Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Fažana

Oblast
Typ letoviska Rušné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Fažana, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Fažana je zhruba třítisícové městečko s dlouhou historií, známé svou tradicí v oblasti rybolovu, pěstování ovoce, oliv, vinné révy a korkového dubu. Současně je ale také díky příjemným plážím a hezkému prostředí odpočinkovým rekreačním střediskem, jež zaujímá své místo na jihozápadě poloostrova Istrie. Odtud lze dohlédnout na protilehlé Brijunské ostrovy, které mají pro Fažanu významnou funkci – jsou bariérou, která zabraňuje pronikání nepříznivých větrů do Fažanského průlivu, potažmo na celé pobřeží kolem Fažany včetně jejího přístaviště.    

Příroda obdařila krajinu kolem Fažany úrodností a středomořskou vegetací. Při pobytu a při procházkách po okolí se tak můžete setkat s vinicemi, ovocnými sady a všudypřítomnou zelení, která vás doslova nabije přírodní energií. Návštěva Fažany se bude líbit hlavně rodinám s malými dětmi, ale i všem ostatním, kteří mají rádi poklidnou atmosféru, pláže a hezkou přírodu. 

Název obce má zajímavý původ, který by vás při pouhém vyslovení jména „Fažana“ možná ani ve snu nenapadl. Fažana totiž pochází ze starověkého Vasianum, kde už můžete tušit jistou spojitost s vázami, potažmo keramikou. A napovědět by vám mohl i městský erb, na kterém je zobrazena antická amfora. A je tomu skutečně tak. V místě se totiž za římské okupace vyráběly nádoby na uskladnění a přepravu vína a oleje. 

Původně rybářská vesnička, formovaná pod kdysi římským, později chorvatským a italským vlivem, založila zdejší mnohasetletou tradici lovu sardinek, dodnes ve Fažaně chytaných, a je v současnosti pohodovým letoviskem s prozatím poměrně nízkou turistickou návštěvností. O bohaté minulosti vás přesvědčí procházka nejen spletí starých úzkých uliček s balkonky a květinami v oknech, ale i promenádou kolem pobřeží a živého přístaviště, kde můžete vedle přístavního cvkrotu spatřit řadu rozkošných barevných domků nasázených podél přímořské linie, které tvoří jakýsi okraj Fažany a oddělují ji od širého moře. 

Pláže ve Fažaně

Fažana má několik pláží, mezi nimiž si snadno vyberete tu, která nejlépe sedne vašemu naturelu a požadavkům. Nejčastěji jsou fažanské pláže pokryté oblázky, případně jde o neupravené přírodní pláže. 

Dječje igralište 

Pláž Dječje igralište, jejíž název v překladu znamená Dětské hřiště, dělá čest svému jménu a nabízí mimo jiné velké hřiště pro děti. Společně s povrchem tvořeným oblázky a kamínky, mírně svažitým mořským dnem a dostupnými službami se tak řadí mezi pláže vhodné zejména pro rodiny a jejich malé ratolesti. Patří proto ve Fažaně k vůbec nejoblíbenějším. V blízkosti pláže se nachází olivový háj, podle nějž je pojmenována zdejší ulice Aleja maslina, která je současně přístupovou cestou k pláži. Kolem zdejšího mořského pobřeží najdete trávníkové sekce, které slouží jako místo příjemného poležení na sluníčku, eventuálně ve stínu stromů, pokud si budete chtít od horkých paprsků trochu odpočinout. Jestliže ale neholdujete lenošení, můžete se oddat plážovému volejbalu nebo tradiční chorvatské hře boccia, podobné francouzskému pétanque. Ze služeb jsou dále k dispozici výpůjčka slunečníků a lehátek, sprchy, šatny, toalety, zmrzlinový stánek a občerstvení, obchod s plážovým vybavením, plavčíci a možnost parkování v blízkosti pláže. 

