Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Iž ostrov

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Iž ostrov, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malý ostrůvek s kratičkým názvem Iž patří do skupiny Severodalmatských ostrovů. Je velký jen zhruba 18 km2 a jeho pouhých 600 obyvatel žije v jediných dvou vesnicích na ostrově – Veli Iž a Mali Iž. Celý ostrov je pokryt úrodnou půdou, která dává společně s příznivými klimatickými podmínkami život veškeré zdejší zeleni, hlavně lesům a zde pěstovaným olivovníkům, vinné révě, ovoci a zelenině. 

Turistický ruch na ostrově není nijak hektický, spíše naopak, a tak se sem jezdí hlavně za relaxací a odpočinkem od každodenního shonu. Místní poklidná atmosféra bude tedy vyhovovat všem, kteří si chtějí užít pěkných pláží, ale současně se vyhnout velkým a známým letoviskům zaplněným rekreanty. Líbit se tu bude také zájemcům o poznání ostrovní kultury a tradic, ať už je to keramická výroba a hrnčířství, rybaření nebo folklorní hudba a kulturní akce v tradičním duchu. 

Pláže na ostrově Iž

Pláže na ostrově Iž jsou spíše klidnější a jsou využívány hlavně k poležení, odpočinku, plavání a letním sportům. Nejoblíbenějšími plážemi jsou ty ležící v blízkosti dvou ostrovních obcí – Mali Iž a Veli Iž. Díky mírné svažitosti mořského terénu jsou vhodné i pro méně zdatné plavce a rodiny s dětmi. Nechybí na nich ani základní vybavení v podobě toalet, sprch nebo občerstvení a k dispozici jsou i některé sporty, jako je plážový volejbal nebo tenis. 

Korinjak 

Mali Iž 

Rutnjak

Turistická vybavenost, aktivity

Na ostrově Iž jsou jen dvě malé poklidné obce nacházející se na východním pobřeží – Mali Iž a Veli Iž –, a tak většinu možností turistického ubytování naleznete právě tam. V obci Veli Iž je k mání hotel Korinjak se stejnojmennou pláží, ostatní ubytovací kapacity se soustřeďují do soukromých pokojů, apartmánů a prázdninových vilek. 

Na ostrově Iž nechybí kvalitní chorvatská gastronomie, která potěší každého správného gurmána. Stačí zajít do některé z ostrovních hospůdek a dát si něco dobrého společně s lahvinkou místního vína. 

Ve zdejších obchůdcích nakoupíte základní zboží a suvenýry. Z nich jsou nejoblíbenější keramické výrobky. V obci Veli Iž je dokonce továrna na keramiku, do které se můžete i podívat na exkurzi a zakoupit si nějaký hezký předmět na památku. 

Obec Veli Iž se může pochlubit kvalitním přístavem pro jachtaře, kteří jej rádi využívají. Ostatní, kteří se jachtingu nevěnují, ale chtějí cestovat po moři, se mohou nalodit v jedné ze dvou obcí ostrova, neboť obě mají přístav pro osobní dopravu. 

Na ostrově Iž se můžete v závěru měsíce července stát svědky tradičních oslav zvaných Iška fešta s mnoha hudebními a pěveckými vystoupení a symbolickou volbou místního krále. Původně byla tato událost součástí vánočních svátků, ale od 70. let byla přesunuta na červenec, a tak se nyní každoročně koná za přítomnosti letních návštěvníků ostrova. 

Výlety na ostrově Iž

Ač je Iž jen malý ostrůvek, neznamená to, že zde není moc co k vidění. V obou vesnicích ostrova najdete staré úzké uličky a mystická zákoutí k romantickým procházkám. Protože zdejší historie sahá až do starověku, kdy toto místo osidlovaly ilyrské kmeny, můžete narazit na zbytky jejich obydlí či opevňovacích zdí. Z pozdějších období pak pocházejí křesťanské kostely včetně jedné rotundy. A nakonec si můžete prohlédnout i řadu středověkých staveb, paláce a domy starých šlechtických rodů nebo hrad postavený v románském stylu, později využívaný jako škola. A za zmínku stojí také zdejší Etnografické muzeum s bohatými sbírkami z historie a kultury ostrova. 

Protože ostrov Iž leží mezi dalšími dvěma severodalmatskými ostrovy – Ugljanem a Dugi otokem –, hned dva pěkné výlety se samy nabízejí. Nejsou to ale zdaleka jediné ostrovy v okolí. Podívat se můžete třeba také na zelený ostrůvek Rutnjak, kam se jezdí hlavně za pěkným koupáním v soukromí, dále na nedaleký zalesněný ostrůvek Knežak, anebo na o něco vzdálenější Kornatské ostrovy, které jsou současně národním parkem s dechberoucí přírodou. 

Zhruba dvě hodinky cesty trajektem vás dělí od poznání hlavního města Severní Dalmácie – Zadaru. Toto turisticky oblíbené místo nabízí celou škálu obchodů, restaurací, kaváren, barů a nevídané zábavy jako je barevný taneční parket přímo u moře poháněný sluneční energií nebo mořské varhany, které rozeznívá samo Jaderské moře a jeho vlny. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---