Zlarin
Zlarin je jedním z ostrovů tzv. Šibenického souostroví, kde co do velikosti zaujímá třetí příčku mezi svými soukmenovci. Od pevniny je oddělen nevelkou mořskou úžinou, takže oblíbená přímořská letoviska Severní Dalmácie jako Šibenik nebo Primošten jsou ze Zlarinu téměř na dosah ruky.
Na ostrově Zlarin žijí na pouhých osmi čtverečních kilometrech zhruba tři stovky stálých obyvatel. Historicky prosluli místní zejména tradičním sběrem červených korálů a ruční výrobou bižuterie z tohoto přírodního materiálu. Počátky jeho výlovu a zpracování přitom sahají až do středověku, a tak se ostrovu také někdy přezdívá Korálový ostrov. Dnes už sice není zájem tak velký, jaký býval v minulosti, pěkné šperky z korálu ale stále seženete ve zdejších obchůdcích. A nebo můžete rovnou navštívit zlarinské muzeum korálů se speciální dílnou, kde se korál i v současnosti brousí a dále zpracovává.
Nejsou to však zdaleka jen korály, čemu se zdejší obyvatelé věnovali či věnují. Dalšími aktivitami, které jsou typické pro ostrov Zlarin, je třeba rybolov, sběr mořské houby nebo těžba mořské soli. A v poslední době se samozřejmě přidává turistický ruch, který je na vzestupu, jak dokládá i skutečnost, že oproti zimním měsícům, kdy na ostrově zůstává jen necelých 300 rezidentů, stoupne v létě populace až na 3 000.
Pokud jde o reliéf ostrova, je Zlarin sice skalnatý, prakticky celý je ale pokryt bohatou vegetací, ať už to jsou olivové nebo borovicové háje, cypřiše, fíky, políčka s vinnou révou a ovocem nebo nízké keříky voňavého rozmarýnu. Není proto divu, že je vizuálně atraktivní Zlarin oblíben nejen mezi turisty zdaleka, ale i mezi samotnými Chorvaty, kteří sem rádi zavítají na víkend nebo i na delší dovolenou.
Zlarin je jedním z ostrovů, na nichž nejsou povoleny automobily, a tak si udržuje svůj přírodní ráz, čisté životní prostředí a čerstvý vzduch provoněný mořem a bylinkami. Díky nepřítomnosti silničních dopravních prostředků je také zdejší dovolená bezpečnější pro rodiny s dětmi – děti mohou svobodněji pobíhat, aniž by byly vystaveny srážce s motorovým vozidlem. Na druhou stranu se však není třeba obávat zvýšeného nepohodlí nebo zhoršených podmínek přepravy. Ostrov je totiž malý a na většinu míst se dostanete pohodlně pěšky nebo na kole.
A co se ekologie týče, vyznačuje se Zlarin ještě jednou předností – rozhodl se totiž zakázat používání jednorázových plastů a zabránit tak masivnímu znečišťování přírody, které se v posledních letech stalo velkým mediálním i politickým tématem.
Pláže na ostrově Zlarin
Celý ostrov Zlarin je olemován malebnými zátokami, které jsou vhodné ke koupání. Obvykle na nich najdete oblázkový povrch s pískem na mořském dně. Voda je čistá a poskytuje tak ideální podmínky nejen k plavání, ale i ke šnorchlování, potápění a dalším vodním hrátkám. Pláže jsou také většinou chráněny před větrem.
Ostrov Zlarin má navíc jednu výhodu – je patřičně vystaven slunci a má vysoký počet hodin slunečního svitu za rok, dokonce více než 2 500, čímž se řadí mezi nejslunečnější místa Jaderského moře. Můžete si tak být téměř jisti, že vás na letní dovolené na Zlarinu čeká vždy krásné počasí.
Turistická vybavenost, aktivity
Ubytování
Na ostrově Zlarin se můžete ubytovat v hotelu Koralj, který je pojmenován podle zlarinského poznávacího znamení, tedy korálu, jímž ostrov proslul. Další ubytování je pak možné v soukromých nemovitostech místních vlastníků, kteří pronajímají jak samostatné pokoje a apartmány, tak celé prázdninové vilky.
Pohybové aktivity, sport
Zlarin je vhodné místo k provozování nejrůznějších sportů. V jarních a podzimních měsících je ideální k pěší turistice, ale také ke sportovnímu i rekreačnímu rybolovu. V létě pak je perfektní dovolenkovou lokalitou, kde si můžete užít veškeré vodní radovánky v čisté mořské vodě, včetně potápění, které nabízí i prohlídku potopeného vraku lodi z 1. století našeho letopočtu.
