Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Banjole

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
Západoistrijské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Banjole, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

U jižních břehů poloostrova Istrie, kde je pobřeží výrazně členité, se na jednom ze zalesněných výběžků pevniny mezi třemi zálivy – Soline, Cintinera a Paltana – rozprostírá letovisko Banjole. Tato rybářská vesnička s dlouhou tradicí v oblasti chovu ústřic, lovu ryb a langust, je oblíbená hned z několika důvodů. Prvním jsou již zmíněné mořské plody, které se tu nejen loví a pěstují, ale navíc je umí místní lidé i skvěle připravit a vy je tak můžete ochutnat v některé z banjolských restaurací. Druhým lákadlem je blízkost největšího a také historicky nejzajímavějšího města Istrie – města Pula, které leží jen cca 8 km od Banjole. Třetím důvodem, proč letovisko navštívit, je jeho pěkný přístav i centrum, příjemná, ničím nerušená atmosféra a krásné okolí uprostřed panenské přírody, kterou reprezentují především husté borovicové lesy. A konečně čtvrtým aspektem oblíbenosti letoviska Banjole je průzračné moře, hezké pláže a perfektní podmínky k romantickému i rodinnému koupání a dalším aktivitám, jako je potápění nebo nejrůznější vodní a suchozemské sporty.

Pláže v Banjole

Centinera

Pokud milujete moře, kvalitní koupání, potápění, slunění a odpočinek na pláži, je Banjole místem jako stvořeným právě pro vás. Letovisko totiž oplývá velmi hezkou a dobře vybavenou pláží Centinera složenou z jemných oblázků, s mírným vstupem do mořské vody. Ta je navíc průzračně čistá, podobně jako je tomu prakticky na celém istrijském pobřeží. Kolem dokola pláž kryjí vzrostlé borovice, takže krom zapůjčeného slunečníku se můžete schovat právě v jejich přírodním stínu. Pláž Centinera rozhodně ale není jen o ležení a sladkém nicnedělání. Zejména pokud trávíte dovolenou s dětmi, je tu právě pro ty nejmenší připravena řada atrakcí, jako spousta nafukovacích a skákacích hradů na vodě, skluzavek nebo možností výpůjčky nejrůznějšího sportovního vybavení, například šlapadel. K dispozici je dále lahodné občerstvení v plážovém baru s možností venkovního posezení. O bezpečnost návštěvníků pláže Centinera se stará vždy několik plavčíků, kteří bedlivě vyhlížejí ze svého stanoviště, zda se na vodě neděje něco, co by mohlo ohrozit něčí život nebo zdraví, a v případě potřeby jsou připraveni okamžitě zasáhnout. Na pláži je připraven také zábavný program, kterého se mohou účastnit všichni, kdo mají zájem, například jde o různé cvičení, aerobik a další zajímavé aktivity nebo hry.

Del Mar

Pláž zvaná Del Mar přiléhá k hotelu stejného jména v městečku Banjole. A stejně jako většina lokalit na poloostrově Istrie je i tato pláž obklopena bohatou zelení a čistým modrým mořem. Pláž Del Mar je dlouhá přes 400 metrů, je tvořena oblázky a má mírně svažitý terén mořského dna. Můžete si tu pronajmout šlapadla, včetně velkých rodinných, která pojmou až 6 osob a jsou vybavena skluzavkou pro nejmenší. Ti tak mohou sjíždět ze šlapadla rovnou do moře, ovšem samozřejmě nejlépe s nafukovacími rukávky kvůli bezpečnosti. Další zajímavou atrakcí je šplhací stěna na vodě, která každou lezeckou chybu po zásluze „ztrestá“ pádem do vody. K tomu všemu se navíc nabízí ještě spousta dalších nafukovacích skluzavek a zábavních objektů na vodě, jako třeba trampolína nebo plovoucí matrace. Samozřejmostí je služba plavčíků, kteří sledují, co se děje na pláži i ve vodě. Přímo na pláži Del Mar je možné zakoupit zmrzlinu, nápoje a další občerstvení.

Krom dvou jmenovaných pláží jsou břehy kolem Banjole plné menších zátok a pláží, převážně kamenitých nebo oblázkových, které jednak vybízí ke koupání beze svědků a jednak poskytují krásný výhled na malé ostrůvky v okolí a širé, rozlehlé Jaderské moře.

Turistická vybavenost, aktivity

V resortu Banjole se lze ubytovat ve velkém hotelovém komplexu Del Mar, v hotelu Centinera, v řadě soukromých apartmánů nebo v kempech Indije a Diana. Na tak malé letovisko, jakým Banjole je, je tedy nabídka dosti široká a plně dostačující. Pokud by ale přesto nevyhovovala nebo bylo plno, další ubytování dokáže zajistit nedaleké letovisko Medulin nebo větší Pula.

Letovisko Banjole je proslulé svými rybími specialitami a pokrmy z mořských plodů. Proto určitě využijte jedinečné příležitosti a ochutnejte něco lahodného z jídelních lístků zdejších vyhlášených restaurací. A kdybyste si chtěli uvařit, upéct nebo usmažit čerstvou rybu nebo jinou dobrotu sami, zakupte si čerstvé suroviny přímo od rybářů v přístavu, nebo si s nimi rovnou vyjeďte na moře a pořiďte si vlastní úlovek.

V letovisku si každý zájemce může zapůjčit loďku nebo motorový člun a vyrazit podél břehů poznávat okolí Banjole. To stejné můžete ale udělat i na souši. Stačí si zapůjčit jízdní kolo a vyrazit po zdejších stezkách.

Výlety v Banjole

Jestliže se rozhodnete vydat se při svém pobytu v Banjole na pěkný výlet, nemusíte zrovna daleko. Začněte u městečka a navštivte zbytky kostelíka postaveného mezi 7. až 8. stoletím v zátoce Kanalić nebo pozůstatky staré římské vily.

Sousední letoviska kolem Banjole poznáte nejlépe ze sedla jízdního kola. Místní cyklistické stezky, kterých je tu hned několik, vás zavedou do Medulinu (cca 7 km), Pomeru (cca 3 km), Premantury (cca 6 km) a přes celý mys Kamenjak s chráněným přírodním územím Donji Kamenjak a možnostmi krásného koupání i surfování. Vyrazit do prostor parku ale můžete též pěšky nebo autem za poplatek.

Pouhých cca 7 km od Banjole leží historické a kulturní centrum poloostrova Istrie – starobylé městečko Pula se spoustou vzácných památek, včetně obří antické arény z 1. století pro více než 20 tisíc diváků, v níž se kdysi utkávali gladiátoři.

Cca 4 km od Banjole na vás čeká zajímavý přírodní Lesopark Soline – Středomořský prales s naučnou stezkou. Park je ideální k dlouhým procházkám, a proto je vybaven lavičkami k odpočinku i piknikovými stoly. Dostanete se odtud až ke břehům moře.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy
--- • --- • ---
---