Badel 

Pláž lákající k letní veselé zábavě u moře a v oblíbeném plážovém baru Chupacabra – to je pláž Badel na severu letoviska Fažana. Pláž je dlouhá asi 300 metrů, pokrytá drobnějšími kamínky a oblázky, místy betonovaná a travnatá. Než se z pláže dostanete od jejího břehu do mořské hloubky, můžete se pohodlně brouzdat dlouhou mělčinou, plavat v označených zónách nebo se věnovat nejrůznějšímu vodnímu skotačení, které bude vždy bezpečné. Proto je také tato pláž vhodná i pro malé děti a všechny ostatní, kteří nejsou zdatnými plavci. Stromy stíní před sluncem až dále od pláže, takže se doporučuje vybavit se slunečníkem nebo využít možnosti pronajmout si jej spolu s lehátkem přímo na pláži. Zmíněný plážový bar Chupacabra je v sezóně otevřen od rána po celý den až do pozdních nočních hodin. Nabízí osvěžení všeho druhu, včetně koktejlů, zmrzliny a dalších laskomin, které vám ještě více zpříjemní pobyt při pobřeží. K dispozici jsou dále toalety, sprchy, šatny a možnost pronájmu šlapadel. Pláž Badel je snadno dostupná díky místní MHD. Pokud se ale přesto rozhodnete dorazit vozem, ať již vlastním nebo zapůjčeným, můžete využít veřejného parkoviště hned u pláže, a to za drobný poplatek. 

Bi Val

Pláž Bi Village u stejnojmenného kempu patří ke šťastlivkyním, které si svou krásou, kvalitou, čistotou a dobrou údržbou vydobyly prestižní ocenění Modré vlajky. Pláž se nachází asi 1,5 km od Fažany a sama je dlouhá celý jeden kilometr. Pláž Bi Val se může pochlubit moderním vybavením, dostupností nejrůznějších služeb a nabídkou zábavy a sportu. Podél pláže vede navíc přímořská promenáda, která láká k procházkám a prohlídce okolí. Terén pláže tvoří převážně oblázky a jemné kamínky, najdou se ale i úseky pokryté pískem. Do mořské vody, která je čirá a průzračná, sestupuje pláž jen velmi pozvolna a zóna pro plavání je vyznačena bójemi, takže jde o teritorium, jež náleží hlavně dětem a méně zdatným plavcům. Na své si ale přijdou pochopitelně i dospělí a zkušení vodní sportovci. Kdo si troufne také pod vodu, může využít zdejšího potápěčského centra, které poskytne trénink a další služby. Pokud se na pláž přicházíte hlavně slunit a odpočívat, můžete si pronajmout slunečníky a lehátka. Odložit svršky je možné v šatnách, osvěžit tělo pod tekoucí vodou můžete díky instalovaným venkovním sprchám a samozřejmostí jsou též toalety. Na bezpečnost rekreantů dohlížejí plavčíci. I díky nedalekému kempu je ze sportů k dispozici například jízda na šlapadle, banánu, kajaku a vodních skútrech, dále basketbal, fotbal, badminton, tenis i stolní tenis nebo kulečník. Adrenalinoví nadšenci dají ale spíše přednost třeba windsurfingu nebo parasailingu. A nechybí ani tobogán nebo dětské hřiště. Pláž je bezbariérová, a tak je vhodná i pro handicapované. Občerstvení je k dostání u pláže, v pěší dostupnosti jsou pak další restaurace, bary a pizzerie. 

Pineta 

Pineta je přírodní pláž, která se sice nenachází v centru Fažany, leží ale ve zcela dostupné vzdálenosti asi 2 km od letoviska. Cesta to je kratinká a odměnou vám bude příjemná pláž Pineta u kempu stejného jména. Pláž Pineta, která je převážně oblázková a travnatá, má velmi plochý terén a stejně tak i povrch mořského dna je mělký a rovný. Okraj pláže tvoří husté stromoví, které je součástí rozlehlého lesa, jenž pokračuje dále směrem do vnitrozemí. Díky vegetaci, která stíní slunci, si tak můžete dopřát příjemné pohovení v chládku během celého dne. Travnatá plocha přímo na pláži pak zase dává možnost vystavit své tělo slunečním paprskům a trochu se opálit. Návštěvníkům pláže Pineta jsou dále k dispozici sprchy, šatny, občerstvení, supermarket, dětské hřiště, hřiště na plážový volejbal, basketbal a minigolf, trampolíny, výpůjčka šlapadel, jízda na vodních lyžích, bowling, stolní tenis a pronájem bicyklů. Při všech aktivitách na pláži Pineta můžete pozorovat nedaleké Brijunské ostrovy, které dlí v moři přímo naproti pláži. 

