Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Prvić ostrov

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Prvić ostrov, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Ostrov Prvić pokrývá plochu pouhých cca 2,5 km2 a patří k několika menším ostrůvkům Šibenického souostroví. Na ostrově nepotkáte krom požárního vozu jediný automobil, neboť motorová vozidla jsou tu zakázána, a tak si můžete dosytosti užívat zdravého a čistého prostředí, které je ideální k odpočinku a načerpání nové energie. Mořská voda je tu dokonce prý vůbec nejčistší v širém Jadranu a samotný ostrov je nejúrodnějším z celého souostroví.

Na ostrově se nacházejí jen dvě obce – hlavní městečko Prvić Luka a vesnička Šepurine. Prvić Luka, obec se zhruba 200 obyvateli, je umístěna v jihovýchodní části ostrova a těší se přízni pěších turistů i jachtařů. Druzí jmenovaní ocení zejména chráněný záliv a zdejší marinu, v níž mohou kotvit. Ostatní mohou k přepravě využít pravidelných lodních linek, které vyplouvají z prvićského přístavu do Šibeniku a do Vodice, tedy do letovisek ležících jen kousek od ostrova. Druhou obec – Šepurine – najdete na opačné straně ostrova, tj. na severu. Vesnice Šepurine je typická svou dalmátskou architekturou s pěknými památkami a kamennými domy a je prosycena pohodovou přímořskou atmosférou. 

Přes zvyšující se návštěvnost patří Prvić stále ještě ke skrytým pokladům Chorvatska, v němž naleznete dokonalé prostředí ke klidné a originální dovolené. 

Pláže na ostrově Prvić

Pobřeží kolem ostrova Prvić vyniká hned v několika ohledech. Jednak je dlouhé více než 10 kilometrů, a tak nabízí dostatek prostoru všem návštěvníkům. Další devizou je zdejší čistá voda, dle oficiálních údajů prý vůbec nejčistší v celém Jadranu. Díky průzračnému moři si o to více užijete potápění, šnorchlování a nebo fotografování pod hladinou. Břehy kolem ostrova jsou mělké, takže budou vyhovovat i rodinám s malými dětmi či neplavcům. Jestliže jste spíše romantické povahy, vydejte se podél pobřeží a najděte si odlehlou liduprázdnou zátoku. A pokud ani to nebude stačit, zapůjčte si loď nebo člun a vyberte si z nepřeberného množství pláží a plážiček na ostrovech, které jsou rozesety všude kolem.

Pláž Prvić Šepurine

Pláž Prvić Luka

Turistická vybavenost, aktivity

Ubytování

Mezi základní ekonomická odvětví ostrůvku Prvić patří stále ta tradiční, jako je zemědělství (pěstování ovoce, vinné révy a oliv) nebo rybaření, v posledních letech však strmě nabírá na síle turismus. Tam spadají především ubytovací a gastronomické služby, které sice nejsou široké, ale vzhledem k drobné velikosti ostrova jsou plně dostačující. Návštěvníkům je zde k dispozici tříhvězdičkový hotel Maestral v hlavní obci ostrova Prvić Luka. Pobyt v jiných typech zařízení, jako jsou soukromé apartmány, pokoje nebo prázdninové vilky, si lze domluvit přímo s místními majiteli. 

Stravování, restaurace

V restauracích a kavárnách na ostrově Prvić je během letní sezóny vždy živo. Pokrmy proslulé dalmatské kuchyně tu vynikají svou čerstvostí a lahodnou chutí. Základem jsou plody moře, hlavně ryby, a dále produkty zdejších zemědělců, farmářů a vinařů, jako je kvalitní maso, olivový olej nebo víno. Při pobytu na Prvići proto neváhejte a navštivte některou z tradičních taveren, kde ochutnáte to nejlepší z chorvatských přímořských delikates. 

Sportovní vyžití 

Ostrov Prvić je vedle koupání a dalších vodních aktivit také perfektní lokalitou pro ty, kteří holdují pěší turistice. Na ostrově nejezdí auta, vzduch je čistý a chodec je zcela v bezpečí. Navíc pokud nejste zrovna přeborníci v chůzi, ale máte rádi třeba romantické nebo zdravotní procházky, můžete jednoduše přejít z jednoho břehu ostrova na druhý. Zabere vám to příjemné dvě hodinky a budete tak mít celý ostrov jako na dlani. Cestou projdete kolem zdejších vinic, olivových hájků a případně můžete i vystoupat na některý z kopců a porozhlédnout se po kraji. Večer vás pak bude při procházce po plážích provázet uklidňující šumění moře a nekonečné noční serenády cvrčků. 

