Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Betina

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - Murter ostrov
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Betina, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Betina je vesnice střední velikosti a současně malebné letovisko ležící na ostrově Murter, jenž se řadí mezi takzvané Severodalmatské ostrovy. Společně s hlavním městem ostrova patří Betina mezi nejstarší murterské obce. První zmínka o ní pochází z poloviny 15. století, kdy se domy i lidé počítali na pouhé jednotky. Dnes má obec kolem 700 obyvatel a jejich hlavní obživou je pěstování ovoce, oliv a vinných hroznů, dále chov ovcí, rybaření a samozřejmě v posledních letech také turistický ruch. Nesmíme ovšem zapomenout ani na místní tradici stavby dřevěných lodí, která tu započala již před téměř dvěma sty lety. A i v současnosti patří lodě a námořní plavba neodmyslitelně k Betině, což dokládá její rozvinutý přístav, z nějž vyrážejí výletní lodě mimo jiné i na nedaleké Kornatské ostrovy, které jsou známé jako jeden z nejoblíbenějších národních parků Chorvatska. 

Betina leží na severovýchodě ostrova Murter u hlavní ostrovní komunikace a nedaleko obce Murter, tedy zdejší „metropole“. Pobřežní víska Betina má svou vlastní marinu v zátoce Zdrače a je vzdálena pouhých 7 km od obce Tisno, v blízkosti které se nachází most spojující ostrov s pevninou. Dostupnost Betiny je tedy s přihlédnutím k nevelké rozloze ostrova velmi dobrá. Nejbližší letiště je v Zadaru a ve Splitu a vlakové nádraží v Šibeniku.

Pláže v letovisku Betina

Kosirina

Plitka vala

Zdrače

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování v Betině je skromnějšího charakteru, tedy žádné hotely, jen soukromé pokoje a apartmány nebo kempy. K posledně jmenovaným patří kemp Kosirina (cca 6,5 km) ukrytý v zeleni při pobřeží, rodinný kemp Matija (cca 3 km) nacházející se jen kousek od pláže, rovinatý kemp Plitka Vala (cca 3 km) se zeleným porostem v okolí a Slanica (cca 3 km) v lesnaté krajině obklopující nejhezčí zátoku ostrova. Všechny jmenované kempy disponují vlastními plážemi a leží ve vzdálenosti pouhých několika kilometrů od Betiny. 

Letovisko Betina je příznivě nakloněno sportu všeho druhu – od pěší turistiky přes tradiční rybaření až po plážové aktivity anebo prestižní jachting, jehož zlatým hřebem je závod z Murteru na Kornati každoročně na jaře. 

Jestliže zatoužíte poznat místní folklor a k tomu ještě trochu polechtat chuťové buňky, naplánujte svůj pobyt v Betině na začátek srpna, kdy se konají slavnosti zvané Dan brganja. Tento tradiční svátek je pořádán na počest speciálního druhu mušle, jejímž domovem jsou právě vody kolem letoviska. K lovu betinského měkkýše se používá nástroj pojmenovaný brganja – odtud tedy pochází název slavnosti. Součástí oslav je ochutnávka mořské úrody, ke které se podává zdejší víno. A samozřejmě nesmí chybět ani hudba a tanec. 

Výlety v letovisku Betina

Přestože se vznik obce datuje do období 16. století, není v Betině mnoho pamětihodností, duch dějin tu však sálá ze starých uliček a domů. Toto nostalgické prostředí je proto ideální k romantickým procházkám, při kterých mimo jiné narazíte na jednoho z mála zdejších svědků minulosti, jímž je barokní kostel sv. Františka ze 17. století. Za návštěvu rozhodně stojí také místní muzeum stavby dřevěných lodí, které představuje tradici tohoto řemesla, ukazuje nejrůznější typy a velikosti lodí, techniky zpracování dřeva, používané nástroje, výrobní postupy a technologie či historii loďařství v Betině. Muzeum se ale dotýká nejen námořní přepravy. Zhlédnout můžete i sbírky z oblasti rybaření, dobového každodenního života a zemědělství. 

Z Betiny lze vyrážet na zajímavé výlety po samotném ostrově Murter, třeba do nedalekého Tisna (cca 7 km), Jezery (cca 6 km) či hlavního města Murteru (cca 5 km). Na blízké chorvatské pevnině navštivte Šibenik (cca 54 km) nebo Zadar (cca 67 km). A za krásami přírody se vydejte k Vranskému jezeru (cca 36 km) nebo do Národního parku Kornati, kam se dostanete jedině po moři.  

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---