Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Baška

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Krk
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Baška, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Nádherná pláž, bohatý kulturní život, sportovní vyžití, památky – to vše a mnohem víc v sobě skrývá Baška. Městečko s tradicí rybářství, zemědělství a zpracování vinné révy je velmi vyhledávaným turistickým střediskem Čechů. Ostatně našinci stáli u samotného zrodu turistického ruchu v této oblasti. Emil Geistlich v roce 1911 založil na tu dobu velmi moderní hotel přímo na pláži a současně jej u nás zdařile propagoval ve svých brožurách a prospektech jako „české mořské lázně“. Budovu hotelu dodnes v Bašce najdete, jen se v ní už neubytujete; můžete ale posedět v prostorách její příjemné kavárny či si zde zakoupit nějakou tu drobnost jako památku z dovolené. Díky Klubu českých turistů Baška je možné vyrazit po značených pěších stezkách do okolních kopců. Stoupání převážně kamenitým terénem je sice mnohdy velmi náročné, nicméně je po zásluze odměněno nádherným a nezapomenutelným výhledem.

Pláže u letoviska Baška

Téměř podél celého pobřežního okraje městečka Baška se rozkládá zhruba dvoukilometrová oblázková pláž Vela plaža s velmi pozvolnou svažitostí mořského dna, zčásti pokrytá pískem a zčásti oblázky. Právě díky bezpečnému vstupu do vody je tato lokalita tolik vyhledávaná rodinami s dětmi. Samotná pláž byla navíc vyznamenána Modrou vlajkou, tedy prestižním oceněním za vysoký standard. 

Na své si zde přijdou i milovníci adrenalinu. Vodní sporty všech druhů, tobogány a nejrůznější vodní skákací hrady – nic z toho na této pláži nechybí. Fungují tu i potápěčská centra, která se postarají jak o profesionály, tak o úplné amatéry, kteří chtějí na své dovolené zažít něco nového. Vyzkoušet si podmořský rybolov, plavit se na jachtě nebo oddat se windsurfingu, tomu se jen těžko odolává, zvláště při tak působivém výhledu po okolí, jejž kromě nádherné scenérie městečka Baška dokreslují ještě hradby Velebitu na protilehlé pevnině a ostrov Prvić.

V Bašce ale nezapomínají ani na milovníky naturismu. Naturistická oblázková pláž a kemp Bunculuka jsou připraveny na okraji nádherné zátoky, lemované z jedné strany skalisky a z druhé tyrkysovým mořem. Je zde dostupné veškeré vybavení od sociálního zařízení přes občerstvení až po připojení k internetu. 

Protože Češi jsou národem pejskařů a často berou své čtyřnohé miláčky s sebou, ocení jistě možnost ubytování s mazlíčky v části Zarok, kde se nachází pláž pro psy.

Milovníci romantiky a soukromí se mohou vydat směrem na jih nebo na východ od Bašky, kde naleznou dostatek menších zátok a málo navštěvovaných pláží. K některým z nich se lze dostat po turistických stezkách pěšky, na jiné to jde jen taxi člunem z přístaviště. Výlet tímto vodním taxi je navíc zážitkem sám o sobě – na vzdálenější pláže plujete zhruba 30 minut a máte tak možnost si užít nádherné výhledy směrem k pohoří Velebit na nedaleké pevnině.

Turistická vybavenost, aktivity

Baška je rájem nadšených sportovců. Využít lze širokou nabídku vodních sportů, zahrát si plážový volejbal, minigolf, tenis, bowling a fotbal nebo vyrazit na pěší výlet do okolních kopců. 

V Bašce se po celou sezónu koná velké množství kulturních akcí, například Bašské kulturní léto, kdy je jednou z akcí i velmi populární Rybářský den plný zábavy, spojený s bohatou nabídkou místních gastronomických specialit. 

Dlouhá promenáda podél pláže je lemována řadou příjemných restaurací, krámků se suvenýry, stánků s nabídkou lodních výletů či potápěčských škol, anebo třeba zmrzlinářů, kteří vždy mají kolem sebe početné publikum sledující jejich dechberoucí show s křupavými kornouty a kopečky lahodné zmrzliny. 

Již zmíněné potápění je v Bašce běžnou záležitostí. Kdo se však bojí ponořit se pod hladinu a chtěl by přesto obdivovat krásy podmořského života na Jadranu, může navštívit místní akvárium.

A pokud jde o ubytování v letovisku Baška, vybere si opravdu každý – ať už v rozlehlejších hotelových komplexech, kempech Zablaće a Bunculuka (naturistický), nebo v menších apartmánech v okrajových částech městečka.

Výlety v letovisku Baška

Nad Baškou si můžete povšimnout malého kostelíku, ke kterému se určitě vyplatí se vydat, hlavně v brzkých ranních hodinách nebo navečer. Výhled od kostela sv. Jana Křtitele na městečko a okolní kopce je totiž nezapomenutelný. U kostela se dále nachází velmi starý hřbitov, který také stojí za návštěvu. Z tohoto místa navíc vede mnoho turistických tras po celém kopcovitém okolí.

Vyrazit lze i do sousední vesnice Jurandvor vzdálené 2,5 km po silnici, kde je k vidění restaurovaný benediktinský klášter. V jeho románském kostele najdete tzv. Bašskou desku, jeden z nejstarších tesaných dokumentů v chorvatské hlaholici – samozřejmě jde o kopii, neboť originál této velmi významné kulturní památky je uložen v Záhřebu. S Bašskou deskou souvisí i vytvoření Bašské hlaholské stezky, na níž je rozmístěno 33 monolitů vždy s jedním písmenem hlaholské azbuky. Přímo u kostela Sv. Jana dostanete mapu s vyznačenými monolity a můžete se tak směle vypravit po jejich stopách. 

Při výletech krajinou kolem Bašky mějte určitě oči pořádně otevřené, protože jedině tak se nepřipravíte o možnost zpozorovat velké ptáky kroužící v oblacích. Zdejší kopce jsou totiž útočištěm supa bělohlavého.

A až budete nabaženi putováním po zemi, můžete vyrazit na výlet člunem. Velmi populární jsou například vyjížďky do Loparu na ostrově Rabu nebo do vyhledávaného výletního místa Stará Baška. Za podívání určitě stojí i 19 km vzdálené město Krk, kde se Vám z místních hradeb naskytne nádherný a neopakovatelný výhled na celé letovisko, pobřeží a přístaviště. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---