Silba ostrov
Silba je nejseverněji položeným ostrovem Severní Dalmácie, a proto je také někdy nazýván „Bránou Dalmácie“. Kdybyste se vydali ještě dále na sever, tak už se ocitnete v jiném souostroví Chorvatska – na Kvarneru. Pojďme ale chvíli zůstat na Silbu.
Dalo by se říci, že Silba je takový malý ráj na zemi. Za prvé proto, že jde o ostrov nížinatý a nádherně zelený – je celý pokryt nízkými makchiemi, vonnými bylinami a jehličnatými, zejména borovicovými lesy a háji. Podíváte-li se na jeho fotografii z ptačí perspektivy, uvidíte jen nekonečnou zeleň po celé jeho ploše 15 km2. Není proto překvapující, že sám název ostrova, který pochází z latiny, znamená v překladu „les“. Stromy navíc společně se slaným mořem přispívají k unikátnímu složení vzduchu, který má blahodárné účinky na dýchání, a tak jsou častými návštěvníky ostrova mimo jiné i lidé s plicními problémy, kteří přijíždějí za zdravotní rekreací.
K čistotě nejen vzduchu, ale i celé zdejší přírody a moře bezesporu napomáhá také zákaz motorových vozidel – jak aut, tak motocyklů (výjimku tvoří jen zásobování a zemědělské stroje). A nejsou tu ani žádné asfaltové silnice, protože zkrátka nejsou potřeba. Ostrov je tak ideálním místem pěších výletníků a cyklistů, kteří se mohou vydávat na romantické procházky či vyjížďky malebnou ostrovní krajinou.
Dalším důvodem rajské pověsti ostrova je skutečnost, že disponuje příjemně mírným klimatem s více než 2,5 tisíci hodinami slunečního svitu za rok, čímž se řadí mezi nejslunečnější ostrovy Chorvatska. Léta jsou tu horká a slunná, kdy je vzduch ochlazován jen jemným vánkem, který výrazně zpříjemní parné dny.
A samozřejmě nesmíme zapomenout na krásné pláže a křišťálově čistou mořskou vodu, která láká nejen k vodním radovánkám, ale i k potápění a rybolovu. Příznivce jachtingu zase potěší možnost zakotvit v bezpečném přístavu.
Jediným trvale osídleným místem ostrova je vesnička Silba, která se nachází v centrální, tedy nejužší části členitého ostrova, kde šířka pevniny nedosahuje ani jednoho kilometru (cca 0,7 km). Trvale tu žije necelých 300 obyvatel, kteří se věnují rybolovu a pečují o plodiny a zvířata, hlavně ovce, ale v poslední době se stále více angažují také v cestovním ruchu, který na ostrově rok od roku narůstá a stává se hlavním zdrojem příjmů. Během léta stoupne zdejší populace na několik tisíc. Přesto však patří Silba stále mezi vzácné poklady neobjevené masovým turismem, jak ho známe třeba z některých pevninských letovisek Chorvatska.
Pláže na ostrově Silba
Pobřeží ostrova Silba je výrazně členité, a tak tu není nouze o zálivy, zátoky a samozřejmě pláže. Ty bývají pokryty buď pískem nebo oblázky a mají obvykle mírně svažitý terén. Řada z nich je snadno dostupná chůzí po pěšinách kolem pobřeží. Výhodou je, že z obce Silba je to pěšky na pláž vždy jen pár minut.
Turistická vybavenost, aktivity
Ubytování
Na ostrově Silba byste hotel hledali marně; žádný tam totiž zatím ještě nevyrostl. Uložit ke spánku se můžete jen v soukromých apartmánech či prázdninových vilkách, které vám pronajmou samotní majitelé. Výhodou zdejšího ubytování je, že jste vždycky kousek od pláže, ať už se ubytujete kdekoliv.
