Žminj
Lidé, kteří přijíždějí strávit léto na chorvatském poloostrově Istrii, často ani netuší, že se jen kousek od turisticky atraktivního istrijského pobřeží nachází malebná vnitrozemská městečka a vesničky, jež oplývají jednak vysokou historickou a kulturní hodnotou, ale také, a to především, nevšedními krásami. Jedním takovým je městečko Žminj, které leží asi 14 km směrem na jih od většího Pazinu.
Krajina, do jejíhož středu bylo už ve 12. století městečko Žminj zasazeno, hraje všemi odstíny zeleně, je tedy úrodná, plná luhů, niv a zalesněných kopců. A právě na jedné z vyvýšenin, vysoké necelých 400 metrů, zaujímá starobylá obec pyšně své místo. Už z dálky na sebe upozorňuje špičatou kostelní věží, která vyčnívá vysoko nad ostatními domy.
Turisté zatím ještě ve větším měřítku Žminj neobjevili. Ti, kteří sem zavítají, přijíždějí nejčastěji na krátký výlet nebo za agroturistikou. A tak tu můžete zažít autentickou atmosféru starobylého středoistrijského městečka s jeho obyvateli posedávajícími v kavárnách a hospůdkách v centru nebo kráčejícími na nákup a do kostela. Jinak je městečko poklidné, bez davů lidí, sem tam potkáte starousedlíka nebo zbloudilého výletníka.
A odkudže pochází název obce? Legenda vypráví, že původně tu stála města hned dvě, která tvořila jakési dvojměstí pod názvem Gemini, tedy Dvojčata. Druhé město však podlehlo zkáze v době válek a nájezdů. Na památku starých dobrých časů městského sourozeneckého svazku bylo městu Žminj ponecháno toto originální jméno.
Pláže u městečka Žminj
Žminj leží zhruba uprostřed mezi dvěma pobřežními lokalitami Istrie – Kvarnerskou riviérou na východě a Západoistrijským přímořím na západě poloostrova. Ač tedy přímo v městečku pláže nejsou, není třeba vynaložit velké úsilí, abyste se k nim odtud snadno dopravili po místních komunikacích. Ze západních letovisek je nejblíže resort Rovinj (cca 25 km), z východních pak Rabac (cca 35 km).
Turistická vybavenost, aktivity
Žminj nežije z turismu, jako je tomu u některých podobných destinací. Prim stále hraje zemědělství a chov dobytka. Přesto se tu najde pohodlné ubytování, které je soustředěno výhradně v soukromí u zdejších obyvatel. Některé modernější prázdninové domy mají vlastní bazén, takže i když tu nemají moře, kýžené osvěžení vám v horkých letních dnech rozhodně chybět nebude.
Ve městě je v provozu několik kaváren a restaurací, v nichž na vaše chuťové buňky čekají lákadla ve formě místních specialit, jako je zvěřina s těstovinami fuži, lokální uzeniny nebo minestra – výtečná zeleninová polévka známá hlavně z Itálie. Pro nás je však zřejmě nejméně obvyklá zdejší pochoutka supa, která se nejčastěji podává v rustikálním žejdlíku, jehož obsahem je křupavý chléb namočený v teplém víně s kořením. Víno ale nemusíte konzumovat jen v této podobě. Pokud vás istrijská supa nenavnadila, ale víno máte rádi, nabídnou vám lahodný mok z místních odrůd.
Městečko Žminj je každoročně pořadatelem několika kulturních akcí. Jednou z nejoblíbenějších je srpnová Bartulja, folkový festival, konaný na počest svatého Bartolomea, patrona města. K dalším událostem se řadí červnová básnická a recitační soutěž v místním čakávském dialektu, červencové klání harmonikářů nebo pravidelné farmářské trhy během celého léta. Pozadu ale nezůstává ani jaro a podzim. V jarním čase ovládnou město Dny sýra, které představují místní produkci sýrů a dalších mléčných výrobků. Na podzim pak můžete zažít Svátek fíků nebo Makarunijadu, jejíž název napovídá, že půjde o událost spojenou s makarony a těstovinami vůbec.
Výlety u městečka Žminj
Než se pohroužíte do důkladného průzkumu okolí města Žminj, dejte si alespoň jedno odpoledne na prohlídku samotné obce a jejích památek a neméně zajímavou procházku starými uličkami. Z pamětihodností je nejimpozantnější především velká kulatá věž, která zbyla z původního hradu a městského opevnění. Stojí vedle kostela svatého Michala, jehož věž s hodinami a ochozem je dominantou města. Sám kostel pochází z 15. století a dnes nese znaky barokního architektonického stylu. Další dvě církevní budovy ve městě – kaple sv. Trojice a kostel sv. Antonína – ukrývají starodávné fresky.
Při výjezdu z města a v celém jeho okolí u cest a polí si můžete povšimnout zvláštních malých stavbiček, které mají kruhový půdorys a stříšku připomínající vosí hnízdo. Jsou to takzvané kažuny, jakési kamenné domečky či koliby, které byly kdysi místními využívány jako zásobárny potravin, sklady nářadí a občas se do nich mohli schovat i lidé, když při práci na poli zrovna nepřálo počasí. Dnes jsou zajímavou ozdobou krajiny a poznávacím znamením, že se nacházíte právě na Istrii.
Příroda kolem Žminje se spoustou nekonečných luk, rozlehlých polí, cypřišových lesů a úrodných vinic je pastvou pro oči, a tak je blízký kontakt s přírodou nabíledni. Vydejte se objevovat neutuchající krásy této jedinečné lokality po zdejších cyklistických a pěších trasách.
Díky dobrému spojení s nedalekými městečky se ze Žminje můžete vydat po silnici do některého z blízkých historických městeček, jako je Svetvinčenat (cca 7 km), Pazin (cca 14 km) nebo Bale (cca 22 km).
Oblast: |
Města a vesničky |
Typ letoviska: |
Klidné |
Aktivity v letovisku: |
Restaurace / taverny Bary / kavárny Nákupy Památky |