Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Roč

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Roč, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Malá dřímající vesnička Roč se se svými zhruba dvěma stovkami obyvatel nachází ve vnitrozemské části poloostrova Istrie. Je zřetelně viditelná už zdálky, neboť se rozprostírá na více než 300 metrů vysokém kopci v úrodné krajině hájů, luk a strání. Největší poklady obce Roč jsou přitom skryty za jejími středověkými hradbami ze čtrnáctého a věžemi z šestnáctého století. Tušíte správně, že půjde o pamětihodnosti a tajuplnou atmosféru prosycenou dějinami, které jsou hlavními lákadly vesnice, respektive městečka Roč. A v neposlední řadě je to kulturní odkaz, který z Roče činí důležité místo pro oblast písemnictví, hlavně toho hlaholského. Právě v Roči byly totiž psány a tištěny různé náboženské texty, kodexy nebo breviáře. Dnes si tu tak můžete dokonce prohlédnout repliku Gutenbergova knihtisku.  

Historie Roče sahá do počátku 11. století, kdy bylo městečko poprvé zmíněno v dobových dokumentech. Místo, kde dnes Roč stojí, bylo ale osídleno už dávno předtím, v dobách Keltů, kteří mu také vtiskli jméno Roz. Z něj později vznikl dnešní název Roč. Od 12. století mělo již město částečné opevnění a stalo se jakýmsi centrem písemnictví a hlaholice. Dodnes se z tohoto období dochovaly některé vzácné rukopisy a tisky. Ač městečko v průběhu staletí upadlo několikrát do područí jiných států a národů, jako Benátská říše, Rakousko-Uhersko a Itálie, nakonec se po rozpadu Jugoslávie v roce 1991 stalo součástí Istrie, potažmo samostatné Chorvatské republiky.

Pláže u městečka Roč

Vesnička či spíše malé městečko Roč se nachází ve vnitrozemí, tudíž jej neomývají břehy moře. Nicméně k pobřeží to není daleko, a to hned dvěma směry. Pokud se vydáte na východ, dorazíte na Kvarnerskou riviéru a do letovisek Ičići (cca 32,5 km), Lovran (cca 34,5 km), Opatija (cca 35,5 km) nebo Medveja (cca 37 km). Když podniknete výpravu za mořem ve směru na západ, rozprostře se před vámi po zhruba 50 kilometrech Západoistrijské přímoří, jehož součástí je například letovisko Novigrad (cca 50 km), Tar (cca 51 km), Kanegra (cca 55 až 60 km dle zvolené trasy) nebo větší resort Poreč (cca 59 až 64 km dle zvolené trasy).

Turistická vybavenost, aktivity

V obci Roč nebyly dosud vystavěny žádné hotely. Mimo jiné i díky tomu si městečko uchovává svůj historický ráz. A této skutečnosti je přizpůsoben také turismus. Složit hlavu tak můžete pouze v soukromí u přímých vlastníků zdejších nemovitostí, kteří tuto možnost nabízejí. Výhodou jsou nižší ceny než v hotelích a než ve větších letoviscích nebo městech.

Jestliže svou dovolenou na Istrii plánujete na pozdní jaro, nenechte si ujít květnový harmonikářský festival, na který se sjíždějí hudebníci z širokého okolí, a to i z území mimo Chorvatska, tedy například z Itálie nebo Slovinska.

Chcete-li ochutnat místní domácí speciality, navštivte restauraci Ročka Konoba. Má příznivé ceny a hlavně se tam výborně vaří.

A teď něco pro milovníky dobrého pití. Kdo má rád šnapsy, likéry a jiné alkoholické nápoje, nechť zavítá do zdejší specializované prodejny Biskoteka, kde si jistě vybere z široké škály vín i silnějších moků. A samozřejmě tu nechybějí ani dárkové předměty, suvenýry, domácí marmelády, med, olivový olej nebo výrobky z lanýžů rostoucích na Istrii.

Výlety u městečka Roč

Neopouštějte městečko Roč, dokud si neprohlédnete jeho památky. Přišli byste o mnoho zajímavostí, a to by byla určitě velká škoda. Začít můžete rovnou od pěkně zachovalých středověkých hradeb, které pocházejí ze 14. století. Jejich věžičky byly přistavěny později – v 16. století. Na jedné z opevňovacích zdí můžete dodnes spatřit starý benátský kanón, který připomíná časy, kdy ještě bylo zapotřebí město chránit před případnými útočníky. Roči dominuje kostel sv. Bartoloměje se špičatou, 26 metrů vysokou zvonicí, která se vypíná nad městečkem a vyhlíží do krajiny kolem. Nejstarší a tudíž nejvýznamnější památkou je ale románský kostel sv. Antonína z 11. století s vyrytou hlaholskou abecedou. Třetím kostelem obce Roč je pak kostelík sv. Rocha z 12. století s vzácnými freskami, postavený v románsko-gotickém slohu. Dalšími pamětihodnostmi jsou domy na náměstí, včetně renesančního paláce z 15. století. K vidění je také římské lapidárium za jednou z městských bran.

Mezi městem Roč a obcí Hum, která leží od Roče zhruba ve vzdálenosti 7 km, vznikla na konci 70. let minulého století takzvaná Hlaholská cesta, která svými 11 památníky připomíná Cyrila a Metoděje jako zakladatele hlaholice, jejich žáka Klimenta a další osobnosti nebo události spojené s hlaholicí, ale také se slovanstvím a chorvatským národním uvědoměním. Tato velmi zajímavá cesta se může stát příjemnou procházkou, jež zabere s jedenácti zastaveními zhruba tři hodinky tam a zpátky.

Pokud dojdete až do samotného Humu, projděte si toto maličké městečko, o kterém se říká, že je nejmenším na světě.

Obec Roč administrativně spadá pod větší město Buzet, které je vzdáleno asi 9 km. Je stejně malebné jako všechna historická městečka vnitrozemí Istrie, takže jej při svých toulkách kolem Roče rozhodně nevynechejte.

Při pobytu v Roči můžete využít jeho strategické polohy v blízkosti Itálie a vydat se tam za dalšími místy a památkami. Například známý přístav Terst je od Roče vzdálen pouhých cca 53 km.  

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---