Pohybové aktivity, sport – jachting, rybolov, potápění, pěší turistika
Ostrov Silba přeje všem, kteří mají rádi pohyb jakéhokoli druhu, ať už jde o pohyb na souši nebo ve vodě. Krom koupání na hezkých plážích můžete třeba vyplout na jachtě nebo na lodi kolem ostrova a poté se zase vrátit zpět a zakotvit v bezpečném přístavu u ostrovních břehů. Nejvhodnější k tomu je přístav Mul na severovýchodě ostrova, který je vybaven přístavní hrází, jež chrání před silnými větry. Nicméně oficiální přístavy jsou tu hned dva. Druhým je Žalić na jihozápadním pobřeží, který je však určen spíše po trajekty a plavidla místních majitelů. Zajímavostí je, že dojít pěšky z jednoho přístavu do druhého zabere pouhých pár minut, neboť ostrov v tomto místě měří napříč jen něco přes půl kilometru. Krom jmenovaných přístavů lze kotvit ještě v některých zátokách, např. Porat sv. Ante, Dobre Vode nebo Papranica.
Průzračná voda kolem Silby láká také milovníky potápění či šnorchlování. A v neposlední řadě jsou to sportovní i rekreační rybáři, kteří zde najdou skvělé podmínky k dobrodružnému lovu. Na konci 90. let se tu dokonce konalo mistrovství v podmořském rybolovu.
Jak již bylo zmíněno, na ostrově nejezdí auta, a tak by se dalo říci, že Silba je jednou velkou pěší zónou. Navíc vzhledem k malé rozloze ostrova tu nejsou žádné významné vzdálenosti, takže i méně zdatní chodci se mohou vypravit alespoň na kratičké procházky, aniž by se příliš vyčerpali. A na Silbě nenajdete ani nijak velké kopce. Nejvyšší vrchol ostrova – Varh – měří pouhých 86 metrů. Jediné místo, které je hůře přístupné pěším, je severní část ostrova, kde je pobřeží skalnaté a strmější.
Gastronomie, stravování, nákupy, služby
V obci Silba se můžete občerstvit v několika restauracích a kavárničkách, nakoupit si na trhu s čerstvým ovocem a zeleninou či v supermarketu, poslat dopis z místní pošty, vyměnit si peníze ve směnárně nebo se informovat v turistické kanceláři. A nechybí ani základní lékařská péče.
Výlety na ostrově Silba
Určitě se vyplatí nejprve poznat samotný ostrov Silba, než z něj hned utéci do jiných končin Jaderského moře. Vedle krásných pláží a nádherné přírody tu narazíte – a možná tomu nebudete ani věřit – na neuvěřitelných šest kostelů. Přímo v centru poklidné vísky Silba stojí nejdůležitější z nich: barokní kostel Panny Marie, který je nejnovějším svatostánkem na ostrově. Pochází z období 18. – 19. století a byl vystavěn ze sbírky místních obyvatel. Uvnitř si můžete prohlédnout zajímavé sakrální sochy, obrazy a další předměty. Ostatní kostely jsou většinou uzavřené, spíše jen výjimečně užívané k bohoslužbám, neboť nejsou v nejlepším technickém stavu. V každém případě jsou ale dokladem bohaté historie ostrova a zajímavým záchytným bodem při procházkách po Silbě.
Zcela jednoznačně nejatraktivnější památkou celého ostrova není žádný z kostelů, ale Toreta neboli Věž lásky, originální vyhlídková věž stojící v centru obce Silba. Už na první pohled vás zaujme její netradičně řešené schodiště, umístěné spirálovitě po obvodu budovy. Stavba pochází z 19. století a měří zhruba 15 metrů. Její půdorys tvoří šestiúhelník. Jak budete stoupat po jejím schodišti vzhůru, bude se vám pomalu odkrývat nádherný výhled na moře a okolní ostrovy. Legenda vypráví, že věž byla postavena jistým námořním kapitánem, který touto stavbou uctil památku ztracené lásky.
Pokud se při svém pobytu na Silbě rozhodnete vydat na výlet, nesmíte vynechat Zadar, hlavní město Severní Dalmácie, kam přímo z ostrova vyrážejí pravidelné trajektové i lodní spoje. Cesta trvá asi 1,5 hodiny. Zastávku si můžete udělat na kvarnerských ostrovech Lošinj, Unije a Ilovik nebo na některém ze severodalmatských ostrovů jako Olib či Premuda. Ze Silby se ale můžete dostat až na poloostrov Istrie, a to do nádherného historického městečka Pula s antickým amfiteátrem (cesta trvá cca 4,5 hodiny). Případně se můžete vypravit na vlastní pronajaté jachtě kolem mnoha ostrůvků v okolí Silby.
Lokalita
Severní Dalmácie
Jak se tam dostanu
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Oblast: |
Regiony |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Bary / kavárny Nákupy Památky |