Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Biograd na moru

Oblast
Typ letoviska Rušné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - pevnina
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Biograd na moru, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Bílé město na moři aneb Biograd na moru, kdysi královské město chorvatských panovníků, je dnes známým turistickým letoviskem s vlastním přístavem a necelými 6 tisíci stálými obyvateli. 

Biograd na moru je velmi atraktivní, přátelské a pulzující přímořské městečko, prošpikované upravenou městskou zelení. Jeho stará část leží na malém poloostrůvku, zbytek pak na pevnině. Turisté v Biogradu oceňují malebné historické centrum a na druhé straně moderní přímořskou promenádu a vybavené pláže. Milovníci plachtění a námořnictví zase budou nadšeni přístavem a marinou s jedinečným podmořským osvětlením, které je světovým unikátem. Kotvit tu může až tisíc plavidel přímo na vodě a několik set na suchých kotvištích. 

Biograd má fantastickou zeměpisnou polohu – nachází se téměř uprostřed dlouhé pobřežní riviéry, která je lemována hustou vegetací, krásnými plážemi, malými ostrůvky v blízkosti mořských břehů, slunnými zátokami a turistickými letovisky. Není odtud daleko do několika přírodních parků, do hlavního města Severní Dalmácie Zadaru, oblíbeného letoviska Šibeniku, ani na severodalmatské ostrovy, například na Pašman. 

Pláže v letovisku Biograd na moru

Biograd na moru je vyhlášen krásou svých pláží a čistotou mořské vody, která kontrastuje s všudypřítomnou zelení okolní přírody. Pláže jsou navíc dlouhé a široké. Ty nejbližší jsou v docházkové vzdálenosti z centra města, pěšky na ně tedy dorazíte za pouhých několik minut. 

Mezi nejoblíbenější pláže letoviska Biograd na moru patří: 

Bošana, Crvena Luka, Dražica a Soline

Tím však výčet pláží kolem letoviska Biograd na moru nekončí. Vykoupat se můžete také na poklidnější oblázkové pláži Kumenat asi půl kilometru od kempu Soline. Pláž je vybavena toaletami a nabízí občerstvení. 

Pokud byste si přáli zažít méně obvyklé koupání, obzvláště holdujete-li nudismu, zajeďte na ostrov Sveta Katarina, který leží jen kousek od Biogradu. Dostanete se tam na pronajatém člunu, nejlépe z pláže Bošana. 

Turistická vybavenost, aktivity

Biograd na moru je jedním z tradičních letovisek, která mají za sebou dlouhou a bohatou turistickou historii. Pestrá nabídka ubytování proto nikoho nepřekvapí. Vybírat tak můžete mezi několika většími i menšími hotely, apartmány, kempy a ubytováním u místních soukromých vlastníků nemovitostí, například ve vilkách či soukromých apartmánech a pokojích. Dokonce tu najdete i malé rodinné kempy nebo specializovaný kemp pro milovníky tenisu s 20 tenisovými kurty. Z klasických kempů je největším kemp Soline, který je připraven až na tři tisícovky návštěvníků. 

Město Biograd na moru má pěknou přímořskou promenádu, která během sezóny žije vlastním životem. Lidé se tu procházejí, setkávají, vyrážejí za posezením v kavárnách a restauracích a občerstvují se místními specialitami, třeba vyhlášenými mořskými plody a rybami. 

V Biogradu je k dispozici řada obchodů a obchůdků nejen se suvenýry, ale i supermarketů a nechybí ani klasické trhy, kde můžete okusit čerstvé ovoce a zeleninu nebo koupit ryby ulovené ve zdejších vodách. Za většími nákupy už ale musíte vyrazit o kus dál, a to rovnou do Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie, které leží asi 30 km od Biogradu.

Během letních měsíců zábava v Biogradu prakticky nikdy nekončí. Bavit se tak můžete i po tom, co opustíte pláž. Vstříc vám vyjdou v mnoha kavárnách a nočních podnicích, kde bývá otevřeno až do rána. 

Během pobytu v Biogradu na moru můžete během letní sezóny zažít řadu kulturních akcí, jako jsou festivaly, hudební vystoupení, folklorní akce nebo třeba soutěže plavidel. 

Výlety v letovisku Biograd na moru

Než se podíváte za město, projděte se nejprve jeho kamennými uličkami a náměstíčky, prohlédněte si barokní kostel sv. Anastázie ze 17. století a pozůstatky římské vily, případně navštivte zdejší muzeum. Tam budete obdivovat zajímavé historické sbírky a archeologické nálezy vypovídající o významu Biogradu jako královského města a přímořského obchodního centra. 

Biograd na moru se nachází na severu pevninské Dalmácie, konkrétně v Pašmanské zátoce, které propůjčil jméno nedaleký ostrov Pašman. Právě tam směřuje přímo z Biogradu pravidelná trajektová linka, která končí v pašmanském přístavu Tkon. Cesta trvá asi hodinu. 

Daleko není z Biogradu ani do Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie (cca 30 km), a do turisty oblíbeného Šibeniku (cca 50 km). Plavby se pořádají také na menší ostrov Vergada. A v bezprostřední blízkosti Biogradu leží ještě ostrůvky Sveta Katarina a Planac. 

Další zastávkou na výletech po okolí se může stát některý z přírodních parků: Národní park Kornati, Národní park Krka, Národní park Paklenica, Přírodní park Telašćica, Plitvická jezera nebo Vranské jezero (možnost rybaření, jízdy na kanoi a pozorování ptactva). 

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---