Beli
Na jednom ze dvou největších ostrovů v Jadranském moři, na ostrově Cres, se rozkládá sice maličká, zato velmi malebná a historicky významná vesnice zvaná Beli. Patří k vůbec nejstarším trvale osídleným místům nejen na samotném ostrově, ale i v oblasti Kvarneru, kde má své nezastupitelné místo už přes neuvěřitelných 4000 let. Po prapůvodních obyvatelích, ilyrských kmenech, které byly rozšířeny i na okolních ostrovech, se dochovaly jen kamenné zídky, po antických obyvatelích pak most a dřívější označení osady Caput insulae. To v překladu znamená Hlava ostrova, neboť právě Beli bývalo nejdůležitějším strategickým sídlem ostrova Cres. Nicméně své dnešní jméno prý letovisko získalo až později po uherském panovníkovi Bélovi, který se právě tady ukrýval před nepřáteli. Alespoň to praví stará legenda. I když tato historka zřejmě není pravdivá, nic to nekazí na nostalgické atmosféře a krásách této zvláštní sličné obce s pouhými čtyřmi desítkami stálých rezidentů.
Beli je nejzajímavější svou polohou – leží totiž na vysoké zalesněné skále ve výšce 130 metrů nad mořem. Na skalnatých svazích jsou kaskádovitě vystavěny jednotlivé domky, a to až na samou špici, kde se vypíná věžička místní románské zvonice. Jde o hlavní část města. Beli má totiž ještě druhou část nazvanou logicky Pod Beli, která se nachází na úpatí skály přímo u mořských břehů. Obě městské čtvrti jsou přitom propojeny úzkou cestou, která sice není ideální, ale s dostatečnou opatrností je možné ji zvládnout i automobilem.
Beli je však proslulé nejen svými kulturními a historickými památkami, ale také ekologickou angažovaností. Zdejší ekocentrum nazvané podle římského vzoru Caput insulae a ornitologická rezervace Kruna jsou každoročně cílem mnoha tisíců návštěvníků. Těsné sousedství Beli s oblastí Tramuntany, lesnatým krajem na severu ostrova Cres, činí z Beli výborné výchozí místo pro toulky člověkem téměř nenarušenou divokou přírodou.
Pláže
Beli není primárně letoviskem pro dovolenou strávenou na pláži. Celou oblast kolem vesničky vyhledávají spíše cestovatelé, milovníci dějin a krásné přírody než klasičtí dovolenkáři. Nicméně přesto tu najdete pláž, a rovnou takovou, kterou jen tak někde jinde neuvidíte. Jmenuje se podle stejnojmenné dolní přímořské části městečka, tedy Pod Beli, a jistojistě vás okouzlí natolik, že nebudete mít potřebu hledat další. Její součástí je malé přístaviště a hned vedle kemp a bungalovy. Přímo na pláži jsou umístěny kamenné rybářské domky tradičního stylu a loďky, které dodávají na nezvyklé atmosféře místa. Celá plocha pláže je pokryta bílými a béžovými oblázky a voda je nádherně průzračná a modrá. A protože je zdejší pláž jedinou na ostrově, odkud se můžete rovnou ze břehu vydat do mořských hloubek, nabízí se potápěčské centrum a půjčovna vybavení.
Turistická vybavenost, aktivity v Beli
Ubytování zcela odpovídá rozloze městečka. Rozhodně tu není k mání žádný velký hotel, nýbrž pouze soukromé apartmány v Pod Beli nebo v kempu Brajdi na moru. Ubytovacích míst v kempu je kolem 250 a z vybavení je dostupný základ jako sprchy nebo toalety.
Celé město Beli na vás z každého koutu dýchá minulostí. Krásné, téměř titěrné náměstíčko, z kterého je úžasný výhled na moře, vás možná překvapí svou rovnou plochou. Jde o jedinou rovinku v jinak svažitém terénu města. Mezi další dochované památky patří lapidárium, lis na olivy, městská lodžie, románská zvonice a několik kostelíků. Město je nevelké, a tak prohlídka těchto památek nezabere mnoho času, nicméně už jen samotná procházka úzkými uličkami a nádherný výhled na moře a okolí se rozhodně zapíší do vaší paměti jako nezapomenutelný zážitek a také jako zasloužená odměna za úspěšný výšlap do vysokého kopce, na kterém město stojí. Pokud vás láká okusit, jak se vaří na tak zvláštním místě, jakým Beli bezesporu je, můžete tak učinit v jediné zdejší restauraci hned při vstupu do obce. A opomenout nesmíme ani nedaleký římský most, který je sice jen 8 metrů dlouhý, zato je jediným dochovaným antickým mostem ve východním Jadranu.
Nejvýznamnějším počinem města a turistickou atrakcí je ornitologická rezervace Kruna a ekocentrum Caput insulae, později turistické centrum Beli, které si za svůj cíl stanovily ochranu jednak celé oblasti Tramuntana na severu ostrova a jednak vzácného supa bělohlavého. Zejména ty nejmladší návštěvníky zaujme zdejší záchranná stanice raněných a ochořelých dravců, kteří jsou po dobu své rekonvalescence umístěni ve voliérách. Zdraví supi žijí ve volné přírodě kolem Beli a pak už jen na dvou dalších místech Kvarneru. Hnízdí ve skalách nad mořem, kde je mohou návštěvníci pozorovat z vybudované pozorovatelny. A pro ptáky je připraveno také speciální krmítko, z kterého se mohou sami dokrmovat a zvýšit tak šanci nejen na vlastní přežití, ale i na úspěšné vyvedení potomků. Více informací o životě těchto zajímavých živočichů se můžete dozvědět v prostorách ekologického centra, dále během červencových Dnů Tramuntany, anebo se rovnou vydat za krásami přírody po naučných stezkách v okolních lesích Tramuntany.
Výlety z letoviska Beli
Naučná stezka Tramuntana – dvanáctikilometrový úsek krásnou lesnatou krajinou, je lákadlem pro všechny příznivce pěších túr a poznávání přírody. Danou trasu lze zvládnout za pár hodin, přičemž rozhodně nebudete litovat, že jste se na tento výlet vydali. Máte totiž jedinečnou možnost seznámit se s okolím Beli a krásami severní části ostrova Cres. Cestou je několik zastávek, kostelík, části opevnění dochovaného po původních kmenech a vše je navíc doplněno informačními tabulemi s verši a malbami.
Nedaleko obce najdete významnou římskou památku, která určitě stojí za vidění. Je jí zachovalý římský most nad 12metrovou roklí, dlouhý cca 8 metrů.
Ve vzdálenosti asi 20 km od Beli leží stejnojmenné hlavní město ostrova Cres, historické sídlo s přístavem, benátskými památkami a plážemi.
Celý ostrov Cres je protkán sítí cyklistických stezek, na které se můžete napojit i přímo z Beli.
Kdo má rád horskou krajinu, nechť vyrazí z Beli na dva nejvyšší vrcholy ostrova – 648 m vysoký vrch Gorice a jen o pár metrů nižší vrch Sis.
Pokud se vydáte 12 km západně do vnitrozemí, čeká na vás lehce strašidelná stará vesnička Dragozetići, kterou pomalu pohlcuje matka příroda. Obyvatelé totiž kvůli nelehkým podmínkám k životu, především silnému větru, vymírají nebo se stěhují do příznivějších lokalit. Větší část je proto již vybydlena a původní kamenné domy zarůstají pnoucími rostlinami. Přesto jde o zajímavé místo, kde si krom „vesničky duchů“ můžete prohlédnout zvláštní lidové sochy a hlavně si užít nádherný výhled na mořskou hladinu a okolní zelenou krajinu.
Lokalita
Kvarner
Jak se tam dostanu
Cres
Oblast: |
Turistická střediska |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |
Bary / kavárny Nákupy Památky |