Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Karlobag

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Chorvatské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Karlobag, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Karlobag, přímořské městečko pod svahy pohoří Velebitu, leží nejdále od Rijeky, tedy výchozího bodu tzv. Chorvatského přímoří, jehož je Karlobag součástí a zároveň jakýmsi pomyslným hraničním bodem na jeho jižním konci. Vzdálenost mezi těmito dvěma městy je 127 km. Ano, přesně tak dlouhý je tento přírodní pobřežní pás rozkládající se na východě až jihovýchodě Chorvatska.

Letovisko Karlobag, které má něco přes tisíc stálých obyvatel, je pěkná historická obec, která od svého břehu vyhlíží na nedaleký ostrov Pag. Ten je od pevniny oddělen pouhými dvěma kilometry úzkého Velebitského průlivu. A protože je Karlobag také přístavem, již správně tušíte, že právě odtud se na Pag dostanete nejsnáze, a to díky přímým vodním taxi.

Město Karlobag bylo postaveno habsburským arcivévodou Karlem, po němž získalo své jméno. Nebýt tohoto záslužného činu, dnes by možná na tomto místě nebylo nic než prázdná zátoka, neboť původní město Bag bylo v 16. století zničeno Turky. Z tohoto období, kdy bylo nutné se bránit před dalšími případnými útoky, se dochovaly zbytky opevnění a přilehlého kláštera. Stejně tak můžete v okolí letoviska pozorovat pozůstatky dalších opevňovacích hradů Fortica a Vidov grad. Jde – krom kláštera a kostela sv. Josefa a opuštěné zvonice z původního kostela Karla Boromejského – o prakticky jediné památky minulosti, neboť město bylo provázeno katastrofami od svého počátku, nevyjímaje ani druhou světovou válku. Během té bylo při bombových útocích zbořeno mnoho staveb a památek.

Pláže v letovisku Karlobag

Kolem Karlobagu sice nenatrefíte na písečné ani oblázkové pláže, neboť zdejší břehy jsou převážně upravené pomocí betonovaných ploch. Nicméně z celého pobřeží krásně uvidíte na protilehlý ostrov Pag. Věnovat se můžete řadě vodních i suchozemských sportů.

Turistická vybavenost, aktivity

Karlobag je menší, nenáročné a poměrně skromné letovisko určené pro pohodovou dovolenou a příjemnou relaxaci u moře. Tomu odpovídá i nabídka zdejších ubytovacích možností. Uložit se ke spánku tak můžete ve dvou hotelích, mnoha soukromých apartmánech nebo v kempu. Pokud jde o zmíněné hotely, prvním je Velinac. Tento hotel v centru městečka se nachází jen pár metrů od pláže a může vám vedle jednoho ze svých pokojů nabídnout také tradiční restauraci, která je oblíbená nejen mezi turisty, ale i mezi místními. Druhým pak je hotel Zagreb. Ten leží hned u pobřeží a má vlastní pláž. Několik menších kempů přímo u břehů Jaderského moře bude vyhovovat hlavně rodinám s dětmi, které preferují tento levnější způsob ubytování vyplněný nezapomenutelnými letními zážitky. Všichni ostatní pak mohou využít široké palety ubytování v soukromí, tedy penziony a apartmány.  

V letovisku Karlobag nechybí restaurace s místními specialitami, které mísí kulinářské styly několika chorvatských oblastí, které se právě v tomto místě křižují. Nechybí ale ani italská kuchyně a pizzerie. Krom stravovacích zařízení můžete očekávat několik obchodů, především se suvenýry a dárkovými předměty. Nejbližší větší obchodní centrum se nachází ve 127 kilometrů vzdálené Rijece nebo v o něco bližším Zadaru (cca 100 km).

Noční život není příliš rušný a soustřeďuje se jen do několika podniků a barů v centru. Za větším vzrušením musíte vyrazit třeba do Zadaru nebo na slavnou party pláž Zrće na ostrově Pag. Ta je z Karlobagu vzdálena asi 30 km a zahrnuje plavbu lodí přes Velebitský průliv.

Mezi hlavní pohybové aktivity letoviska patří jednak pobyt u moře, jednak plavba a jednak také pěší turistika, zejména ta horská. Pohoří Velebit je dost velké a turistické trasy dost dlouhé na to, aby si každý našel svou úroveň, na kterou stačí a která mu přinese patřičný užitek a hezký zážitek. Krásná příroda navíc potěší i turistovo oko. V případě, že s sebou vezmete fotoaparát, odvezte si domů nádherné fotografie přírodních scenérií. 

Výlety v letovisku Karlobag

Pokud zůstanete v letovisku Karlobag, projděte se jeho uličkami a prozkoumejte sice nemnohé, ale o to zajímavější historické památky z pohnuté minulosti městečka, které bylo provázeno útoky, boji i válkami. Nejvýznamnější pamětihodností Karlobagu je kapucínský klášter a kostel sv. Josefa z 18. století, který ukrývá umělecké předměty, archiv a knihovnu. Zvonice kostela sv. Karla Boromejského zůstala zcela osamocenou připomínkou původního svatostánku, který byl zničen při bombardování za 2. světové války. V okolí je pak několik zřícenin středověkých hradů a opevnění.

Nedaleko městečka Karlobag se můžete vydat za poznáváním krás přírody hned do tří národních parků: Paklenica (cca 50 km), Severní Velebit (cca 80 km), a Plitvická jezera (cca 90 km).

Jestliže jste ještě nikdy nebyli v dalších letoviscích Chorvatského přímoří, doporučujeme jejich návštěvu. Může to být třeba přístav Senj (cca 65 km), letovisko Jablanac (cca 30 km) anebo Prizna (cca 15 km), odkud vás trajekt zaveze na protější ostrov Pag.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy
--- • --- • ---
---