Brijuni
Brijunské ostrovy jsou jedním z nejpopulárnějších výletních míst nejen istrijského regionu, kam geograficky spadají, ale i celého Chorvatska. A není se čemu divit. Tento unikátní, turisticky atraktivní národní park sestává ze společenství 12 menších ostrovů uskupených kolem dvou větších zvaných Veli Brijun a Mali Brijun. Krásně zelená ostrovní rodinka, která skýtá řadu přírodních i kulturně-historických zajímavostí, vystupuje nad hladinu Jaderského moře podél jihozápadních břehů poloostrova Istrie a tvoří bizarní obrazce, nejlépe viditelné z ptačí perspektivy. Od pevniny ji přitom dělí jen poměrně úzký kanál nedaleko letoviska Fažana, odkud také vyrážejí výletní lodě na okružní plavby kolem ostrovů.
Na ostrovech vládne velmi příjemné klima, typické vysokým počtem hodin slunečního svitu za rok. Takto příznivé podmínky prospívají řadě rostlin, ať už původních nebo uměle vysazených, a stejně tak zdejším zvířatům, k nimž patří – krom těch exotických v místním Safari parku – vysoká zvěř, pávi, králíci a na dvě stovky druhů ptáků. Z rostlin se tu daří olivovníkům, cedrům, borovicím či dubům. Řada zdejší flory je součástí nádherně architektonicky propracovaných parků. Kvůli zachování tohoto jedinečného plodu matky přírody jsou na ostrovech zakázány motorové dopravní prostředky a jsou povoleny pouze ty poháněné mechanicky člověkem nebo elektrickým motorem.
Brijunské ostrovy mají však nejen velmi pozoruhodnou přírodu s bohatou faunou a florou, ale také dlouhou a pestrou historii, která se odráží ve zdejších památkách a parcích. První doklady o přítomnosti člověka na ostrovech pocházejí už z doby neolitu. Později se tu vystřídali Římané, Byzantinci, Frankové i Benátčané.
Ostrovy byly ale jako ideální místo k rozvoji turismu objeveny až bohatým průmyslníkem Paulem Kuppelwieserem na konci 19. století. Tehdy zde na jeho popud vyrostly hotely, kasina, hřiště na golf i tenis nebo dostihová dráha. Brzy však postihlo jak továrníka, tak jeho ostrovní turistický resort několik krutých ran osudu včetně požáru a smrti samotného majitele. Zkázu pak ještě dokonala druhá světová válka. K obrodě ostrovů došlo až krátce po válce, kdy je navštívil sám maršál Tito. Ten byl jimi natolik nadšen, že si na nich vybudoval své luxusní letní sídlo, nepřístupné veřejnosti. Až v roce 1983, tři roky po Titově skonu, byly ostrovy prohlášeny národním parkem.
V minulosti ostrovy navštívila také řada dalších významných osobností, jako například Sofia Loren, Placido Domingo, Elizabeth Taylor nebo někteří členové evropských královských rodin.
Pláže v Brijuni
Mořská voda kolem ostrovů je křišťálově čistá, a tak láká ke koupání a díky bohatému podmořskému životu také ke šnorchlování. Vykoupat se můžete už cestou na ostrovy, a to na určených místech seskokem přímo z výletní lodi. Na ostrovech to pak může být zátoka Saluga na ostrově Veli Brijun. Jde o největší pláž na celých ostrovech a najdete tu občerstvení, výpůjčku slunečníků a lehátek, sprchu a přírodní stín. Pláž se nachází kousek od zdejšího přístavu.
Turistická vybavenost, aktivity
Cesta na Brijunské ostrovy z Fažany, tedy hlavního výchozího bodu, zabere pouhých 15-20 minut a lze ji podniknout prostřednictvím organizovaných prohlídkových plaveb, které jsou pořádány denně po celý rok v pravidelných intervalech; během léta vyrážejí dokonce několikrát za den. Navštívit s nimi můžete dva velké ostrovy – Veli a Mali Brijun.
Na ostrově Veli Brijun na vás hned po vylodění čeká turistický vláček, který vás zaveze mimo jiné do Safari parku, kde žije exotická zvířena jako zebry, sloni, žirafy, mufloni, bizoni nebo antilopy. Současně je tato atrakce i jakousi historickou památkou, neboť některé z živočišných exemplářů dostal darem od tehdejších politických osobností sám jugoslávský diktátor Tito za svého působení. O Titově přítomnosti na ostrovech pojednává stálá tematická výstava ve zdejším muzeu. Další zastávkou prohlídkové trasy jsou pozůstatky římské vily z 1. století našeho letopočtu v zátoce Verige, kde můžete obdivovat mozaiky, fragmenty fresek a antické sloupoví. Dále lze navštívit raně křesťanskou baziliku, respektive její pozůstatky u zátoky Gospa, nebo byzantskou tvrz s opevněným středověkým městečkem, jež se rozprostírá přímo naproti římské vile. A při svých toulkách po ostrově možná natrefíte i na dinosauří stopy, kterých je tu prý kolem neuvěřitelných dvou stovek.
Ostrov Veli Brijun není ale zdaleka jen místem poznávání přírody a historie, ale přáno je také příznivcům sportu. A tak nechybí tenisové kurty, lukostřelecká aréna nebo dokonce golfové hřiště s 18 jamkami. Pokud však ani jedné z těchto aktivit nefandíte, nevadí. Můžete si třeba pronajmout jízdní kolo nebo golfový elektromobil a projet se po malebné krajině ostrova, eventuálně si prohlédnout okolí z koňského hřbetu. Na milovníky vodních sportů čeká windsurfing nebo plavba na zapůjčeném člunu či jachtě.
Na ostrově Veli Brijun je možné se ubytovat. Nacházejí se tu dva hotely – Karmen a Neptun-Istra – a dále apartmány a prázdninové vilky. Díky nevšednímu romantickému charakteru zdejšího prostředí se právě tady často pořádají svatby, ale výjimkou nejsou ani kongresy nebo firemní pobyty. Ubytování v soukromí ani kempy tu nenajdete, za těmi musíte přes moře do nedaleké Fažany nebo dalších letovisek podél istrijského pobřeží.
Pokud jde o občerstvení, za poplatek můžete využít možnosti najíst se přímo na lodi cestou na ostrovy. Kdo by ale raději poobědval nebo povečeřel až na pevné půdě ostrova, může si dopřát něco dobrého na zub ve dvou hotelových restauracích na ostrově Veli Brijun. Drobné občerstvení je dostupné také v plážovém baru v zátoce Saluga na ostrově Veli Brijun a na ostrůvku Sv. Jerolim.
A bez zajímavosti rozhodně není ani nedaleký ostrůvek Mali Brijun, na který jsou také pořádány výletní plavby.
Výlety v Brijuni
Pokud trávíte dovolenou přímo na Brijunských ostrovech a máte je již celé důkladně prozkoumány, vydejte se na pěkný výlet na istrijskou pevninu. Nejbližším místem je Pula, hlavní město Istrie, které je doslova prošpikováno historickými památkami. Dále je to pak romantické letovisko Fažana s pěknými plážemi nebo letoviska Poreč, Novigrad a Rovinj. O něco vzdálenější je Rijeka nebo Záhřeb, které vydají na celodenní výlet.
Oblast: |
Turistická střediska |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny |