Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Božava

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - Dugi otok
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Božava, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Letovisko a přístav Božava je hned po hlavním městě Sali druhou největší obcí ostrova Dugi otok, a to přesto, že zdejší obyvatelstvo čítá na pouhé necelé dvě stovky. Ač jde tedy o turistický resort malý, je velmi dobře organizovaný, díky středomořskému půvabu turisticky atraktivní a má veškeré potřebné vybavení pro pohodlnou letní dovolenou. Někdy bývá dokonce označován za nejhezčí lokalitu na celém ostrově. 

Božava se nachází v nádherné, lesy obestřené zátoce na severovýchodě ostrova Dugi otok, asi 50 km od Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie, kam ostrov zeměpisně náleží. Do dalmatské metropole Zadaru míří pravidelné lodní linky přímo z božavského přístavu, případně lze využít trajektového spojení z přístavů Brbinj nebo Sali. Zmíněný přístav v Božavě nicméně neslouží jen linkové lodní dopravě; využívají jej i menší soukromá plavidla ke kotvení a doplnění zásob. 

Kdysi výhradně rybářská a zemědělská osada Božava je v současné době poklidným letoviskem, v němž najdete hotelové komplexy, pěkné pobřeží ideální ke koupání, sportu i procházkám a malebnou přírodu rozprostřenou mezi průzračným mořem a všudypřítomnou zelení. 

Pláže v letovisku Božava

Většinu pobřeží okolo Božavy obepínají krom borových lesů a jiné vegetace hlavně skaliska. Najdou se tu ale samozřejmě i přívětivější místa, která jsou vhodná ke koupání a dovolenkové relaxaci. Ta jsou buď upravena betonem, nebo pokryta kamínky. 

Opatičina 

Sakarun 

Pokud by vám pláž Opatičina z jakéhokoli důvodu nedostačovala, můžete se vypravit hezkou procházkou na populární oblázkovo-písečnou pláž Sakarun, která se nachází asi 4,5 km od Božavy. A procházka to nebude ledajaká – projdete totiž z jednoho břehu ostrova na druhý, tedy na západní pobřeží, a tak si uděláte současně i hezký výlet napříč ostrovem. A pokud se vám nechce po svých, zaveze vás tam během letní sezóny turistický vláček. Na pláží Sakarun vás čeká veškerý komfort, řada sportovních a plážových aktivit a samozřejmě nechybí ani něco na zub či na osvěžení v letním horku.

Viz Sakarun v textu o letovisku Veli Rat.

Turistická vybavenost, aktivity

Ačkoliv je Božava letovisko nevelké, je na své návštěvníky dobře připraveno. Ubytovat se tak můžete v několika moderních hotelích či apartmánech, případně také v soukromí. 

V letovisku Božava samozřejmě nechybí ani kavárny, bary a restaurace. Zejména v tradičních chorvatských konobách lze ochutnat místní pokrmy a hlavně chorvatská vína vyrobená ze zde pěstovaných hroznů. 

Letovisko Božava sice není primárně zaměřeno na sport jako takový, přesto se najde několik disciplín, které tu lze provozovat. Jednou je potápění, které se děje pod záštitou zdejšího potápěčského centra, které se postará o zkušené bardy i začátečníky. Vzhledem k místní rybářské tradici můžete očekávat možnost zachytat si, a to jak na moři, tak pod jeho hladinou. Dalšími odvětvími, kterými jsou sportovní plavba a zejména jachting, se nabízí díky božavskému přístavu, který pro tyto aktivity poskytuje vhodnou infrastrukturu a kvalitní zázemí. Ostatní sporty se soustředí kolem hotelů a pobřeží, jde tedy především o windsurfing, stolní tenis, klasický tenis nebo košíkovou. A jestliže vás ani jeden z nich nezaujme, je tu ještě možnost zapůjčit si jízdní kolo a vyrazit po malebném okolí. 

Výlety v letovisku Božava

Až si v Božavě prohlédnete několik starobylých památek, kterými jsou zejména zbytky městského opevnění a křesťanské kostely, např. kostel sv. Mikuláše se hřbitovem a vysokou zvonicí s hodinami, vydejte se za katastrální území obce. 

Pěšky se můžete vypravit na druhý – západní – břeh ostrova. Dojdete tam příjemnou procházkou, která vás zavede do letoviska Soline (cca 3 km) nebo na populární oblázkovo-písečnou pláž Sakarun (cca 4,5 km). Ještě o něco dále – cca 6,5 km od Božavy – se nachází Veli Rat, jedno z oblíbených letovisek ostrova Dugi otok. 

Z ostrova to není daleko do hlavního města Severní Dalmácie – Zadaru (cca 50 km), takže by byla opravdu škoda si jej neprohlédnout. Zvláště když jeho turistická nabídka je tak široká – najdete tam spoustu restaurací, kaváren, obchodů, zábavy a kultury. 

A rozhodně by vám neměla uniknout ani příležitost navštívit dva nedaleké přírodní parky – Telašćica se slaným jezerem Mir a Národní park Kornati se svými téměř 150 ostrovy nahuštěnými vedle sebe na mořské hladině. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---