Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Hum

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Hum, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Věděli jste, že nejmenší městečko na světě se nachází právě v Chorvatsku? Je tomu skutečně tak. Jmenuje se Hum a je malým historickým drahokamem, který zdobí vnitrozemskou část poloostrova Istrie, konkrétně region zvaný Istrijská župa. V Humu žije kolem pouhé třicítky obyvatel, může se pochlubit starými hradbami a je dokonce zapsáno v Guinnessově knize rekordů jako nejmenší město na světě, přestože podle počtu obyvatel by spíše spadalo pod označení vesnice. Díky tomuto statusu patří k oblíbeným cílům výletů. A tak se může jinak líně ospalé městečko snadno proměnit v živé turistické centrum plné lidí, kteří proudí starými uličkami a vychutnávají si zdejší atmosféru i výhledy na údolí říčky Mirny z téměř 350 metrů vysokého kopečku, na němž Hum stojí.   

Pláže u městečka Hum

Městečko Hum leží ve vnitrozemí, takže za nejbližšími plážemi se trochu projedete. Záleží už jen na vás, zda se rozhodnete vyrazit na východ nebo na západ. Na obou světových stranách se totiž rozkládají dvě táhlé pobřežní oblasti se svými letovisky. Je to Kvarnerská riviéra s resorty Ičići (cca 31 km), Lovran (cca 33,5 km), Opatija (cca 34,5 km) či Medveja (cca 36 km) a na druhé straně Západoistrijské přímoří s letovisky Novigrad (cca 55,5 km), Poreč (cca 64 km) nebo Umag (cca 70 km).  

Turistická vybavenost, aktivity 

Ač je Hum nejmenším městečkem planety, neznamená to, že by v něm nebyl žádný život. Služby jsou sice omezeny velikostí a v samotné obci žije jen několik desítek stálých obyvatel, nicméně to není žádnou překážkou v tom se právě tady ubytovat. Samozřejmě nelze počítat s hotely. Žádné tu nejsou. Máte však možnost najít si ubytování v soukromí, které vám poskytne nejen střechu nad hlavou, ale především nezapomenutelný zážitek. V Humu najdete pokoje k pronájmu, apartmány a letní domky.  

V Humu se nepřipravte o posezení ve stylové chorvatské konobě, která se jmenuje Humska Konoba. Ta se může pochlubit jednak pestrým jídelním lístkem s istrijskými a chorvatskými specialitami, ale také terasou s krásným výhledem do krajiny. Právě tady můžete ochutnat jednak istrijský pršut, lanýže, které rostou v centrální části Istrie, a jednak tradiční domácí brandy pod obecným názvem biska, jež byla kdysi užívána jako lék a jež vychází z prapůvodní, několik tisíc let staré keltské receptury. Jestliže vám bude chutnat a budete si chtít přivézt nějakou s sebou domů, není nic snazšího než zajít do zdejší prodejny na konci vesnice, kde zakoupíte do zásoby nejen láhve s tímto lahodným mokem, ale také produkty z domácích surovin, jako je med, marmelády, lanýže, olivový olej, víno a drobné předměty na památku.  

Pospávající městečko se každoročně v červnu probouzí z dřímoty na svátek Dne města Hum, který je pestrou ukázkou zdejších tradic a zvyků, doprovázený folklórními vystoupeními, živou hudbou a samozřejmě místními specialitami, vínem a tradiční brandy.  

V říjnu se pak koná svátek pojmenovaný Dan Rakije neboli Den rakije, jehož hlavní ingrediencí je nápoj zvaný rakije. Na akci se pravidelně sjíždí na několik tisíc návštěvníků, kteří zaplní městečko a rozproudí mu, alespoň na chvíli, krev a alkohol v žilách.  

Výlety u městečka Hum

V městečku Hum, které bylo poprvé zmíněno v dobových materiálech na počátku 12. století, se vyplatí na okamžik spočinout a vydat se po stopách časů minulých. Na ty natrefíte prakticky na každém kroku, ať už v podobě 100 metrů dlouhých středověkých hradeb, kostelů nebo kamenem dlážděných uliček s letitými domy. Mezi hlavní památky města Humu patří románská kaple sv. Jeronýma z 12. století, v níž jsou střeženy vzácné barevné fresky, dále zvonice a strážná věž z poloviny 16. století a farní kostel Nanebevzetí Panny Marie z počátku 19. století. V městském muzeu, jež je spojeno s prodejnou suvenýrů, se můžete podívat, jak vypadají hlaholské nápisy.

Jednou z nejzajímavějších místních atrakcí je takzvaná Hlaholská cesta, která spojuje městečko Hum s obcí Roč vzdálenou asi 7 km. Na procházce, která trvá tam a zpátky zhruba tři hodinky, se potkáte s 11 sochami, které vyprávějí příběhy o věrozvěstech Cyrilu a Metodějovi, zakladatelích hlaholice, ale i dalších osobnostech a událostech, které jsou spojovány s chorvatským písemnictvím, tradicí hlaholice a vlastenectví.

Obec Hum je obklopena krajinou plnou lesů, kopců a luk, takže je zcela ideálním prostorem pro milovníky divoké zelené přírody, do které jen zcela minimálně zasáhla lidská ruka. Nabízejí se tak příjemné dlouhé procházky a pěší nebo cyklistické výlety nádhernou krajinou.

Zhruba 14 km od Humu máte možnost poznat větší starobylé město Buzet, které se také nazývá městem lanýžů, neboť právě tyto aromatické houby v jeho okolí rostou a jsou zde vyhledávány cvičenými psy nebo prasátky. Lanýže můžete ochutnat jak v restauracích v Buzetu a v Humu, ale i v dalších městečkách v celé centrální Istrii.

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---