Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Funtana

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Funtana, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malá obec s velkým hotelovým komplexem – tak by se dala několika slovy jednoduše shrnout charakteristika letoviska Funtana, které se rozkládá na západním pobřeží poloostrova Istrie mezi letovisky Poreč a Vrsar.  

Jestli vám název Funtana tak trochu vrtá hlavou a napadá vás, zda nemá něco společného s vodou, potažmo „fontánou“, vězte, že nejste tak daleko od pravdy. Na severu obce vyvěrají prameny pitné vody, které daly letovisku nejen nejzákladnější tekutinu pro život, ale také jméno. To pochází z latinského „fons“ nebo „fonticus“, což v překladu znamená „pramen“. 

V obci žije trvale jen zhruba pět set obyvatel, kteří se vedle zemědělství (pěstování ovoce, zeleniny, oliv a vinné révy) dnes živí také poskytováním služeb v oblasti cestovního ruchu, ubytování, stravování a turistiky obecně. Tomuto odvětví se přitom ve Funtantě věnují už velmi dlouho – od 60. let minulého století, kdy se tu začala budovat turistická infrastruktura. 

Ačkoliv jde o poměrně živé letovisko, je svým způsobem velmi univerzální, takže tu můžete zažít jak velmi klidný pobyt, tak dovolenou v aktivním duchu, zkrátka dle svého gusta a se vším potřebným komfortem. 

Pláže ve Funtaně

Pobřeží kolem Funtany je velmi tvarované a břehy Jaderského moře se tu pěkně klikatí kolem skalnaté pevniny istrijského poloostrova. Díky tomu můžete při procházkách kolem resortu narazit na řadu zátok a pláží s výhledem na nedaleké ostrůvky. Krom toho jsou okraje poloostrova porostlé množstvím lesů a celkově je okolní krajina krásně zelená, čímž se stává dokonalou kulisou zdejších pláží. Většina pláží je skalnatá nebo oblázková, případně tu byly pomocí betonu upraveny plochy k ležení a odpočinku. 

Pláž hotelu Funtana 

Pláž u hotelu Funtana ve stejnojmenném letovisku je přírodního charakteru, pokrytá hrubšími kamínky a doprovázená skalisky. Pláž je vybavena betonovým molem, které je přepaženo malým mostem. Ten dává pláži specifický vzhled a je současně jejím orientačním bodem. Na pláži Funtana si můžete zahrát plážový volejbal, tenis nebo ping-pong, zaplavat si, potápět se nebo šnorchlovat, zajezdit si na vodních lyžích, vyjet si lodí na moře, vydat se po okolí na jízdním kole a nechybí ani populární minigolf. Veškeré ostatní služby jsou dostupné v nedalekém hotelu, včetně dvou bazénů a bohatého občerstvení. 

Pláž Puntica 

Pláž Puntica je součástí stejnojmenného kempu v severní části letoviska Funtana. Celé okolí kempu i pláže obestírá příjemný klid, bohatá zeleň tvořená hlavně hustým stromovím a krásně čisté moře. Z pláže si můžete všimnout malých ostrůvků, které jsou rozesety při pobřeží nedaleko od břehu. 

Pláž naturistického kempu Istra

Pláž, která náleží autokempu s názvem Istra, je hrdou nositelkou prestižního ocenění Modré vlajky, které je zárukou čistoty nejen pláže a mořské vody, ale také životního prostředí obecně. Díky tomu si můžete být jisti, že toto místo je to pravé pro pohodovou dovolenou. Říká se dokonce, že autokemp Istra je jedním z nejhezčích na celém jaderském pobřeží. Zdejší pláž je dlouhá více než 1,5 kilometru, takže nabízí dostatek prostoru pro každého, kdo touží po klasické plážové relaxaci u moře. Pokud ale toto není jediná aktivita, kterou byste ve svém volnu chtěli provozovat, není se čeho bát. Odpočinkové polehávání můžete prokládat řadou sportů, jako je plážový volejbal, basketbal, tenis, minigolf, ping-pong, bowling a pestrá škála vodních radovánek. Vzhledem k průzračné vodě a mělkému vstupu do moře je pláž vhodná i pro neplavce a rodiny s malými ratolestmi. Pro ty je navíc připraveno hřiště a dětský klub, kde si mohou zadovádět a hrát si celý den.        