San Lorenzo 

Pláž s romantickým italským názvem San Lorenzo, který převzala od nedaleké luxusní rakousko-uherské vily stejného jména, najdeme na jihu letoviska Fažana. Když se přímo od břehů pláže San Lorenzo zahledíte do dálky, spatříte na horizontu mořské hladiny nedaleké Brijunské ostrovy. Samotná pláž má tvar dlouhého půlměsíce, který rozděluje jen kamenné molo vedoucí až do vody. Povrch pobřeží je tu převážně oblázkový a kamínkový. Pláž je obklopena stromy a keři, nicméně přímo u vody není žádný stín, takže se doporučuje využít zdejší nabídky pronájmu slunečníků, které jdou nejčastěji ruku v ruce také s lehátky, díky nimž si uděláte dokonalé pohodlí. U pláže je nachystán plážový bar nazvaný Sunrise, kde zakoupíte především osvěžující nápoje a koktejly. Připraveny jsou též sprchy. Pro San Lorenzo je typická jedna zajímavost – kdo má rád ovoce a zeleninu, bude nadšen, neboť jde o jednu z mála pláží, kde můžete zakoupit čerstvé plody ze zdejší sklizně, aniž byste opustili příjemné pobřeží Fažany. 

Turistická vybavenost, aktivity

Fažana se stává čím dál oblíbenější destinací, a tak se neustále rozrůstá o nová ubytovací i gastronomická zařízení. Výběr ubytování i stravování je proto pestrý. Nejčastěji návštěvníci Fažany složí hlavu v jednom z hotelů (Marina a Bi Village), v apartmánech, v soukromí nebo v jednom ze dvou kempů (Bi Village a Pineta). Pro méně náročné nocležníky je určen hostel Amfora, kde se za levnější peníz utáboří hlavně studenti a mladí návštěvníci. 

Při brouzdání letoviskem narazíte v romantických uličkách a u přístavu na otevřené dveře restaurací a kaváren, které lákají na místní speciality. Procházka Fažanou se tak může nečekaně stát nejen příjemným odpoledním povyražením, ale i jedinečným gurmánským zážitkem, zejména máte-li rádi tradiční kuchyni a trochu experimentování. Ochutnávka místních vín, která dostanete jen a pouze zde a nikde jinde, bude jistě vítaným zpestřením. Ne každý už si ale troufne na takzvanou istrijskou polévku. Jde totiž o zvláštní pokrm podávaný nejčastěji v misce nebo tradičně ve džbánu a sestávající z chleba namočeného v červeném víně. Jen pozor na hladinu alkoholu, která při konzumaci této pochoutky přeci jen trochu stoupne. Samozřejmostí jsou dále mořské plody a ryby, z nich pak především sardinky. Z ostatních jídel jsou populární těstoviny, studené polévky nebo maso, ale nechybí ani něco ze západní kuchyně a rychlého občerstvení, například pizza, hamburgery s hranolky, steaky, anebo dokonce thajská restaurace. 

Během vycházek po městečku se nezapomeňte zastavit v některém z obchůdků, kde seženete hezké dárky a suvenýry nebo něco na ochutnání z chorvatských tradičních lahůdek, jako vína, olivový olej, koření a bylinky, pekařské a řemeslné výrobky, ovoce a zeleninu. Za dalšími obchody se musíte vydat do nedalekého Vodnjanu (cca 7,5 km) nebo Puly (cca 9,5 km). 

K dispozici je ve Fažaně taktéž turistická kancelář, která je jednak připravena vždy poradit, poskytnout mapy a tištěné brožurky a jednak také pořádá dobrodružnou hru pro děti, díky které malí návštěvníci poznají celé městečko a ještě dostanou hezkou odměnu, splní-li zadané úkoly. 

