Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Cres

Oblast
Typ letoviska Rušné
Kvarner
Cres 
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Cres, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Historické městečko Cres, správní obec stejnojmenného ostrova, obklopuje kolem dokola úzkou mořskou zátoku s přístavem, která nese stejné označení, tedy také Cres. Pobřežní domky jsou tu doslova nasázeny podél celého centrálního přístavu, který prostupuje téměř až do středu města. Jde o zvláštní městské uskupení, které není příliš obvyklé. Přístaviště je díky tomu klidné a bezpečné – nehrozí totiž negativní vlivy větru a velkých mořských vln, které jsou hrozbou pro lodě a jachty na otevřeném moři nebo v odkrytých zátokách. K ochraně přispívají i okolní kopce, které jsou bariérou proti nepříznivému počasí. Zásluhou barevných domků naskládaných vedle sebe v přístavu a jachtám a člunům kotvícím v jejich blízkosti připomíná Cres trochu Benátky nebo jiné italské přímořské město. Je tomu tak i díky jeho minulosti spojené s nadvládou Benátské republiky.

Cres je největším a nejdůležitějším městem ostrova. Nebylo tomu tak ale vždy. Osídlení v těchto místech vzniklo už v době antiky, nicméně opravdový rozvoj byl zaznamenán až v 15. století. To totiž město Cres převzalo roli po městu Oros, které do té doby spravovalo nejen ostrov Cres, ale také vedlejší Lošinj. Vliv měla současně benátská nadvláda. Dnes tak můžete při procházkách historickou částí města Cres obdivovat třeba fragmenty původního opevnění se třemi městskými branami, strážní věž s cimbuřím, starou radnici nebo hodinovou věž.

Krom historického bohatství oplývá město Cres ještě přírodními skvosty. Celý kraj kolem je úrodný, a tak se tu daří zemědělství, hlavně pak pěstování vinné révy, ovoce, zeleniny a oliv. Tomu také napomáhá blízkost obrovské zásobárny vody v podobě rozlehlého a hlubokého Vranského jezera, které je vzdáleno asi 15 km odtud.

Městečko Cres je tak především letoviskem vyhledávaným milovníky historie, kteří si díky velkému množství kulturních památek zaručeně přijdou na své, nicméně uspokojí i nadšené vyznavače vodních sportů a potápění. V létě město žije téměř každý večer nějakou kulturní akcí. Prožití nezapomenutelné dovolené bohaté na nejrůznější zážitky je tak více než pravděpodobné.

Pláže v Cresu

V okolí městečka Cres je několik pláží: Cres, Dražica, Gavza, Kimen a Kovačine.

Turistická vybavenost, aktivity

Vedle letoviska Martinšćica je Cres jediným místem na ostrově, kde se můžete ubytovat v hotelu. Všude jinde jsou výhradně možnosti ubytování v soukromých apartmánech a pokojích, eventuálně v kempu. Jediný hotelový komplex Cresu leží asi 10 minut pěšky od historické části, v novější zástavbě za hradbami starého města. Je zasazen do zeleně a místo tak působí velmi přívětivě.

Další variantou ubytování krom apartmánů a apartmánových domů je autokemp Kovačine, který je vzdálen necelé 2 km od centra a dorazíte tam pohodlně po cca 20 minutách chůze.

Cres má celkem dva přístavy. Jeden centrální, o kterém již byla řeč a který prochází městem, zatímco druhý je vyhlášená marina na okraji města, jež se pyšní prestižním oceněním Modré vlajky. Součástí mariny je i suché kotviště a opravna lodí.

Cres je vyhledávaným letoviskem mezi milovníky vodních sportů. Místní škola pro potápěče má velmi dobrou pověst a dlouhou historii, a tedy i mnoho zkušeností. Nabízí proto služby pro potápěče všech úrovní – od začátečníků až po pokročilé. Okolní klidná a čistá mořská voda je pro potápění jako stvořená.

V Cresu fungují půjčovny sportovního vybavení a také lodí. Můžete tak den strávit na zapůjčené jachtě, vyzkoušet si windsurfing nebo se na člunu vydat objevovat skryté zátoky podél ostrova. Nadšené milovníky lovu kaprů z našich rybníků určitě potěší možnost okusit mořský rybolov, který zde hraje významnou roli. Mnoho starousedlíků si rybolovem přivydělává, a každé ráno tak na rybí tržnici nabízejí své noční úlovky k prodeji. I přístav dary z moře připomíná na každém kroku. Nespočet téměř do posledního místečka obsazených rybích restaurací je toho důkazem.