Turistická vybavenost, aktivity

Hotel Funtana 

Hlavním ubytovacím zařízením letoviska Funtana je stejnojmenný hotelový areál přímo u pobřeží. Skládá se z celkem čtyř velkých budov. Jedna z nich má tvar hvězdy, další tři jsou pak podlouhlé stavby směřující jednou stranou ke břehům moře a druhou do vnitrozemí. Kolem dokola se rozprostírají lesy a vinice, a tak je místo chráněno před nepříjemnými povětrnostními vlivy. Jen necelých 10 minut chůze dělí hosty hotelu od pláže s křišťálově čistou vodou, kde jsou navíc připraveny slunečníky a lehátka. Ovšem pokud by se zdejším návštěvníkům z jakéhokoliv důvodu nechtělo až k moři, stačí zůstat v hotelu a využít dvou bazénů přímo v areálu. Od nich se jim navíc naskytne úžasný pohled na širé blankytné moře a nedaleké ostrůvky. Hotel je výborně zařízen a vybaven, nabízí celodenní občerstvení, zábavný program, internetové připojení, sporty, cvičení, kurzy všeho druhu, večerní zábavy s hudbou a tancem a aktivity pro děti. 

Další možností, kde se v letovisku Funtana ubytovat, jsou dva kempy: Puntica a naturistický Istra. 

Resort Funtana má výtečné podmínky k provozování různých sportů, ať už na souši nebo na vodě. Vyzkoušet tak můžete třeba vodní lyžování, jachting, potápění a šnorchlování, ze suchých aktivit pak plážový volejbal, basketbal, jízdu na koni, bowling, tenis nebo cyklistiku díky četným stezkám v okolí letoviska. 

Ve Funtaně potěší hlavně děti místní Dinopark. Milovníky umění pak nadchne Park Dušana Džamonje s působivými sochařskými díly tohoto chorvatského umělce, v galerii Zgor murve pravidelné výstavy současného umění nebo koncerty a sborové zpěvy v místním kostele sv. Bernarda. 

Za dalšími možnostmi jak sportů, tak zábavy musíte vyrazit do nedalekých letovisek Vrsar nebo Poreč. 

Výlety ve Funtaně

Z Funtany je to jen co by kamenem dohodil do sousedních resortů Poreč a Vrsar. 

Do cca 3,5 km vzdáleného Vrsaru dojdete pohodovou vycházkou jižním směrem od letoviska Funtana za necelou tři čtvrtě hodinku, případně tam dojedete autem za několik minut, máte-li možnost. Vrsar vás odmění svou přátelskou atmosférou historického městečka s přístavem u romantického pobřeží. Město během celého léta žije kulturními akcemi, lidovými slavnostmi, diskotékami a další zábavou. 

Naopak ve směru na jih se dostanete do většího letoviska Poreč. To leží ve vzdálenosti zhruba 7 km od Funtany. Poreč je jedním z nejnavštěvovanějších resortů Jadranu. A není divu. Jeho historické centrum se pyšní mnoha památkami, atmosféru navíc oživují restaurace, kavárny a noční taneční kluby, které v noci rozpoutávají rej zábavy do rozbřesku. Ve městě najdete tzv. Akvarium s ukázkou podmořského života a kousek za městem si můžete zařádit v novém akvaparku nazvaném Aquacolors. Krom toho je u Poreče hned několik kvalitních pláží s množstvím atrakcí pro děti i dospělé. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---