Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Oprtalj

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Oprtalj, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Oprtalj je jedním z mnoha městeček uprostřed pohádkové krajiny zelených lesů a strání istrijského vnitrozemí, které si uchovaly svůj středověký ráz. Těšit se tak můžete na úzké kamenné uličky, městské domy a památky dýchající nostalgií, středověké hradby připomínající pohnutou historii a mnohá zákoutí po celém městě, která ve vás vzbudí touhu po poznání. 

Dominantou městečka Oprtalj je zvláštní zvonice, která nemá oproti klasickým chorvatským zvonicím špičku, ale je hranatá a plochá, a nebýt křížku na jejím vrcholu, vypadala by spíše jako vysoká hradní věž. Pod ní se krčí řady domků typické istrijské architektury s barevnými fasádami, které splývají do jednoho romantického obrazu středověké zástavby. Ta poté zvolna přechází až na úpatí kopce, na němž město stojí, a zvolna na ni navazuje zeleň, jež obklopuje celé zdejší údolí říčky Mirny.   

Oprtalj poznáte velmi snadno už zdálky podle dlouhé cesty osázené vysokými štíhlými cypřiši, které se tyčí do výšky a propůjčují městskému panoramatu jedinečný vizuální ráz. 

Pláže u městečka Oprtalj

Jelikož městečko Oprtalj neleží u mořského pobřeží, nemůže nabídnout žádné pláže. Nejbližšími letovisky s plážemi u břehů Jaderského moře jsou Kanegra (cca 25 km), Umag (cca 30 km), Novigrad (cca 33 km), Tar (cca 34 km) a Poreč (cca 42 km). 

Turistická vybavenost, aktivity

Ač se může zdát městečko Oprtalj poměrně malé na to, aby se v něm namanulo kvalitní či snad luxusnější ubytování, budete možná překvapeni. Hotely tu sice nenajdete, ale kvalitní penziony, apartmány a vily ano. Mnohé z nich přitom mají pro své hosty připraven i bazén přímo u domu, krásné výhledy do zalesněné krajiny a útulnou vesnickou atmosféru. Ocitnete se tak uprostřed přírody, ale se vším potřebným komfortem a možností si vybrat, zda budete spíše odpočívat, nebo se věnovat pohybovým aktivitám a procházkám. V tak poklidném místě, jakým Oprtalj je, je to jen a jen na vás.  

V krajině kolem města si můžete povšimnout vinic, lesů a olivovníků, které společně vtiskují celému regionu punc kvalitního producenta vlastních zemědělských a potravinářských výrobků, často připravovaných podomácku a dle starých receptur, ať už jde o vína, olivový olej nebo lanýže, které rostou v okolních zelených hájích. Na veškeré tradiční plody istrijské přírody natrefíte mimo jiné i na jídelních lístcích restaurací v Oprtalj, které je umí nejlépe zpracovat a naservírovat svým hostům.  

Zajímají-li vás tradice, zvyky a folklor obecně, jste v Oprtalj na správném místě. Konají se tu totiž různé kulturní akce, které návštěvníkům představují nejen místní staré tance a zpěvy. Jednou takovou událostí je například svátek zvaný Alpe Adria Oberkrainer Fest, který probíhá každoročně v polovině července. Trvá vždy dva dny, během kterých ukážou svůj um orchestry z Chorvatska, ale i dalších zemí jako Slovinska, Rakouska nebo Itálie. Součástí veselice je také trh s lanýži a dalšími farmářskými produkty, tancovačka pro všechny zúčastněné, sportovní akce a dětské koncerty. 

Jestliže se neubráníte maličkostem, které voní minulostí, udělejte si v Oprtalj chvilku a zajděte na trh starožitností, který se pořádá již tradičně každou druhou neděli od května do října. U stánků můžete zakoupit něco pěkného, co rozhodně nebude jen tak obyčejným suvenýrem, ale cennou starožitností pocházející nejen z Chorvatska, ale i z jiných zemí, hlavně od sousedů. Seženete tu i umělecká díla. Nákup umocňuje navíc fakt, že se trh koná ve staré městské lodžii a v historických uličkách města. 

V posledních letech se tu rozvíjí i lovecká turistika. 

Výlety u městečka Oprtalj

Většina důležitých památek městečka Oprtalj je soustředěna v centru obce, hlavně kolem náměstí. Tam najdeme pozdně gotický kostel sv. Jiří z 16. století, jehož zvonice s netypickou plochou střechou je dominantou města. Uvnitř se nacházejí nápisy psané hlaholicí. Další pamětihodností je pak kostelík sv. Rocha z 16. století s freskami uvnitř a kostel Panny Marie. Nechybí ani benátská lodžie, která zdobí Oprtalj, podobně jako zkrášluje mnoho chorvatských městeček a letovisek. 

Okolí městečka je bohaté na nádherné přírodní scenérie, a tak se můžete vypravit po zdejších stezkách na pěší nebo cyklistické túry. Cesta vás může zavést až do zhruba 7 km vzdálené obce Livade, která proslula díky aromatickým lanýžům, které rostou ve zdejších lesích. 

O něco dále, cca 11 kilometrů od městečka Oprtalj, navštivte Motovun, jedno z nejkrásnějších historických měst vnitrozemské Istrie. 

Pokud byste rádi vyrazili do malinko vzdálenějších končin, zamiřte na jihovýchod od městečka Oprtalj. Po zhruba 30 kilometrech jízdy se ocitnete v Pazinu, dalším malebném městečku, které skrývá propast a odkaz na dobrodružné příběhy Julese Verna. 

Zajímavým místem je také obec Zrenj (cca 7 km), dříve proslulá řemeslným umem zdejších kovářů, kameníků a tkalců. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---