Kdo dává přednost sportu na souši, užije si minigolf, tenis či stolní tenis, nebo šlápne do pedálů a vyrazí objevovat krásy ostrova na kole po cyklistických trasách Cresu.

Cres žije bohatým kulturním životem, a tak se vám jen těžko stane, že by některý večer během letní sezóny nebylo kam zajít na koncert nebo divadelní představení. Zhlédnout můžete módní přehlídky, užít si folklorní a hudební večery či rybářské a jiné slavnosti, anebo Letní karneval se stánky, koncerty, vystoupeními umělců a doprovodnými sportovními akcemi.

Ve městě nechybí obchody s potravinami, suvenýry a rukodělnými výrobky, pošta, kino, směnárny, restaurace, rybárny i kavárny nebo cukrárny. Především řidiči pak ocení parkoviště u hlavní brány do města a benzínovou pumpu pro automobily i lodě.

Město Cres si díky svému opevnění a odlehlosti v kopcích zachovalo starobylý ráz. Z městského opevnění je dodnes k vidění pouhých zhruba 200 metrů s kruhovou věží Cresca Kula a tři městské brány. Většina památek je v renesančním, případně gotickém stylu. Nejvíc na vás historie dýchá v okolí hlavního přístavu Mandrać, kde stojí městská brána s radniční věží s hodinami, na které dříve seděl okřídlený lev, znak Benátské republiky. Ten však skončil na mořském dně, když nadvláda Benátčanů padla a místní jej symbolicky pohřbili v mořských vodách. V sousedství Městské brány je Městská lodžie, dříve soudní síň a jakési tehdejší informační centrum. Kousek od Lodžie stojí na menším náměstí velmi pěkná budova s romantickými zdobnými okny – palác rodu Petrisů, který ukrývá důležité archeologické sbírky. Ve městě je mnoho kostelů a kousek od centra také klášter sv. Františka ze 14. stol. s klenutým podloubím, křížovými chodbami a sbírkami gotického umění, nábytku a písemnictví, včetně nejstarší tištěné knihy psané hlaholicí.

Výlety v Cresu

K návštěvě láká hned několik starých vesniček v dosahu zhruba dvaceti kilometrů. Jednou z nich je Lubenice, prastará vesnice s původními venkovskými domky, typickými pro chorvatskou ostrovní architekturu. Obec leží v kopcích na jedné z vyvýšenin, kam vede hůře přístupná cesta. Samotná vesnice, kde už žije jen posledních pár obyvatel, kteří bohužel vymírají, je chráněnou památkou. 

Podobně jako Lubenice vymírá i další, na kopci postavená vesnice s velkým kulturním bohatstvím – Dragozetići, kterou najdete asi 20 km od města Cresu. 

U pobřeží nedaleko Lubenice najdete zátoku Žanja s plážemi a Modrou jeskyní. Dá se k ní snadno doplavat a zažít v ní neuvěřitelný pohled na světlo prostupující dírou ve skále a rozehrávající na stěnách nezapomenutelnou hru barev. 

Milovníci přírody si určitě nenechají ujít návštěvu vesnice Orlec, která leží cca 11 km od Cresu směrem do vnitrozemí. Nachází se tu totiž ornitologická rezervace Podokladi, kde se pořádají pozorování v této oblasti hnízdícího supa bělohlavého. Ten dal mimochodem obci i název – orao je místní název právě pro supa. Podobné pozorovatelny jsou k dispozici taktéž v rezervaci Kruna u letoviska Beli, cca 20 km severně od města Cres. 

Další zastávkou na cestách z města Cres se může stát letovisko Valun se svou vzácnou památkou – tzv. Valunskou deskou z 11. století se dvěma druhy písma vytesanými do kamene, hlaholicí a latinkou. 

Dalšími místy, která stojí za návštěvu, jsou Marinšćica, Pernat, Sv. Ivan, Belej nebo Loznati.

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Muzea, Památky
--- • --- • ---
---