Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Vir ostrov

Oblast
Typ letoviska Rušné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Vir ostrov, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Dalo by se s nadsázkou říci, že ostrov Vir má tak trochu rozdvojenou osobnost, ovšem v tom nejlepším slova smyslu. Ačkoliv jde o ostrov, je propojen mostem s chorvatskou pevninou a požívá tak pevninských i ostrovních výhod zároveň. Je jakýmsi unikátním spojením dvou světů, které se vzájemně prolínají a vytvářejí pozoruhodný celek, který má rozhodně co nabídnout. A velmi dobře to vědí i samotní Chorvati, kteří jsou častými návštěvníky Viru. Mnozí z nich zde vlastní letní vilky u moře, kde tráví volné víkendy nebo i celou dovolenou. A pak jsou to samozřejmě zahraniční turisté, kteří sem přijíždějí z neuvěřitelných sedmi desítek zemí světa včetně České republiky. Ročně si jich najde cestu na Vir kolem 80 tisíc. A co více, tito lidé stráví na ostrově v průměru cca 14 dní, čímž posouvají Vir mezi destinace s vůbec nejdelší dobou pobytu na osobu v celém Chorvatsku.

Jak bylo řečeno, spojení mezi ostrovem a pevninou zajišťuje most – ten překlenuje 300 metrů širokou úžinu mezi Virem a pevninským poloostrovem Prevlaka. Postaven byl už v roce 1976 a od té doby slouží k přepravě osob a automobilů z pevniny na ostrov Vir. Silniční komunikace, jíž je most součástí, propojuje města Nin a Privlaka na poloostrově Prevlaka s obcemi Vir a Lozice na ostrově Vir. 

Na ostrově najdeme celkem tři osady: Vir, Lozice a Torovi. Jejich umístění při členitém pobřeží dává tušit, že pláže nebudou daleko. A je tomu skutečně tak. Pláže jsou vzdáleny téměř na dosah ruky, a tak vás jen krátká procházka dělí od skotačení ve vodě, krásného koupání a pohodové relaxace na mořském pobřeží. Hlavním městem ostrova Vir je přístav a letovisko Vir, jež se nachází na jihu ostrova v zátoce Sapavac. 

Ostrov Vir má převážně nížinatý povrch a pyšní se krásnou přírodou, kde se střídají políčka s nízkým porostem a místy i borovicovými nebo olivovými hájky. Mezi ostrovy Zadarského souostroví je Vir osmým největším, kdy jeho rozloha činí něco málo přes 22 km2. Ostrov vyniká příjemným klimatem a středomořskou atmosférou a má dobré podmínky ke koupání na malebných plážích či k provozování vodních sportů a pěší turistiky. 

Na Viru žije kolem tří tisíc stálých obyvatel, přičemž toto číslo je pohyblivé vzhledem k snadné dostupnosti ostrova z pevniny. Místní se živí stále více turismem, nicméně i nadále přetrvává také zemědělská výroba, především pěstování vinné révy. A samozřejmě nechybí ani rybolov.

Pláže na ostrově Vir

Ostrov Vir se může pochlubit skutečně krásnými plážemi, které jsou jedním z jeho turistických lákadel. Z větší části bývají pokryty oblázky nebo kameny a skalisky, příležitostně ale najdete i pláže písčité. Svažitost mořského dna je odvislá od konkrétní lokality, takže na jedné straně narazíte na pláže, jež jsou vhodné spíše pro neplavce a malé děti, což ocení hlavně rodiny, které se nemusejí obávat o bezpečnost svých nejmenších, na druhé straně vás naopak čekají pláže, které je lépe využít k provozování vodních sportů, jako je potápění, šnorchlování nebo skákání do vody. U jižních břehů se pak najde mnoho odlehlejších zátok a plážiček, které budou hrát do noty romantickým duším a zamilovaným párům. Některé pláže v této oblasti jsou oblíbeny také pejskaři. Nicméně pobřeží ostrova Vir je celé lemováno malými či většími zálivy a plážemi, takže se nemusíte soustředit na jedno jediné místo, ale můžete klidně vyrazit i dále od tří ostrovních obcí a objevit si nějaké hezké místečko jen a jen pro sebe. 

Sapavac

Jadro

Radovanjica

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování 

Vzhledem k tomu, že je ostrov Vir jakousi „chatovou oblastí“ Chorvatů, lze z ubytovacích možností očekávat především prázdninové domy, vilky a apartmány. Jiné možnosti ubytování zde bohužel nejsou k mání. Nicméně i mezi těmito nemovitostmi naleznete velmi luxusní a moderní rezidence s bazény a veškerým komfortem, stejně tak jako skromnější apartmány za levnější peníz, pokud luxus není zrovna to, po čem toužíte. Případně můžete složit hlavu v některém z několika kempů a autokempů. 

