Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Sestrunj ostrov

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie 
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Sestrunj ostrov, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Mezi Severodalmatskými ostrovy najdeme ostrovy malé i větší, hojně navštěvované i liduprázdné, skalnaté i zalesněné. Každý je zkrátka něčím specifický. A nejinak je tomu také v případě maličkého ostrůvku Sestrunj spadajícího do užší ostrovní skupiny zvané Zadarské souostroví. 

Ostrov Sestrunj nepatří mezi vyhlášené dovolenkové destinace. I když je zde turismus na vzestupu, zatím stále ještě můžeme označit tento ostrůvek za skrytý poklad Chorvatska. Na pouhých 15 km2 panuje klidná, pohodová a ničím nerušená atmosféra, jež bude vyhovovat všem, kteří chtějí uniknout daleko od překotného tepu velkoměst a rušných letovisek. 

Sestrunj má jen jednu jedinou obec, a tou je stejnojmenná víska ležící v samém srdci podlouhlého ostrova. Právě tady žije většina zdejších obyvatel, jichž je kolem pouhé stovky. Ty, kteří se zabývají rybolovem, můžete pozorovat, jak brázdí vody Jaderského moře za úlovkem nebo jak na loďkách v přístavu zkušeně připravují sítě a návnady. Ostatní se věnují převážně zemědělství, hlavně pak pěstování olivovníků a udržování vinic. Většinou jde o starší generaci, neboť mladší lidé dávají přednost životu ve větších moderních městech. I díky této skutečnosti si ostrov Sestrunj zachovává svůj původní nostalgický ráz. 

Pláže na ostrově Sestrunj

Na ostrově Sestrunj naleznete množství zátok a pláží, a to po celém pobřeží, které je místy skalnatější, místy naopak nízkého charakteru s mírným vstupem do vody a oblázkovým povrchem. Některé pláže jsou přístupné pouze lodí, jiné pěšky. Obvykle je to ale z apartmánu jen co by kamenem dohodil k alespoň malé plážičce. Pokud jste romantické povahy, odhalíte sami spoustu skrytých pobřežních zákoutí, kde se můžete vykoupat zcela beze svědků. 

Trávíte-li případně dovolenou v jiné oblasti Severní Dalmácie a zatoužíte poznat ostrov Sestrunj alespoň zpovzdálí, můžete se vydat na organizovanou půldenní nebo celodenní plavbu ze Zadaru ke břehům ostrova. Přímo z lodi si můžete na vybraných místech zaplavat nebo se potopit se šnorchlem. Tím pádem ani pláž nebudete potřebovat, a přesto si užijete zdejší křišťálově čistou vodu a scenérie s výhledem na malebný ostrov.

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování 

Vzhledem k velikosti ostrova Sestrunj je zřejmé, že tu o žádné luxusní hotely nezavadíte. Naopak veškeré ubytovací kapacity, které jsou pochopitelně omezené, se soustřeďují do soukromých apartmánů. O komfort se ale strachovat nemusíte. Na ostrově najdete nemovitosti k pronájmu, které nabízejí moderní vybavení, televizi, koupelnu, terasu s krásným výhledem na moře, udržovanou zahradu a někde vám dokonce i zapůjčí jízdní kola. 

Pohybové aktivity, sport

Ostrov Sestrunj, zejména pak jeho jihozápadní břehy jsou prošpikovány zátokami a zálivy, jež slouží mimo jiné jachtařům a jejich plavidlům ke kotvení (např. zátoky Dumbočica nebo Kablin). A proč si vybírají milovníci jachtingu právě toto místo? Důvod je prostý – ostrov leží na strategické trase mezi Zadarem a celou řadou dalších ostrovů, které se rozprostírají v širém okolí Sestrunje. 

Povrch ostrova tvoří zvlněná kopcovitá krajina, z větší části porostlá nízkými makchiemi či lesíky a křovinami, které na mnoha místech sestupují až k mořské hladině. Jste-li příznivci pěší turistiky a jste zdatnějšími chodci, můžete se vydat do zdejších kopců a dostat se až na nejvyšší vrchol ostrova, kterým je Obručar ve výšce necelých 190 metrů. Pokud výšlapy nejsou vaší oblíbenou aktivitou, projděte se alespoň po příjemně ospalé hlavní obci ostrova, kolem místních kamenných domků, ke kostelíku a kolem pěkného pobřeží. 

Gastronomie, stravování, nákupy

Na ostrově Sestrunj si můžete zajít do dvou restaurací a nakoupit si v malém obchůdku s potravinami a nápoji. Denně lze zakoupit i čerstvé ryby.  

Výlety na ostrově Sestrunj

Na ostrově Sestrunj jsou na rozdíl od některých ostrovů v okolí povolena motorová vozidla. Pokud sem tedy vyrazíte autem, nechte se i s vozem přepravit na ostrov pomocí trajektové linky. Poté můžete alespoň tu část ostrova, která je opatřena silnicemi, prozkoumat rychleji v automobilu. Nicméně mnohem příjemnějším prostředkem na tak krásném ostrově, kde je stále co objevovat, jsou přeci jen bicykly anebo vlastní nohy. Při procházkách ostrovem můžete zahlédnout pozůstatky osídlení starověkými kmeny, jejichž příslušníci byli prvními zdejšími obyvateli. Cestou narazíte i na pěkný kostelík se zvoničkou. 

Z ostrova pak můžete pořádat výpravy na nedaleké ostrovy, jako např. Dugi Otok (letovisko Božava), Ugljan, Pašman, Rivanj nebo Kornatské ostrovy. Zřejmě nejoblíbenějším je ale výlet do severodalmatské metropole Zadaru, která leží jen cca 40 minut cesty lodí (zhruba 15 námořních mil). 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---