Během roku a zejména v létě se ve Fažaně konají zajímavé kulturní akce, jako festivaly nebo lidové slavnosti, a stejně tak bohatý je repertoár diskoték a nočních podniků. Mezi oblíbené tradiční záležitosti patří Slavnost sardinek (Fešta od sardela), která je, jak název napovídá, svátkem rybářů a jejich úlovků, hlavně pak sardinek připravovaných na nejrůznější způsoby od marinování přes nakládání až po smažení. Akce se pořádá v červenci na počest tohoto mořského živočicha, který právě v červenci vykazuje nejvyšší počet vylovených kusů. Další událostí hodnou zmínky je určitě Fažanská noc, která připadá na měsíc srpen a je ukázkou lidových tradic a zvyků. Noční život se pak soustředí hlavně kolem baru Diamond Lounge nedaleko přístaviště a do dalších podniků po celé Fažaně, jako jsou diskotéky a bary nebo hotely a kempy, které připravují vlastní zábavný program.  

Jestliže jste přijeli do Fažany strávit aktivní dovolenou, zaujme vás možnost pronajmout si v sezóně od jara do podzimu jízdní kolo, a to hned v několika půjčovnách nebo turistických kancelářích. Bicykl pak využijete na mnoha cyklostezkách, které vás provedou malebnou krajinou Istrie kolem olivovníků a borových hájů a podél břehů Jaderského moře, případně se můžete vydat i na organizovaný výlet na kolech s průvodcem. Energii pak můžete dobít stylově – v cyklobaru La Miracolina s veselou cyklovýzdobou.

Další aktivity se ve Fažaně odehrávají u vody nebo přímo na vodě, ať už jde o jízdy na všem možném od banánu přes čluny až po vodní lyže, potápění, rybaření, surfování nebo adrenalinový parasailing. Většinu ze jmenovaných si zaplatíte rovnou na plážích nebo v kempech. 

Výlety ve Fažaně

Chystáte se z Fažany vyrážet na výlety po okolí? Rozhodně je to výborný nápad. Ale co třeba ještě před tím trochu prozkoumat samotné letovisko? I v něm se totiž najde několik zajímavých míst hodných návštěvníkovy pozornosti.  

Asi nejznámější atrakcí je ulička La Rondiella, což v překladu znamená „vlaštovka“. Zvláštní název pro ulici, že? Prý je totiž tak úzká, že jen tento malý ptáček jí dokáže prolétnout. Není to ale samozřejmě tak úplně pravda. Na internetových mapách ji sice jen těžko najdete, ale pokud se vám ji podaří v městečku objevit, rozhodně se nemusíte bát, že byste jí se svými lidskými tělesnými proporcemi neprošli. 

A možná při hledání vlaštovčí ulice natrefíte i na další fažanské památky, třeba na kostel sv. Kosmy a Damiána z 16. století se zvonicí a vzácnými obrazy a freskami uvnitř, kostel Panny Marie Karmelské s gotickými freskami v jeho útrobách anebo kostelík sv. Elíši, který je nejstarší památkou v obci, neboť byl postaven již v 6. století, a to na základech původní antické stavby. Povšimnout si můžete ještě městské lodžie ze 17. století, kamenných nádrží na dešťovou vodu zvaných šterny nebo tradičních loděk zdejších rybářů zvaných batany, které jsou poháněny jak vesly, tak plachtou. 

Fažana je vstupní branou do Národního parku Brijuni a na Brijunské ostrovy vůbec. Právě z Fažany se můžete vydat na tento nezapomenutelný výlet, kdy proplujete lodičkou kolem dvou větších a dvanácti drobnějších ostrovů, projedete safari parkem na elektrickém vláčku, zahrajete si golf na senzačním 18jamkovém hřišti nebo tenis na profesionálních kurtech, obhlédnete vilu někdejšího jugoslávského diktátora Tita anebo budete jen bezstarostně brouzdat neporušenou přírodou a kochat se jejími krásami. 

V okolí Fažany zavítejte do dalších letovisek a městeček, jako je například starobylá vesnice Peroj (cca 3 km) s historií pamatující antiku. Najdete tu také jediný pravoslavný kostel na Istrii, pořádají se zde trhy a k posezení lákají místní hospůdky. Dalším cílem výletů se může stát Vodnjan (cca 7,5 km), taktéž historické městečko s řadou zajímavých památek v gotickém, renesančním a barokním stylu. A samozřejmě ve výčtu nesmí chybět ani největší istrijské město Pula (cca 9,5 km), kde vás okouzlí obrovský římský amfiteátr. 

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---