Charismatem ostrova Prvič jsou přitahováni mimo jiné také jachtaři. Pro ty jsou připravena kotviště a některé služby jako toalety, sprchy, připojení do elektrické a vodovodní sítě, internet, obchody a restaurace. 

Kultura 

Během celého roku a především v průběhu sezóny probíhají na Prvići různé kulturní akce, jako koncerty, lidové oslavy, umělecké výstavy nebo sportovní klání. 

Mezi oblíbené akce patří v měsíci červenci a srpnu „Bodulska pripetavanja“, tradiční soutěž v mnoha disciplínách včetně přetahování lanem. Poté se slaví, jí a pije až do rána za zvuků místní folklorní hudby a nechybí ani slavnostní ohňostroj. 

Na začátku srpna probíhá v městečku Prvić Luka mariánská fešta neboli lidová slavnost, v polovině téhož měsíce pak místní pravidelně každý rok opěvují svatého Roka. A nesmí chybět ani jachtařská regata zvaná Burtiž. 

Další nepřeberné množství kulturních a zábavních akcí nabízejí nedaleká letoviska Šibenik a Vodice. 

Noční život

Noční život na ostrově Prvić není příliš bujarý, své si tu tak najdou hlavně milovníci klidu a pohody. Kdo však zatouží po nočním veselí, nechť se vydá do blízkých letovisek na pevnině, třeba do Šibeniku nebo Vodice, kam vás zaveze pravidelná lodní linka a kde jsou k mání diskotéky, bary a hudební kluby. 

Výlety na ostrově Prvić

Vaše první kroky při pobytu na ostrově Prvić by měly vést do dvou ostrovních obcí – hlavní obce Prvić Luka a poté do Šepurine. V jejich historických kamenných uličkách, které mají jedinečnou atmosféru a uspořádání, se seznámíte s prastarou dalmatskou architekturou, chráněnou zákonem jako národní kulturní památka. Během jejího poznávání můžete využít příležitosti a cestou se zastavit v některé z taveren a restaurací, kde okusíte výborné chorvatské víno a pochutnáte si na lahodných pokrmech připravovaných dle starých receptur. V městečku Prvić Luka si určitě prohlédněte kostel Panny Marie Milosrdné s klášterem z 15. století, jehož věžička se tyčí nad červené stříšky okolních domů. V Šepurine pak nevynechejte návštěvu kostela sv. Roka ze 17. století s krásně zdobeným oltářem a farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z 19. století. Na ostrově se nacházejí také pozůstatky antického osídlení. 

Zdejší raritou je Pamětní centrum Fausta Vrančiće, menší muzeum upomínající na zdejšího významného a všestranného vynálezce, myslitele, jazykozpytce, matematika a vědce, který se věnoval především konstrukci padáku, jenž prý testoval z ostrovních útesů a z kostelní zvonice. Krom toho má na svědomí další vynálezy nebo třeba jazykový slovník. Některé modely jeho vynálezů si můžete prohlédnout přímo v muzeu. 

Ostrov Prvić se nachází jen co by kamenem dohodil od pevninské části Chorvatska, a tak není nic snazšího než nasednout na loď a vypravit se tam. Za návštěvu stojí především větší letoviska jako historické město Šibenik nebo turisticky oblíbená Vodice. 

V celém okolí Prviće najdete nespočet dalších ostrovů a ostrůvků, kam lze vyrazit na pěkný výlet: korálový ostrov Zlarin, nejmenší a nejhustěji obydlený ostrov Šibenického souostroví zvaný Krapanj, dále ostrovy Kaprije, Žirje nebo Murter, rozlehlý ostrov Dugi otok s přírodním parkem Telašćica a přiléhajícím Národním parkem Kornati a v neposlední řadě ostrov Logorun, tedy oslí ostrov s přírodní rezervací věnovanou právě tomuto lichokopytníkovi. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---