Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Svetvinčenat

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Svetvinčenat, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Svetvinčenat, nebo také Savičenta, je malé městečko v centrální Istrii, které vyniká jednak unikátní, velmi neotřelou architekturou a jednak bohatým kulturním životem, který vlévá starému městu novou krev do žil, láká návštěvníky a přináší příjemnou svěží atmosféru.

Městečko Svetvinčenat, které bylo pojmenováno podle zdejšího románského kostela sv. Vincenta ze 12. století, se může pochlubit poutavou historií, jež se v současnosti odráží v jeho památkách i v netradičním půdorysu a rozložení jednotlivých staveb. První zmínky o městě pocházejí už z 10. století našeho letopočtu, kdy kolem zdejšího benediktinského opatství a pevnosti začaly pomalu vyrůstat další budovy, domy, paláce a městské opevnění. Město se může pochlubit vlastním hradem zvaným Grimani, renesančním náměstím a několika kostely. Z místa kdysi obývaného výhradně benediktinskými mnichy se tak za několik staletí stalo samosprávné město, které má se svým širším okolím více než dva tisíce stálých rezidentů.  

Pláže u městečka Svetvinčenat

Svetvinčenat se nenachází u moře, a tak nepatří mezi istrijská přímořská letoviska. Pláže tu tedy rozhodně nenajdete. Nicméně lákavé osvěžení v mořských vodách není odtud až tak vzdálené. Pokud se vám zachce, můžete se u břehů Jaderského moře ocitnout po pouhých cca 30 kilometrech jízdy autem. A dokonce si můžete vybrat, jestli vyrazíte na západ na takzvané Západoistrijské přímoří s nejbližším letoviskem Rovinj (cca 30 km) nebo na východ na Kvarnerskou riviéru, kde je nejméně vzdáleným resortem Rabac (cca 35 km).

Turistická vybavenost, aktivity

V centru Svetvinčenatu je pro gurmány připravena vyhlášená restaurace Kod Kaštela, která vyhlíží přímo na hrad Grimani a na historické náměstí. Okusit zde můžete domácí chorvatské pokrmy, včetně oblíbeného pršutu.

Ubytování v obci se nabízí výhradně v soukromí, a to nejen ve městě Svetvinčenat, ale i v jeho okolí a nedalekých vesničkách. Z ubytování jsou k dispozici i luxusní prázdninové vily nebo apartmány s bazénem. Nejbližší hotel jako takový se nachází ve vísce Smoljanci vzdálené asi 3,5 km.

Nejlepší ubytování vám pomůže sehnat místní turistická kancelář, která sídlí u hradu Grimani. Zde vám krom toho podají informace ještě o cyklostezkách a místech v blízkosti města, kam lze vyrazit na výlet.

V létě ožívá Svetvinčenat řadou kulturních akcí. Mezi nejoblíbenější patří mezinárodní Festival tance a neverbálního divadla, který je pořádán každoročně v polovině července. Pokud se vám poštěstí být v městečku právě v tuto dobu, stanete se diváky četných vystoupení mimů, tanečníků, cirkusových artistů, zkrátka všech, kteří umějí promlouvat ke svému publiku zcela beze slov. Uměleckého svátku se účastní talenty nejen z Chorvatska, ale z mnoha dalších zemí celého světa.

Během léta si můžete v městečku Svetvinčenat vychutnat ještě jinou, taktéž mezinárodní událost, kterou je Istra Ethno Jazz Festival. Jak název napovídá, jde o festival zaměřený především na jazzovou a etno hudbu, výjimkou nejsou ale ani folkové melodie. Hudebníci všech těchto stále živých žánrů přijíždějí zanotovat na zdejší hrad Grimani nejen z Evropy, ale i z dalších kontinentů.

Létem to ale nekončí. Ve Svetvinčenatu to totiž žije i na podzim a tak hned v září přichází na řadu Festival nového vína, jakési vinobraní, které je oslavou tradičního moku a které představuje nejen vína z istrijské úrody, ale také stará řemesla.

Po celý rok je Svetvinčenat místem naplňovaní bohatého společenského programu, například ve formě koncertů, výstav a dalších kulturních počinů.

Výlety u městečka Svetvinčenat

Než vyjedete mimo městečko Svetvinčenat, na chvíli se pozastavte a prociťte naplno jeho atmosféru nejen při festivalech a kulturních akcích, ale vydejte se také za poznáním jeho nejdůležitějších pamětihodností.

Prohlídku můžete začít v hradu Grimani, stanout pod jeho dvěma kulatými věžemi a obhlédnout obytnou budovu, která sloužila jako sídlo zdejším šlechticům. Pevnost jako taková pochází ze 13. století, dnešní podobu ale získala až ve století šestnáctém, kdy byly přistavěny věže, z nichž jedna byla určena k bydlení a druhá plnila funkci žaláře. V prostorách hradu se v dávných dobách pořádaly jarmarky a bujaré hostiny, ale prý se tu také upalovaly čarodějnice, což se neobešlo bez předchozího mučení. Dnes jsou však takové praktiky minulostí a hrad je mírumilovným místem konání koncertů a sídlem sezónní turistické kanceláře.

Svetvinčenat má zajímavé náměstí s několika pozoruhodnými budovami, včetně radnice, městské lodžie a kašny. V městečku nechybí ani několik kostelů. V kostele sv. Vincenta, podle kterého je město pojmenováno, si můžete prohlédnout gotické a románské fresky, ve farním kostele Zvěstování Panny Marie z 15. století, který stojí přímo na náměstí, spatříte několik významných sakrálních obrazů a mramorové oltáře.

Krajina kolem Svetvinčenatu je lemovaná malebnými cypřišovými lesy, a láká tak k dlouhým vycházkám a objevování pozoruhodností istrijského vnitrozemí. Jednou ze zajímavostí, kterou si určitě nenechte ujít, je zaniklá vesnice Dvigrad s troskami dvou hradů. Najdete ji 9 km od Svetvinčenatu směrem na severozápad.

Město Svetvinčenat leží v blízkosti dalších istrijských měst, jimž taktéž vévodí historický kolorit a poklidná atmosféra. Nejbližšími jsou Bale (cca 13 km), Pazin (cca 22 km) nebo Pula (cca 30 km), daleko to ale není ani k istrijskému pobřeží – cca 30 km do Limského zálivu a 35 km na Kvarnerskou riviéru.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---