Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Vrgada ostrov

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Vrgada ostrov, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Pouhé 3 km dlouhý ostrůvek nacházející se mezi ostrovy Pakošan a Murter a jen pár námořních mil od pevninských letovisek Pakoštane a Biograd na moru – to je Vrgada, oáza klidu a letní relaxace Severní Dalmácie, daleko od moderních turistických letovisek. Neznamená to však, že by se návštěvník musel obávat, že bude zcela odříznut od světa. Osamělost je totiž pouze zdánlivá a je naopak hlavní předností ostrova Vrgada, který vám na jedné straně poskytne soukromí a pocit, že jste se ocitli v malém ráji na konci světa, a na straně druhé umožňuje kdykoliv vyrazit zpátky do civilizace, pokud se vám zrovna bude chtít. 

Ostrov Vrgada nabízí všechno, co je k jednoduché dovolené potřeba – krásnou přírodu, čistý vzduch podpořený vůní borových lesů a soli, křišťálově průzračné moře a krásné panenské pláže. Ostrůvek je přitom malý, takže vše je na dosah ruky. Proto ani není třeba motorových dopravních prostředků, které jsou tak jako tak na Vrgadě zakázány. Nikoho to ale mrzet nemusí, neboť celý ostrov, který má rozlohu pouhých 3,7 km2, lze napříč přejít za zhruba 15 minut. 

Na ostrově najdeme jednu jedinou obec – přímořskou vísku Vrgada, která leží v pěkné zátoce Luka při severovýchodních březích ostrova, obestřena plážemi, hustými lesy a v okolních vodách i neobydlenými ostrůvky. Sám ostrov Vrgada je ale ostrov obydlený. Jeho zhruba dvoustovka obyvatel, kteří jsou potomky chorvatských uprchlíků před tureckými nájezdníky, se vedle začínajícího turismu stále věnuje také tradičním oborům jako rybolov a zemědělská výroba, zejména pak chovu ovcí a pěstování plodin, např. vinné révy.

Pláže na ostrově Vrgada

Na ostrově Vrgada na vás čekají přírodní písčité pláže, které jsou obvykle snadno dostupné krátkou procházkou přímo z apartmánu. Vzhledem k odlehlosti ostrova a menšímu počtu návštěvníků sem rádi vyrážejí naturisté, kteří si užívají pobytu na pláži a ve vodě tak, jak je pánbůh stvořil. Zejména na severovýchodě ostrova můžete na hustě zeleném pobřeží objevit řadu malých zátok, na nichž vládne božský klid a romantická atmosféra. Pláže jsou pokryty buď pískem, nebo oblázky a bývají stíněny vzrostlou vegetací. Místy můžete narazit na skalnatější pláž. Většina zdejších pláží má navíc pozvolný vstup do vody. 

Nejznámější pláž ostrova Vrgada poznáte na první pohled. Její kulisou je totiž vysoká skála, která jako by tvořila s pláží jeden navazující celek. Pláž je pokrytá pískem a má dlouhou mělčinu, takže se tu bude líbit hlavně dětem, které mohou dosytosti skotačit, aniž by se rodiče museli obávat o jejich bezpečnost. Nejlépe se na tuto pláž dostanete člunem nebo lodí, protože přístup z ostrova je poněkud obtížnější. 

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování 

Ostrov Vrgada je opravdu velmi titěrný, a tak nelze předpokládat, že by zde byly k dispozici velké hotely nebo penziony. Přenocování si lze zajistit výhradně v soukromí. Pokud by vám tento typ ubytování nevyhovoval, není nic snazšího než využít některého z nedalekých pevninských letovisek a jejich ubytovacích kapacit. Nejbližšími jsou Biograd na moru a Pakoštane.

Pohybové aktivity, sport

Vrgada je sice ostrůvek malý, zato disponuje krásnou přírodou, kterou stojí za to prozkoumat pěkně zblízka, tedy nejlépe pěšky nebo na kole. Automobilům je vjezd zakázán. Na skromnou pěší túru můžete vyrazit kolem břehů ostrova nebo z jednoho břehu na druhý a probádat tak ostrůvek skrz na skrz. Cestou budete procházet kolem úrodných políček mezi vápencovými vrchy, projdete hustými borovými lesy a vystoupáte až na nejvyšší vrchol Srabljinovac ve výšce 112 metrů, abyste se záhy ocitli zase při pobřeží v malebných mořských zátokách. 

Ostrov Vrgada má také dobré podmínky k vodním sportům a aktivitám, ty však nejsou nijak organizovány, a tak si musíte vše potřebné – vybavení i zkušenosti – přivézt s sebou. 

Gastronomie, stravování 

Turismus na ostrově Vrgada není zatím příliš rozvinut, přesto tu najdete některá gastronomická zařízení, včetně restaurace, baru či rychlého občerstvení.      

Výlety na ostrově Vrgada

Než opustíte ostrov Vrgada, projděte nejprve jeho stejnojmennou vesničku, kde narazíte na dva kostely – sv. Trojice se zvonicí a sv. Ondřeje pocházející již z 9. století. Pozůstatky po byzantské nadvládě nad ostrovem zase můžete zahlédnout na zdejším vršku Gradina.

Kolem ostrova Vrgada je rozeseto na 15 malých neobydlených ostrůvků. Můžete na ně doplavat nebo zajet k jejich břehům na člunu. Některé jsou hustě zalesněné, jiné mají nízký nebo téměř žádný porost či jsou tvořeny jen skalisky, najdou se ale i takové, na nichž můžete spatřit pozůstatky starobylého osídlení.

Ostrov Vrgada je propojen s některými nedalekými letovisky prostřednictvím pravidelných lodních linek. Ty vyrážejí do pevninských resortů Biograd na moru a Pakoštane. Na vlastní pěst se pak můžete vypravit třeba do Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie, dále do známého letoviska Šibenik nebo na okolní větší ostrovy jako Murter nebo Pakošan.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Památky
--- • --- • ---
---