Limský záliv
Klikaté údolí, které vyplňuje asi 30 metrů hluboký kaňon mezi zelenými horskými svahy na západě Istrie mezi letovisky Rovinj a Vrsar – to je takzvaný Limský záliv. Jako jedinečný přírodní skvost příznačně zapadá do pozoruhodných krás Istrijského poloostrova. Záliv je to poměrně útlý, neboť má v nejširším místě jen asi 600 metrů, a proto se mu také někdy nesprávně říká „kanál“. Díky svému tvaru též evokuje podobnost se známými severskými jezery, a ta mu zase vysloužila přízvisko fjord, i když ani toto označení není správné. Z vědeckého hlediska jde vysloveně o záliv jako takový, jen velmi dlouhý, zařízlý hluboko do pevniny a zabírající zhruba 10 km z celkové 35kilometrové délky Limského údolí, které se táhne do vnitrozemí až k městečku Pazin uprostřed poloostrova. Při pohledu na dnešní pestrobarevný záliv naplněný modrozelenou vodou a lemovaný hustou zelenou vegetací se zdá neuvěřitelné, že vznikl v době ledové, a to zatopením jednoho úseku krasového kaňonu. Jeho stěny dnes dosahují výšky až 100 metrů a je z nich krásný výhled na jedinečnou přírodní rezervaci. Není proto divu, že se Limský záliv také objevil v několika filmech, včetně snímků o Vinnetouovi.
Pláže
Limský záliv je přírodní rezervací, která je přísně chráněna legislativou, a tak je tu koupání, rybaření, plavba na rybářských nebo sportovních plavidlech či další podobné aktivity zakázány. Přístup sem mají pouze turistické lodě na prohlídkovou plavbu. Koupání a rybaření si ale můžete vynahradit pouhých pár kilometrů od zálivu, a to v nedalekých letoviscích Vrsar (cca 14 km) nebo Rovinj (cca 15 km).
Turistická vybavenost, aktivity
Limský záliv je oblíbenou destinací turistů, kteří sem přijíždějí za přírodou, krásným výhledem, pěšími horskými túrami, cyklistickými vyjížďkami pěknou krajinou nebo za plavbami po zálivu. Vstup do samotné rezervace je zdarma, zpoplatněny jsou pouze turistické obhlídkové plavby. Vyhlídkové lodě vyplouvají hned z několika letovisek – z Poreče, Rovinje nebo Puly. A v nedalekém Vrsaru si můžete dokonce zaplatit pohádkový panoramatický přelet nad celým kaňonem.
Skály kolem Limského zálivu jsou porostlé bohatou vegetací, která se různí podle toho, na jaké straně která skála stojí a jak ji osvěcuje slunce. Na jižních svazích tu proto rostou převážně listnáče, jako jasany a duby, naopak na severní straně kaňonu si můžete všimnout hlavně stálezelených rostlin, například makchií nebo jiných křovin a lesů. V těchto výborných přírodních podmínkách žijí mnozí živočichové, jako lišky, divočáci, vysoká zvěř, draví ptáci, sovy nebo jezevci. Když budete mít štěstí, můžete je během toulek touto malebnou istrijskou rezervací i zahlédnout.
Uvnitř skal se pak ukrývá několik jeskyní. Některé prý odhalily stopy po pravěkých lidech z mladší doby kamenné. Tou nejnavštěvovanější a hlavně přístupnou turistům je ale takzvaná Romualdova jeskyně, jejíž prohlídka bývá součástí výletních plaveb. Svatý Romualdo byl prý poustevník, který přebýval právě v této jeskyni a který údajně také založil kostel a klášter benediktinského řádu, jehož pozůstatky jsou k vidění jen kousek od zálivu. Vstup do Romualdovy jeskyně, kde se prý natáčely i některé scény ze série filmů o statečném a čestném indiánovi Vinnetouovi, je dnes zpoplatněn a prohlídka je s výkladem. Ač sama jeskyně není moc velká, určitě se stane zajímavým zpestřením výletu. A pokud s sebou máte děti, určitě je nechte vyfotit se s figurínami pirátů přímo před jeskyní. V blízkosti jeskyně je bar, kde si můžete zakoupit občerstvení.
Pokud se z ústí zálivu vydáte na Jaderské moře, přesněji řečeno podél západních břehů Istrie, a budete-li mít zrovna trochu štěstí, můžete tu spatřit ve vlnách skotačící delfíny, kteří zde žijí. V zimě zas můžete v této lokalitě pozorovat podmořské proudy, takzvané vrulje.
Díky tomu, že se v zálivu mísí voda sladká z podzemních zdrojů s vodou mořskou, tedy slanou, vzniká takzvaná brakická voda čili jakýsi přírodní koktejl, který prospívá nejen rybám, které Limský záliv obývají, ale i ústřicím a jedlým slávkám, které se tu chovají. V závěru zálivu je můžete rovnou okoštovat, a to v restauraci Viking, kde vaří hlavně mořské plody a ryby.
A něco je v Limském zálivu připraveno i pro milovníky extrémních sportů, hlavně lezectví, kterému se během letní sezóny jeho příznivci oddávají na jednom ze zdejších převisů na severní straně kaňonu.
Výlety
Limský záliv prostupuje směrem do středu Istrijského poloostrova, a tak odtud není daleko k historickým městečkům centrální Istrie, jako je Bale (cca 12,5 km), Svetvinčenat (cca 16 km) nebo Žminj (cca 17 km). Stejně tak se můžete vypravit do blízkých přímořských resortů, jako Rovinj (cca km), Vrsar (cca km) nebo Poreč (cca km). Pouhých cca 13 km od závěru zálivu se nachází zřícenina hradu v opuštěné středověké obci Dvigrad.
Recenze
Oblast: |
Přírodní zajímavosti |
Středisko: |
|
Typ: |
Příroda |