K oblíbeným aktivitám se i na Zlarinu, podobně jako na dalších místech Chorvatska, řadí jachting a plavba vůbec. Na ostrově můžete zakotvit v přístavu Zlarin, který zajišťuje základní služby pro jachtaře, jako vodovodní a elektrickou přípojku, bankomat, restaurace, obchod nebo připojení k internetu. Námořníci odtud často vyrážejí za poznáním do Národního parku Kornatské ostrovy, který leží nedaleko ostrova Zlarin.
Gastronomie, stravování
Na ostrově Zlarin se můžete najíst v několika restauracích a tradičních konobách, kde ochutnáte především chorvatské speciality, hlavně ryby a mořské plody.
Pokud se budete pohybovat na Zlarinu počátkem srpna, určitě si nenechte ujít „Festival chorvatských ostrovních produktů“. Jeho pořadatelé si kladou za cíl propagovat formou veřejné prezentace místní výrobu a tím podpořit jak letité tradice, tak dlouhodobou udržitelnost života na ostrově. Mezi vysoce oblíbené patří třeba místní přírodní produkty ze šalvěje lékařské, jako například masážní olejíčky, osvěžovače vzduchu či kosmetické a léčivé prostředky všeho druhu s kouzelnou vůní této aromatické byliny.
Mezi čistě gastronomické akce ostrova Zlarinu se pak řadí tzv. Brudetijada. Jde o zábavnou kulinářskou soutěž a show, kdy soutěžící zápasí o to, kdo uvaří nejlepší brodetto, tedy hutnou rybí polévku z úlovků pořízených ve zdejších vodách.
Kultura, zábava
Historie ostrova není lemována růžemi, a tak jsou zdejší obyvatelé na svůj malý ostrůvek a jeho minulost patřičně hrdí, což se odráží v řadě místních svátků, oslav a výročí. Asi nejzajímavější událostí je historická rekonstrukce vyslání lovců korálů na moře. Během lidových slavností je pak možné si prohlédnout tradiční zdobené kroje a poslechnout lidové zpěvy.
Zajímáte-li se o literaturu, zejména o poezii, mohlo by vás na Zlarinu upoutat malé muzeum věnované místní rodačce, významné chorvatské básnířce poválečného období Vesně Parun, pro niž byl právě mateřský ostrov Zlarin velkou inspirací. Muzeum krom života umělkyně přibližuje také životní styl lidí na ostrově před mnoha lety.
Výlety na ostrově Zlarin
Než vůbec začnete uvažovat o výletě mimo ostrov, setrvejte nejdříve na samotném Zlarinu a projděte se starými uličkami jeho jediného města, jež nese stejné jméno jako celý ostrov. Při procházkách tu narazíte třeba na muzeum korálů s dílnou, kde se dodnes brousí a dále zpracovávají korály vylovené ve zlarinských vodách. Muzeum je otevřeno po celou sezónu, tedy od jara do podzimu.
Dále cestou městečkem a jeho okolím potkáte farní kostel Nanebevzetí Panny Marie pocházející z 18. a 19. století, kostel svatého Rocha ze 17. století nebo kostel sv. Šimona taktéž ze 17. století. Nejstarší svatostánek ostrova – kostel Panny Marie z Rašelje – pochází z 15. století, během 18. století byl však přestavěn. Poznáte jej podle rozety nad hlavním vchodem a věžičky se zvonem; nicméně více než vzhledem přitahuje záhadnými legendami o zjeveních boží matky, jimiž je opředen. Na ostrově se nachází také několik zajímavých kapliček.
Máte-li rádi spíše výšlapy do přírody, vystoupejte třeba až na nejvyšší vrch ostrova, který se jmenuje Klepac a který leží ve výšce 170 metrů nad mořem. Pokud bude jasno, rozprostře se před vámi úžasný výhled na moře s ostrůvkem Jabuka a na vzdálené pohoří Velebit. Na ostrově je také několik cyklistických stezek pro milovníky jízdy na kole.
Ostrov Zlarin je také propojen s nedalekou pevninou, a to pravidelnými lodními a trajektovými linkami. Nejbližšími místy, které odtud můžete díky námořní přepravě navštívit, jsou Šibenik a Vodice. Podívat se ale můžete i na okolní ostrovy Prvić, Žirje nebo Kaprije.
Lokalita
Severní Dalmácie
Jak se tam dostanu
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Oblast: |
Regiony |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Bary / kavárny Památky |