Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Motovun

Oblast
Typ letoviska Rušné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Motovun, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Neuvěřitelně půvabné historické městečko s mohutnou opevněnou tvrzí, která vévodí téměř tři sta metrů vysokému kopci uprostřed lesů a vinic istrijského vnitrozemí. To jest stručný popis obce Motovun, která patří k nejkrásnějším v celé Istrii a jako taková bývá hojně navštěvována turisty, zejména těmi, kteří jinak tráví dovolenou kolem istrijských břehů. Jednotlivými domky je tu osázen prakticky celý příkrý kopec, který tak utváří jakousi nepravidelnou městskou kaskádu. Mezi budovami prosvítají četné košaté stromy a křoviny, které spolu s okolní sytě zelenou krajinou přispívají k dokonalé image Motovunu jako skryté perly mezi vnitrozemskými sídly. Už z dálky je na město naprosto úchvatný pohled a člověk dostane hned chuť se vypravit do útrob tohoto malebného místa a seznámit se s ním trochu zblízka. 

Z údolí, kterým protéká říčka Mirna, vede na vrchol motovunského kopce přes tisíc schodů. Jde tak o nejdelší schodiště v celé Istrii. Odměnou za trochu námahy se ale stane prohlídka starobylých romantických uliček s mnoha památkami a nostalgickými zákoutími. Projít přitom můžete všechny tři městské části – horní historické srdce města, které stojí na vrcholu kopce, dolní část na svazích pod zrekonstruovanými městskými hradbami a na úpatí kopce pak novější zástavbu motovunského předměstí. Z každého koutu Motovunu se vám přitom naskytne výhled do velmi působivého údolí. 

Nejsou to ale zdaleka jen hezké scenérie a pěkné památky, které lákají do Motovunu. Kolem města si můžete povšimnout rozlehlých vinic, které dávají vzniknout zdejším lahodným vínům. Vedle nich na severní straně od města pokrývá zemi převážně dubový Motovunský les, jenž je nejen přírodní rezervací, ale také lokalitou, kde na podzim roste gastronomicky ceněná a velmi drahá pochoutka – lanýže, a to hned dva druhy, tedy černí a bílí. Ty umí pod lesním porostem najít jen cvičení vepříci a psi. Nalezené houby se pak dále zpracovávají ve specializované firmě v obci Livade asi 4 km od Motovunu. Původně však měly zdejší duby jiné využití než jen vytváření podhoubí – používaly se ke stavbě benátských lodí, čímž byla jejich velká část nenávratně vymýcena. Dnes je proto území lesa přísně chráněno. 

A zapomenout nesmíme ani na kulturu a umění. V Motovunu se již od roku 1999 koná mezinárodní Motovunský filmový festival avantgardního a nezávislého filmu. Dále se zde pořádají kongresy, letní školy, koncerty, divadelní představení a výstavy. Ve městě funguje umělecká galerie, kde vystavují chorvatští umělci, z nichž někteří tu mají i své ateliéry a studia. A každoroční dostaveníčko si v Motovunu dávají též výtvarníci nejen z Chorvatska a nedaleké Itálie, kteří tu společně tvoří a svá díla odkazují městu.   

Pláže u městečka Motovun

Motovun se nachází v istrijském vnitrozemí, a tak si na nejbližší pláž musíte dojet. Nejblíže leží letovisko Poreč (cca 30 km), které může nabídnout pláží hned několik, nebo Novigrad (cca 30 km) také s několika plážemi. Ale ani do ostatních resortů Istrie to není daleko. Nejvzdálenější je letovisko Medulin, které se nachází zhruba 75 km od Motovunu na samém jihu istrijského poloostrova.

Turistická vybavenost, aktivity

Pokud se nechcete do Motovunu podívat jen na výlet, ale chtěli byste se ve městě i ubytovat, nabízí se několik možností. 

Město má, alespoň zatím, jen jeden jediný hotel. Je jím tříhvězdičkový hotel Kaštel, jenž sídlí v historickém, avšak pěkně zrekonstruovaném paláci. Nachází se v něm bazén a přes 30 pokojů, z nichž některé mají vlastní balkon s výhledem na náměstíčko. Součástí hotelu je restaurace, kde můžete ochutnat jak lanýže ze zdejších lesů, tak vína pocházející z vinné révy pěstované na motovunských vinicích. 

Dalším typem ubytování jsou četné vilky, penziony, apartmány a pokoje v soukromí po celé obci. Pod městem je pak k dispozici kemp. 

Na konci července láká do Motovunu filmové fanoušky Motovunský filmový festival, který je zaměřen na nezávislý film. Součástí jeho programu je nejen promítání filmů, ale také koncerty a zábavné doprovodné akce. Tento filmový svátek přiláká ročně na desítky tisíc filmařů a filmových fajnšmekrů. 

Mimo festival se můžete během celé sezóny setkat s hudebními a divadelními vystoupeními nebo výstavami. 

Místní jsou též patřičně hrdí na své restaurace, v nichž si pochutnáte na lanýžích a vínech ze zdejší sklizně. 

Výlety u městečka Motovun

Výlet můžete začít přímo v obci. Městečko Motovun, které je významnou památkovou rezervací, má totiž co ukázat. 

Vedle středověké atmosféry starých uliček a mohutných hradeb s branami a věžičkami je to několik památek, které byste si rozhodně neměli nechat ujít. První je kostel sv. Štěpána, renesanční stavba se zvonicí z 16. století. Kostel byl navržen benátským stavitelem a jeho interiér ukrývá vzácné sakrální obrazy. Na náměstí v horní části města můžete obdivovat Městský palác (Gradska palača), městskou lodžii a další významné domy románského i gotického slohu. Z již zmíněných hradeb, které obepínají domy v několika vrstvách, tedy vně i uvnitř města, se naskýtá dechberoucí pohled na krajinu. 

Z Motovunu se po silnici snadno dostanete do přímořských turistických letovisek Istrie, např. do Poreče (30 km), Novigradu (30 km), Taru (30 km), Funtany (cca 35 km), Umagu (cca 40 km) nebo Rovinje (cca 50 km), ale také do dalších vnitrozemských měst, jako je Oprtalj (cca 10 km), Pazin (cca 20 km) nebo Grožnjan (cca 17 km). 

Parametry

Typ letoviska Rušné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Diskotéky, Nákupy, Muzea, Památky
--- • --- • ---
---