Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Ist ostrov

Oblast
Typ letoviska Klidné
Severní Dalmácie
Severní Dalmácie - malé ostrovy
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Ist ostrov, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Ostrov ve tvaru motýla? Že jste o něm ještě neslyšeli? Pak jste dosud neměli tu čest poznat kouzelné, téměř zapomenuté místo, které se jmenuje krátce a jednoduše Ist. 

Ist je malý ostrůvek, který pokrývá pouhých 9,65 kilometrů čtverečních plochy vystupující nad hladinu Jaderského moře v oblasti Severní Dalmácie. Řadí se k takzvanému Severodalmatskému souostroví, kam patří i ostrovy Škarda severně a Molat jižně od Istu. „Motýlí“ ostrůvek si hoví pěkně uprostřed mezi nimi, přičemž od Molatu jej dělí jen úzký průliv zvaný Zapuntel.  

Turismus na ostrově Ist se rozvíjí jen pozvolna, a tak pokud hledáte malebnou zapadlou končinu, která ale umí nabídnout vše pro poklidnou dovolenou daleko od rušných resortů a měst, máte opravdu jedinečnou příležitost. Čeká na vás panenská příroda, příjemné, téměř rodinné prostředí, hezké koupání a klid k pohodové relaxaci. A co víc – na ostrově jsou zakázány automobily, a tak si můžete vychutnat čistý vzduch a nostalgickou atmosféru starých „bezmotorových“ časů. 

Pláže na ostrově Ist

Ačkoliv je Ist nevelký ostrůvek, pláže na něm nechybí. Jsou převážně písčité, omývá je průzračně čistá voda a příjemný stín jim dopřávají koruny borovic při pobřeží. Zdejší pláže mají dvě velké výhody – jednak poskytují více soukromí, protože na nich nebývá tolik rekreantů, jako tomu je v populárních turistických letoviscích, a jednak jsou od sebe na docházkovou vzdálenost, a tak můžete snadno přecházet mezi nimi, nebo se dokonce během chvilky dostat z jednoho břehu ostrova na druhý. A pokud zatoužíte po dokonalé, ničím nerušené samotě, vydejte se na některý z okolních malých ostrůvků. 

Turistická vybavenost, aktivity

Ostrov Ist je drobný ostrůvek, na kterém najdete jen jednu jedinou vesnici a pouhopouhé dvě stovky stálých obyvatel, a tak nelze očekávat žádné velké hotelové komplexy, ba dokonce ani malé hotely nebo hotýlky. Ty tu zkrátka nejsou, a tak ubytování musíte poptat u místních obyvatel a pronajmout si pokoj nebo apartmán v soukromí. Odměnou vám bude vstřícné přijetí a domácí atmosféra. 

Na ostrově Ist čeká na milovníky gastronomie výborná kuchyně ve zdejších restauracích, které mají na jídelních lístcích hlavně plody Jaderského moře, jako jsou ryby, krabi, mušle a další mořské poklady. K pokrmům doporučujeme objednat víno z místních hroznů, které se vedle olivovníků pěstují přímo na ostrově. 

Obec Ist se pyšní hned dvěma přístavy, které poskytují vše potřebné pro jachtaře a milovníky plavby. Právě ze zdejšího přístavu vyrážejí pravidelné trajektové linky do Zadaru, hlavního města Severní Dalmácie, a spojují tak ostrov s chorvatskou pevninou.  

Díky mořským vodám bohatým na ryby a další živočichy se bude na Istu líbit i rybářům a potápěčům. 

Výlety na ostrově Ist

Přímo na ostrově je možné vyrážet na odpočinkové procházky zelenou krajinou, kolem vinic a olivových hájků, které vás zavedou až na nejvyšší bod ostrova, jímž je vrch Straža vysoký přes 170 metrů. Nahoře si můžete prohlédnout malý kostelík a užít si panoramatický výhled na ostrov, moře, které jej obklopuje, a nedaleké ostrovy. 

Nejbližším velkým městem je Zadar, hlavní město Severní Dalmácie, kam vyrážejí pravidelné trajektové linky přímo z vesnice Ist. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Nákupy
--- • --- • ---
---