Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Jablanac

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Chorvatské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Jablanac, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Lehounce zvlněná mořská hladina, rozkošné domky kolem maličké zátoky a v pozadí lesy a špičky hor – výjev jako z pohádkové knížky o dalekých exotických krajích. A přesně takhle to vypadá v letovisku Jablanac na Chorvatském přímoří. Přitom nejde ani o exotiku, ani o velkou dálku. Vždyť z Prahy se sem dá po silnici dostat za pouhých zhruba 9,5 hodiny, a tak se dá říci, že Jablanac je malým rájem na dosah ruky.

Vesnička s přístavem zvaná Jablanac se nachází na Chorvatském pobřeží při Velebitském kanálu z jedné strany a úpatí horského masivu Velebit na straně druhé směrem do vnitrozemí. V Jaderském moři je pak nejbližším sousedem ostrov Rab.

Resort Jablanac je prostřednictvím krátké, asi 1 km dlouhé silnice napojen na důležitou komunikaci D8, též známou jako Jadranská magistrála, která spojuje sever a jih chorvatského pobřeží. Letovisko je proto výborným místem, pokud právě odtud chcete vyrážet na výlety po okolí, a to ať už se vydáte kterýmkoliv směrem – k pohoří Velebit, dále do chorvatského vnitrozemí, anebo na ostrovy Kvarnerského zálivu.

Pláže u letoviska Jablanac

Pobřeží kolem letoviska Jablanac nabízí skvělé podmínky ke koupání na příjemných plážích. Vedle toho si mohou odvážnější jedinci vyzkoušet potápění, a to přímo ve zdejších vodách, které jsou bohaté na podmořský život. K ruce budou profesionální instruktoři z místního potápěčského centra. Pokud se tedy opravdu rozhodnete pro toto malé mořské dobrodružství a vypravíte se na průzkum podvodních krás v okolí letoviska Jablanac, můžete navíc v hloubce zpozorovat sladkovodní prameny, které sem pronikají ze zemského povrchu a vytvářejí zajímavé vizuální efekty.

Zcela jedinečným zážitkem se stane návštěva a koupání v místě zvaném Zavratnica, které najdete cca 2 km od letoviska Jablanac. Ač jde o mořský záliv, vypadá jako jezero na dně horského kaňonu. Podél celé zátoky je skalní pěšina, díky které můžete vodní plochu obejít a prohlédnout si ji z různých úhlů. Pozornému oku neujde vrak potopené lodi, jenž prosvítá pod průzračnou hladinou v severozápadní části zátoky.

Turistická vybavenost, aktivity

Letovisko Jablanac není nijak velké, a tak ani nabídka ubytování není tak široká jako v rušnějších resortech. Nicméně přesto tu naleznete kvalitní bydlení na dobu svého pobytu, a to buď v soukromých apartmánech, nebo si rovnou můžete pronajmout celou prázdninovou vilku nebo domek.

Vesnička Jablanac byla založena už ve 12. století. Jde tedy o historickou osadu, která skrývá některé menší, avšak zajímavé památky, například středověkou zříceninu hradu, kostel sv. Mikuláše se hřbitovem nebo kostel sv. Josefa z 18. století, jenž uvnitř uchovává řadu uměleckých soch a plastik.

Výlety v letovisku Jablanac

Jestliže se do Jablanacu chystáte kvůli nedalekým horám, jste na správném místě. Letovisko je totiž zcela ideální jako startovní pozice pro výstupy do kopců pohoří Velebit a poznávání okolní krajiny, včetně nejníže položené horské chaty Chorvatska.

Navštívit můžete kouzelnou zátoku Zavratnica vzdálenou zhruba 2 km od resortu Jablanac. Ta vás uchvátí svou přírodní krásou. Je podlouhlého tvaru, úzká a naplněná slanou vodou. Přesto připomíná spíše horské jezero než zátoku, neboť ji obklopují mohutná skaliska vytvářející jakýsi kaňon. Podél něj je zbudována pěšina, po které můžete projít kolem dokola a pokochat se pohledem na zátoku. Budete-li pozorní, spatříte v jednom místě pod hladinou vrak potopené lodi.

A když už budete pobývat v obci Jablanac, určitě využijte možnosti podívat se i do okolních letovisek jako Karlobag (cca 30 km) nebo Senj (cca 40 km).

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---