Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Pazin

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Pazin, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Pazin není ničím menším než místem, které inspirovalo samotného Julese Verna při psaní třídílného dobrodružného románu Nový hrabě Monte Christo alias Matyáš Sandorf. Kdo měl tu čest město navštívit, nebo viděl alespoň jeho fotografii, nemůže mít pochyb o tom, proč zrovna Pazin byl vybrán za předlohu. Městečko Pazin je totiž zcela originální kombinací neporušené panenské přírody a působivé staré zástavby z doby středověku. Jako kdyby bylo město doslova zapuštěno do skály, která se od okrajů domů a hradu propadá do hlubin strmé propasti. Zajímavostí je, že sám Verne v Pazinu nikdy nebyl. Postačila mu pouhá četba cestopisů a vyobrazení, kde je město tak bravurně zpodobeno, že jej na základě toho dokázal zapracovat do svého díla. A tak hlavní hrdina v napínavém vyprávění vzrušující verneovky uniká z temného vězení, které stojí přímo nad pazinskou propastí. 

Zhruba devítitisícové město Pazin leží ve vnitrozemí poloostrova Istrie, zhruba 30 kilometrů od istrijského pobřeží, oblíbeného cíle letních dovolených. Nachází se téměř v samém středu Istrie, jejímž je správním a hospodářským centrem. 

Pláže u městečka Pazin

Pazin není přímořským resortem, a tak logicky nelze očekávat ani žádné pláže. Ty se nacházejí nejblíže na Západoistrijském přímoří kolem Poreče (cca 33 km) a v letoviscích jako Funtana (cca 38 km), Vrsar (cca 42 km), Rovinj (cca 49 km) nebo Novigrad (cca 50 km). 

Turistická vybavenost, aktivity

Pazin je spíše výletní destinací, v níž většina návštěvníků zůstává pouhých několik hodin, prohlédne si město a zase odjíždí. Nicméně přesto lze ve městě najít ubytovací zařízení, kde se dá pohodlně spočinout i na pár dní. V Pazinu funguje jediný hotel, který se jmenuje Lovac a jehož některé pokoje se pyšní výhledem na Pazinskou propast. Krom něj je možné se ubytovat také v soukromí. 

V Pazinu najdete několik příjemných restaurací, v nichž si můžete pochutnat na místních specialitách. Doporučujeme okusit především lanýže, které rostou v nedalekých lesích, takže jsou čerstvé a z první ruky, dále jaderský pršut, tedy sušenou šunku, a bílé víno vyrobené z révy, která se pne po istrijských vinících. 

Pokud jde o kulturu a tradice, vždy jednou měsíčně jsou v Pazinu pořádány lokální trhy, na nichž je možné zakoupit nejrůznější produkty a zboží zde vypěstované nebo vyrobené. Konec června pak každoročně náleží Dnům Julese Verna, což je jedinečná akce, která seznamuje návštěvníky s dílem tohoto francouzského autora, zejména s pasážemi jeho románu Nový hrabě Monte Christo alias Matyáš Sandorf, které jsou zasazeny právě do Pazinu. Fanoušky dobrodružného literárního žánru jistě nadchne možnost na vlastní oči spatřit dramatizaci událostí, jež se odehrály v knize, a dokonce se sami mohou vydat ve šlépějích hlavního hrdiny při organizovaných výletech. 

Výlety u městečka Pazin

Samo město Pazin je frekventovaným cílem výletů, a tak by byla škoda ho řádně neprozkoumat. Předkládá svým obdivovatelům totiž spoustu neopakovatelných zážitků, z nichž doporučujeme následující. 

Pazinská propast (Pazinska jama) 

Pazinský hrad 

Městské muzeum

Etnografické muzeum

Protože příroda rozhodně nebyla skoupá ani k městu Pazin, ale ani k jeho okolí, nedaleko odtud se můžeme kochat krásami dvou menších vodopádů – Pazinski krov (přímo pod Pazinem) a Zarečki krov (u obce Zarečje cca 5 km od Pazinu). Krom toho se na pěších trasách kolem města, které vedou lesy a vinicemi, naskýtají nádherné výhledy do rajské krajiny plné všudypřítomné vegetace. 

Dalšími body na seznamu výletů po okolí Pazinu se mohou stát blízká historická městečka, taktéž se nacházející v centrální části istrijského poloostrova, například Beram (cca 7 km), Žminj (cca 14 km) nebo Motovun (cca 26 km). 


Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Muzea, Památky
--- • --- • ---
---