Kaprije ostrov
Ostrov Kaprije je drobný ostrůvek ležící v tzv. Šibenickém souostroví, jež tvoří přibližně 250 ostrůvků rozesetých ve vodách kolem známého letoviska Šibenik. Jen 6 z nich je ale obydleno. A jak správně tušíte, k šestici osídlenců patří právě ostrov Kaprije, o kterém bude řeč.
Kaprije je pěkný zelený ostrůvek o rozloze pouhých 7 km2. Najdeme na něm jednu jedinou obec s asi 150 stálými obyvateli, z nichž se většina, stejně jako v minulosti, živí rybolovem a zemědělstvím. K hlavním oborům patří vedle rybaření zejména pěstování a následné zpracování oliv a vinné révy, které místní přetvářejí tradičním způsobem v kvalitní olej a lahodné víno. Některé části půdy ostrova Kaprije obdělávají obyvatelé nedalekého ostrova Murter. V posledních letech, kdy ostrov objevili turisté, se k tradičním oblastem přidávají také ubytovací a turistické služby.
Ostrůvek Kaprije vyniká členitým panenským pobřežím s řadou zátok, které jsou klidné, omývané mořskou vodou. Ta je navíc průzračně čistá, stejně jako celé zdejší životní prostředí, k jehož neporušenosti přispívá mimo jiné i skutečnost, že na ostrov není povolen vjezd automobilům. Nejsou tudíž potřeba ani asfaltové dálnice ani rozlehlá parkoviště a v uších zní jen šum mořských vln. Ostrov jako takový je pokryt kopci a údolími s převážně řídkými lesíky či nízkým travnatým porostem. Žije tu také kapara trnitá, rostlina, která sice není specifická pouze pro tento ostrov, daří se jí totiž v celé Dalmácii, byla ale inspirací pro název ostrova, odtud tedy Kaprije. Malá zelená poupata této rostliny se zavařují v ochuceném nálevu a výsledkem je oblíbená pochutina podávaná hlavně k vínu; v chorvatské kuchyni se používá ale i do omáček, salátů a dalších pokrmů.
Pláže ma ostrově Kaprije
Podmínky vhodné ke koupání panují kolem celého pobřeží ostrova Kaprije, takže si stačí jen vybrat jednu z mnoha příjemných oblázkových zátok a oddat se nerušené letní relaxaci.
Jednou z lokalit ideálních k plážovým aktivitám je hlavní zátoka ostrova, která se táhne podél břehů hlavního města Kaprije. Je pokryta oblázky a tvoří tak hezkou pláž v centru veškerého dění. Kolem pláže jsou místy zbudovány umělé betonové platformy a mola, která umožňují pohodlnější vstup do vody. Nechybí ani přímořská promenáda a v blízkosti najdete také kavárnu a obchod. Jen na jednu věc je dobré si dát pozor, a to slunce, neboť zeleň u kaprijského pobřeží není zrovna hustá ani vysoká, takže je lépe vzít si s sebou slunečník.
Na své si ve vodách ostrova Kaprije přijdou i milovníci potápění. Patříte-li k nim, čeká na vás mimo mořské zvířeny a rostlinstva také potopená válečná loď z druhé světové války v hloubce kolem cca 40 metrů.
A pokud by vám snad samotný ostrov Kaprije k plážovým a vodním radovánkám nedostačoval, naskýtá se hned několik dalších možností. Navštívit můžete třeba ostrovy Kakan a Obonjan, které leží nedaleko a které nabízejí další hezké pláže. Případně se vydejte trajektem do protilehlého letoviska Šibeniku, který leží na chorvatské pevnině. Je to plně vybavený turistický resort s kompletní nabídkou služeb.
Turistická vybavenost, aktivity
Ubytování
Vzhledem k tomu, že je na celém ostrově jen jedna obec, nabídka ubytování není nijak rozsáhlá a soustřeďuje se především do soukromí, tj. jde hlavně o apartmány a pokoje, které turistům pronajímají místní rezidenti. Hotely na ostrově Kaprije nenajdete bohužel žádné. Na nedalekém ostrůvku Kakan se nachází kemp.
Jachting
Ostrůvek je nakloněn nejen pěším návštěvníkům, ale též jachtařům. Ti mohou kotvit v přístavu Kaprije, který poskytuje základní vybavení jako je elektřina, voda, internet, bankomat, popelnice, restaurace nebo lékárna, v samotné zátoce však není dovoleno volně kotvit. Využít tak lze další menší zátoky kolem ostrova.
Vycházky do přírody
Vzhledem k tomu, že je ostrov maličký a navíc tu nejezdí auta, je Kaprije skvělým místem k relaxačním procházkám, zvláště pak v jarních a podzimních měsících, kdy není takové horko jako v létě. Ostrov totiž nedisponuje bujnou vegetací, která by poskytovala chladivý stín, a není tak chráněn proti horkým letním paprskům.
Stravování, nákupy
V hlavní a jediné obci ostrova Kaprije, která se jmenuje stejně jako celý ostrov, najdete několik kavárniček a restaurací, kde můžete ochutnat něco z místní kuchyně. Oblíbené jsou, jak také jinak, mořské plody a ryby, ale samozřejmě i další pochoutky chorvatské kuchyně.
Možnosti nákupů a služeb jsou naopak spíše omezené – zakoupíte tu jen základní věci, pošlete dopis z pošty a dostanete elementární péči u lékaře, ale to je vše. Další služby seženete nejblíže v Šibeniku, za velkými nákupy musíte až do Splitu nebo Zadaru.
Výlety na ostrově Kaprije
Než vyrazíte na výlet mimo ostrov, pozdržte se ještě chvíli na samotném Kaprije. Protože na ostrov nesmějí automobily, je zdejší krajina čistá a vzduch je provoněn jen mořskou solí a okolní květenou. Kaprije lze tudíž označit za ideální místo k ozdravným procházkám. Vydat se můžete až na nejvyšší vrchol ostrova Vela Glavica, který leží ve výšce 132 metrů. V hlavním městě Kaprije si pak prohlédněte farní kostel sv. Petra, který pochází z 16. století, tedy přibližně z doby, kdy na ostrově nalezli útočiště uprchlíci před Turky.
Trajektem nebo lodí se z Kaprije pohodlně dostanete na nedaleké ostrovy Zlarin nebo Žirje (cesta trvá cca 20 minut), nebo až do pevninského letoviska Šibenik (cesta trvá cca 40 minut), kam míří pravidelné lodní linky. Jachtaři uvítají skutečnost, že se přímo z Kaprije mohou vydat na nedaleké Kornatské ostrovy, které jsou chorvatským národním parkem, jež tvoří skupina mnoha ostrovů a ostrůvků poskládaných vedle sebe uprostřed moře.
Lokalita
Severní Dalmácie
Jak se tam dostanu
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Oblast: |
Regiony |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Nákupy |