Žirje
Přestože má ostrov Žirje rozlohu pouhých 15 km2, je největším obydleným ostrovem tzv. Šibenického souostroví, a současně leží nejdále od pevninského Chorvatska. Turistika je tu oproti jiným severodalmatským destinacím zatím ještě v plenkách, a tak se nabízí prostá, klidná, relaxační dovolená daleko od ruchu moderní civilizace. Neznamená to však, že by byl návštěvník zcela odříznut od okolního světa. Přímo z ostrova vyrážejí pravidelné lodní linky do známého Šibeniku a na některé nedaleké ostrovy. Žirje tak v sobě vzácně snoubí příjemnou odlehlost, která zajišťuje klid a pohodu, a zároveň snadnou dostupnost veškerých služeb a atrakcí, pokud na ně zrovna dostanete náladu.
Povrch ostrova Žirje je převážně skalnatý, tvořený vápencem, přesto se tu daří některým rostlinám, jako jsou makchie nebo piniové borovice, jež společně zahalují jinak fádní terén do příjemně zeleného hávu. Léto je na ostrově teplé, s minimem srážek.
Zhruba uprostřed Žirje najdete jednu jedinou obec ostrova. Jmenuje se Žirje Luka a žije v ní něco přes sto stálých obyvatel, kteří se věnují hlavně pěstování oliv, fíků a různého ovoce včetně vinné révy. Z živočišné výroby pak místní provozují chov domácích zvířat, zejména ovcí, a samozřejmě rybolov. Vesnička si zachovává svou autenticitu a chvílemi můžete mít dokonce pocit, že ustrnula v minulosti. Cestovní ruch se zde vyvíjí jen zvolna, a tak si dosyta užijete nostalgie a atmosféry „jako za starých časů“.
Ostrov Žirje je tradičně znám jako ráj rybářů s četnými lovišti plnými budoucích úlovků. Zdejší hluboké, ale křišťálově čisté a klidné vody však lákají také sportovce, rekreanty a jachtaře. Pro posledně jmenované je připraven přístav v zátoce Muna, která leží asi kilometr od centra hlavní obce Žirje Luka.
Pláže na ostrově Žirje
Pláže ostrova Žirje jsou z velké většiny tvořeny světle zbarvenými skalisky, která se zvolna svažují až k mořskému dnu, kde přecházejí v oblázkový a kamenitý terén. Jde tedy o přírodní pláže a zátoky, kterých je kolem ostrova rozeseta celá řada, např. Kabal, Koromašna, Kruševica, Mala a Vela Stupica, Mikavica, anebo Muna, kde se nachází i přístav. Krom toho jsou tu ale mnohé další, které si můžete při pobytu na ostrově sami objevit během procházek či plaveb okolo ostrova.
Turistická vybavenost, aktivity
Ubytování
Cestovní ruch je na ostrově Žirje teprve ve svých počátcích, a tak nelze očekávat žádné velké hotely nebo penziony. Veškeré ubytování je nabízeno přímo místními vlastníky nemovitostí. Jedná se hlavně o apartmány a prázdninové vilky.
Gastronomie, stravování
Na ostrově funguje několik dobrých restaurací a lidových konob, které podávají především tradiční pokrmy, ryby a mořské plody. Ne všechna tato zařízení se ale nacházejí v hlavní obci ostrova. Některé z nich najdete v malebných zátokách podél ostrova.
Sportovní aktivity a jachting
Ostrov Žirje je častým cílem jachtařů, námořníků a vůbec milovníků plavby. Ty láká jednak hezké prostředí kouzelných zátok a jednak umístění ostrova nedaleko Národního parku Kornatské ostrovy, kam mohou právě odtud snadno vyrazit. Asi kilometr od hlavní obce ostrova je pro jachtaře připraven přístav Muna s několika kotvišti, restaurací a obchodem. Kotvit je ale možné i v některých jiných zátokách, jako Stupice na jihu ostrova, a nebo pak Mikavica či Tratinska, kde se nacházejí další restaurace.
Kdo neholduje vodním sportům nebo plavbě, může zůstat na souši a vydat se za poznáním ostrova buď pěšky nebo na kole kolem mořských břehů a podél úrodných políček. Vystoupat můžete třeba až na nejvyšší bod ostrova, jímž je vrch zvaný Kapić, který se vypíná do výšky 131 metrů nad mořem.
Kultura
Během svého pobytu na ostrově Žirje můžete zažít tradiční rybářskou feštu, tedy oslavu rybích úlovků, podobně jako je tomu v mnoha jiných chorvatských letoviscích a na okolních ostrovech. Dalším zajímavým svátkem je Bodulska pripetavanja – jakési sportovní klání v různých disciplínách od karet, tradiční hru bocce nebo plavání až po fotbal a vodní pólo. Zlatým hřebem večera je pak přetahování lanem. Utkávají se tu přitom nejen místní, ale i jejich sousedé z okolních šibenických ostrovů, kdy nakonec všichni pospolu oslavují, radují se a veselí ještě dlouho do noci.
Výlety na ostrově Žirje
Hlavním lákadlem ostrova Žirje je hlavně příroda, pěkné koupání v lidskou rukou netknuté přímořské krajině a všudypřítomný klid a pohoda. Pokud se ale rádi podíváte třeba i na památky, nenechte si při procházce hlavní obcí ostrova ujít zdejší starobylý kostel sv. Mikuláše nebo zříceniny obranných byzantských pevností z 6. století n. l., umístěné na dvou kopcích.
Jestliže jste hladoví po hlubším poznávání, budete muset vyrazit mimo ostrov, protože na Žirje není krom přírody a jmenovaných památek mnoho k vidění. Na své si přijdete třeba v Šibeniku, kam vyrážejí pravidelné lodní linky a kde se můžete seznámit se spoustou historických pamětihodností, včetně katedrály sv. Jakuba zapsané na seznam UNESCO. A když už budete v Šibeniku, vyhraďte si nějaký čas i k návštěvě nedalekého Primoštenu (26 km od Šibeniku) a Vodice (cca 12 km od Šibeniku), které rozhodně stojí za prohlídku.
Ze Žirje se organizovanou lodní dopravou dostanete i na některé blízké ostrovy, například Zlarin nebo Kaprije. Na další místa v okolí nebo do Národního parku Kornatské ostrovy se pak můžete vypravit takříkajíc po své vlastní ose, tedy např. jachtou nebo lodí.
Lokalita
Severní Dalmácie
Jak se tam dostanu
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Oblast: |
Regiony |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Nákupy Památky |