Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Brseč

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
Kvarnerská riviéra – pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Brseč, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malá rozkošná vesnička s bohatou historií a rybářskou tradicí – to je Brseč, menší obec, kterou lze navštívit na úpatí chorvatského horského masivu Učka u východních břehů poloostrova Istrie. Osada je vystavěna na svazích zalesněného kopečku nad mořem, přičemž její hlavní, nejstarší část, zaujímá své místo na plochém vrcholu ve výšce 150 metrů. Důkazem pestré minulosti je zdejší středověký kostel sv. Jiří v barokním stylu. Ten představuje střed obce, kolem nějž byly vystavěny úzké uličky, jednotlivé domy, které jsou pokladem místní lidové architektury, a městské opevnění. Je odtud nádherný výhled na Kvarnerský záliv a jeho ostrovy.

Místních obyvatel tu žije asi jen stovka, z nichž většina stále tíhne ke starému způsobu života, tedy věnují se hlavně rybářství a zemědělství. Těžko přístupná vesnice tak poskytuje úkryt před bláznivým světem moderní civilizace a má ideální podmínky pro milovníky klidnějších dovolených, neboť turistický ruch tu zatím není příliš rozšířen.

Pláže v Brseči

Zhruba kilometr od historického městečka najdeme pláže, které jsou ve většině případů skalnaté nebo oblázkové. Přístup do vody tu není ve všech místech zrovna jednoduchý. A tak jsou skalní masivy podél moře vyhledávány hlavně příznivci slaňování. Protože zdejší lezecké trasy patří k náročnějším, jsou vhodné spíše pro zkušené horolezce. Rodinnou pohodičku, kdy si skálu slezete společně s dětmi, nečekejte. Vápencová skaliska jsou velmi ostrá, a tak je jejich pokoření opravdovým adrenalinovým dobrodružstvím.

Nedaleko od letoviska Brseč se nacházejí jedny z nejhezčích pláží Istrijského poloostrova. První je oblázková pláž Klančac, která je vtěsnána mezi šedobílá skaliska u tyrkysových břehů Jaderského moře.

Při pobřeží mezi letovisky Brseč a Mošćenička Draga jsou připraveny ještě další dvě pláže – Jelenšćica a Uboka, obě pokryté většími oblázky a omývané průzračně čistou mořskou vodou.

Lodí se dále dostanete na pláž Stupova směrem na Plominský záliv a autem nebo pěšky až k odlehlé pláži Riva.

Pláže kolem Brseče jsou dostupné pouze pěšky nebo po moři. Pokud se vydáte mořskou cestou, objevíte navíc podél pobřeží další menší zátoky s prázdnými plážemi, které lákají k ničím nerušené letní relaxaci.  

Turistická vybavenost, aktivity

Mimo hlavní historické centrum obce si můžete vybrat ubytování z nabídky místních apartmánů. Přenocování je zde možné pouze v soukromí, žádné velké komplexy tu zkrátka nejsou. I proto si vesnice a její nejbližší okolí stále zachovává svůj přívětivý a skromný ráz.

Před samotným vstupem do obce si užijte nádherný a nezapomenutelný výhled z vyvýšeného prostoru nad pobřežím. Vidět můžete až na ostrov Cres a úžinu Vela vrata.

Když se vydáte na prohlídku města, nevynechejte nejvýznamnější zdejší památku, kterou je barokní kostel sv. Jiří, v němž na obdivovatele sakrálního umění čekají zlaté oltáře.

Výlety v Brseči

Brseč je výchozím bodem pro příznivce vysokohorské turistiky a cyklisty. Právě odtud se vám bude nejlépe vyrážet na Sisol, jeden z vrcholů Učky. Na výstup si vyhraďte zhruba hodinku a půl. Sama Učka je navíc chráněnou krajinnou oblastí, jež je mimo jiné protnuta osmi cyklostezkami, a tak ji můžete projet křížem krážem. Mapu s přesným popisem cyklotras a jejich vyznačením obdržíte před vjezdem do přírodního parku.

Zhruba 9 km jižním směrem od Brseče se rozkládá další z istrijských letovisek Kvarnerské riviéry – Mošćenička Draga, malé městečko spočívající mezi zelenými kopci a pyšnící se krásnou pláží.

Prakticky přímo naproti letovisku Brseč můžete zahlédnout břehy chorvatského ostrova Cres. A nemusíte zůstat jen u dívání, ale můžete se tam rovnou vypravit na pěkný výlet. Do nejbližšího přístavu na Cresu – Porozine – vás zaveze trajekt, který vyráží z přístavu Brestova, vzdáleného asi 6,5 km od Brseče.  

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---