Pohybové aktivity, sport

Vir je ostrov a jako takový jej obklopuje moře, které je alfou a omegou zdejšího sportovního vyžití. Ať už jste tedy příznivci jachtingu, potápění, šnorchlování, plavání nebo jiných vodních kratochvílí, přijdete si rozhodně na své.

Vodní sporty však nejsou jedinou aktivitou, kterou lze na ostrově Vir provozovat. Nesmíme totiž zapomínat, že ostrov oplývá také krásnou přírodou, která vybízí k pěším túrám a cyklistice. Na příjemných procházkách a vyjížďkách budete potkávat malebná přímořská zákoutí a idylické scenérie plné vinic, olivovníků, borovic a fíkovníků, a tak se mají nač těšit nejen sportovci, ale i romantici a milovníci přírodních krás. Jednou z oblíbených tras je například 7 km dlouhá vycházka, na jejímž konci vás čeká odměna v podobě tzv. „Domu starého kapitána“, tedy virského majáku. Krásnou procházku si můžete udělat i v samotném přístavu a projít se kolem kotvících jachet a lodí nebo se vydat po přímořské promenádě okolo malebného pobřeží. Případně můžete vystoupat až na nejvyšší vršek ostrova zvaný Bandira, který leží ve výšce 112 metrů, odkud se pokocháte překrásným výhledem na ostrov a celé jeho okolí včetně nedalekých ostrovů a ostrůvků a pevninského masivu pohoří Velebit na nepříliš vzdálené pevnině.

Gastronomie, stravování 

Několik oblíbených restaurací, taveren a barů najdete ve virském přístavu, kde se nejen dobře najíte, ale zažijete tu i atmosféru živého přístaviště, kde se scházejí místní i turisté k příjemnému posezení a družnému hovoru. Přístav se nachází prakticky v centru všeho dění. Navíc se odtud můžete dostat na pobřežní promenádu, která vás zavede k dalším kavárničkám a přímořským barům při březích moře s nádherným výhledem na hladinu.  

Pokud vás po setmění přepadne touha vydat se do „víru Viru“, budou vaše kroky směřovat nejspíše do některého z nočních podniků, kde vám během léta zahraje k posezení živá kapela. A kdo bude mít chuť si i zatancovat, může se vypravit na místní diskotéku.

Kultura, zábava

Vedle bujaré zábavy v nočních podnicích se během letních měsíců setkáte se zajímavými akcemi i mimo tato zařízení. Jde především o koncerty tradiční chorvatské hudby a zpěvu.  

Pokud byste chtěli ještě blíže poznat místní kulturu a historii, navštivte ostrov Vir v srpnu, kdy se tu koná tzv. Virská noc. Jde o pozoruhodný svátek, při němž virští obyvatelé oslavují výročí odkoupení ostrova do svého vlastnictví v roce 1908. Během oslav jsou předváděny tradiční tance a sborové zpěvy, přičemž některá vystoupení jsou již současného charakteru. V noci pak zahraje moderní kapela k poslechu i tanci a vrcholem celého večera je bohatý ohňostroj. 

Výlety na ostrově Vir

Rozhodně se vyplatí neopouštět ostrov Vir, dokud jej důkladněji neprozkoumáte. Projděte se třeba kolem starobylých domů hlavního městečka a nebo vyrazte přímořskou promenádou kolem krásného pobřeží, které ukrývá některé historické pamětihodnosti, například starou obrannou tvrz Kaštelina, jejíž věž vystupuje ze břehů až do moře. Samotná stavba pochází ze 17. století a byla postavena za dob benátské nadvlády na obranu před tureckými nájezdníky a piráty. Nezapomeňte ani na kostel sv. Jiří z 12. století, který poznáte podle toho, že jeho zvonice není součástí budovy kostela, jak bývá zvykem, ale stojí na druhé straně ulice. K vidění je také kostel sv. Jana se hřbitovem z 13. století. 

Jakmile se budete cítit nabaženi tím, co ostrov Vir nabízí, můžete se vydat dále za jeho hranice. Obrovskou výhodou je propojení ostrova s pevninou, takže během krátkého času můžete navštívit spoustu zajímavých míst v pevninském Chorvatsku, třeba letoviska Privlaka (cca 10 km), Nin (cca 16 km) či Petrčane (cca 21 km), a nebo můžete zajet do severodalmatského hlavního města Zadaru, které leží pouhých cca 30 km od Viru, což je autem něco přes půlhodinku cesty. 

Ale to zdaleka není vše. Na řadu totiž přichází další výhoda ostrova Vir – jeho poloha, díky které lze vyrážet na spoustu míst, zejména ostrovů, ve vodách kolem. Začít můžete na maličkém zalesněném ostrůvku Školjić s krásnou pláží. Pokračovat pak můžete většími ostrovy jako Pag a Ugljan nebo vzdálenějšími Kornatskými ostrovy, které jsou vyhlášeným národním parkem. 

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---