Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Bakar

Oblast
Typ letoviska Klidné
Kvarner
Chorvatské přímoří
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Bakar, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Chorvatské přímořské městečko, které je rozprostřeno podél dlouhého a hlubokého Bakarského zálivu a které je současně také nákladním přístavem a cílem jednodenních výletů z letovisek v okolí – to je stručná charakteristika Bakaru. Ač se tato malebná obec proslavila spíše svou průmyslovou minulostí, dnes, kdy již byly největší ekologické zátěže odstraněny, se město pomalu zotavuje a proměňuje se v příjemnou turistickou destinaci. Má totiž návštěvníkům co nabídnout – ať už historické centrum s četnými památkami, středověký hrad nebo nádherný, velmi fotogenický pohled na Bakarský záliv z přilehlých kopců a od silničního propletence nad ním.

Samotné město se skládá ze staré historické části, která je společně se středověkým hradem vystavěna ve srázu nad přístavem, a nové, modernější části, která se rozrůstá při pobřeží. Kolem břehů vede přímořská promenáda, z které můžete kdykoliv odbočit a proniknout dále do tajemných uliček a zákoutí města.

Labužníky bude v letovisku Bakar zajímat především zdejší šumivé víno zvané Bakarska vodica, které se vyrábí z hroznů pěstovaných na místních terasovitých vinicích. Řadí se mezi nejlepší vína svého druhu. Stejně tak jsou známy i bakarske baškote neboli bakarské preclíky, stále připravované ručně dle původní tradiční receptury. Výborné jsou k červenému vínu.

Pláže u letoviska Bakar

Přímo v Bakaru byste pláže hledali marně. Nicméně jen pár kilometrů odtud se jich nachází několik, kde se můžete pěkně vykoupat a pobýt na sluníčku.  

Zhruba 8 km západně od Bakaru je k mání pláž Žurkovo u obce Kostrena.

Naopak směrem na jihovýchod od Bakaru narazíte na pláž Bakarac, Oštro nebo Uvala Scott u letoviska Kraljevica.

A směrem na severozápad ve vzdálenosti asi 13 km najdete známé město Rijeku, které samo o sobě nabízí celou řádku zajímavých pláží a zátok, kde si užijete pravou letní dovolenou.

Turistická vybavenost, aktivity

Většina návštěvníků, kteří se ocitnou v Bakaru, přijíždějí jen na skok, tedy buď na jednodenní výlet, nebo na několik málo dnů. Někteří využijí krátké vzdálenosti od Rijeky – pouhých cca 15 km – a ubytují se právě v klidnějším Bakaru než v rušnější Rijece.

Protože Bakar není velké letovisko, není příliš velká ani nabídka ubytování. Pokud jde o hotely, bude výběr velmi jednoduchý, neboť tu najdete jen jeden jediný. Je dvouhvězdičkový a poskytuje základní hotelové služby a především nádherný výhled na zátoku. Ostatní možnosti, kde ve městě přespat, jsou v soukromých apartmánech.

V létě se v městečku konají kulturní akce s koncerty a dalším uměleckým programem.

Výlety v letovisku Bakar

V Bakaru na vás čekají zajímavé historické památky: středověký hrad Kaštel vybudovaný v 16. století rodem Frankopanů, později přestavěný na zámek, dále významný barokní kostel sv. Ondřeje, Turecký dům ze 14. století připomínající osmanskou architekturu, Římský dům z 18. století nebo třeba Plovanija, kdysi proslulá škola pro mořeplavce a námořníky. Ujít si nenechte ani Městské muzeum se spoustou artefaktů, uměleckých děl a archeologických nálezů od římských dob až po středověk.

Na pobřeží nedaleko přístavu si můžete všimnout starých strážních věží, tzv. straží, které sloužily jako hlídky, na nichž v době tahu tuňáků usedávali rybáři, aby mohli rychle svolat ostatní kolegy k lovu.

Po cca 35 až 50 km (podle cesty, kterou zvolíte) se za pouhou hodinku můžete procházet chorvatským Národním parkem Risnjak, kde vás přivítá horská krajina plná lesů a impozantních scenérií.  

Pouhých 15 kilometrů od Bakaru se nachází Rijeka, třetí největší město Chorvatska, kde vedle koupání na několika pěkných plážích můžete zažít proslulou rušnou ulici zvanou Korzo s obchody a kavárnami nebo si prohlédnout řadu významných historických i kulturních památek.

Pokud se vydáte směrem na jihovýchod od Bakaru a překonáte vzdálenost cca 23 km, dojedete do Crikvenice, centra Crikvenické riviéry, kde to pulzuje životem rušného přímořského letoviska se vším všudy.

A v neposlední řadě si nenechte ujít návštěvu Kvarnerských ostrovů. Například do obce Omišalj na ostrově Krk je to pouhých 20 km. Odtud se můžete vydat do stejnojmenného hlavního města Krku (celkem z Bakaru asi 40 km) nebo do malebného historického městečka Vrbnik, které leží asi 42 km od Bakaru. Na ostrov se dá pohodlně dostat buď po moři, anebo přes Krcký most, který se nachází kousek od Bakaru.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---