého mostu se doslova podbízí výlet na ostrov Krk a jeho četná letoviska, třeba historické městečko Vrbnik nebo hlavní město, které nese totožné jméno jako celý ostrov.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---