Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Grožnjan

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Grožnjan, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Ne nadarmo se líbeznému městečku Grožnjan, situovanému na svazích zeleného kopce v centrální části poloostrova Istrie, přezdívá Město umělců. Máte-li romantickou duši, jste-li milovníky umění, sami patříte do těchto kruhů či zkrátka jen toužíte podívat se na svět alespoň jednou v životě očima umělce, vydejte se do Grožnjanu. Právě tady na vás dýchne pravá atmosféra nostalgie a starých časů a městečkem vás provedou kamenné uličky s letitými domy, jejichž typickou výzdobou jsou barevné dřevěné okenice, pnoucí rostliny a květy mnoha odstínů i vůní. Při toulkách malebnými zákoutími narazíte na klenutá podloubí, množství schodišť s řemeslně vyvedenými zábradlími či malá prostranství mezi ulicemi dýchající historií a mystickým vábením dávných časů. Během procházky vás k návštěvě budou lákat rozevřená vrátka malých restaurací, kaváren nebo obchůdků, v nichž můžete posedět nad lahodným nápojem a chutným pokrmem, případně zakoupit nějakou roztomilou drobnost jako upomínku na nevšední prožitek. V průběhu letní sezóny navíc ožívají grožnjanské ulice zvuky hudby a poutavými uměleckými díly vystavenými jak pod širým nebem a na ulicích, tak uvnitř galerií i jiných zastřešených prostor. 

A k duhu umělců je také nutno poznamenat, že to byli právě oni, kteří město zachránili před jeho zkázou. Ač Grožnjan pochází už z 12. století a měl svůj strategický význam, později jeho důležitost oslabila a začalo ubývat i rezidentů. Až v 60. letech minulého století si skupinka umělců vzala za cíl pozvednout zašlou slávu města, a tak začali zakládat nová studia a ateliéry, tvořili, pořádali kulturní akce a město postupně probudili opět k životu. 

Pláže u městečka Grožnjan

Grožnjan je vnitrozemským sídlem, a tak v něm nejsou žádné pláže. Za mořským pobřežím se musíte vypravit do letovisek Západoistrijského přímoří, z nichž nejblíže Grožnjanu leží Kanegra (cca 20 km), Novigrad (25 km) a Umag (cca 27 km). 

Turistická vybavenost, aktivity

Grožnjan je malé, velmi staré městečko s pouhou zhruba tisícovkou obyvatel. A tomu také odpovídá nabídka ubytování. Hotely tu nejsou žádné, ale ubytovat se přesto v obci můžete, a to u soukromých poskytovatelů nebo v penzionu. S výběrem ochotně pomůže místní turistická kancelář. 

Při pobytu v Grožnjanu doporučujeme zajít do jedné z místních restaurací, kde můžete mimo istrijské kuchyně ochutnat také nedaleko odtud rostoucí lanýže. V kavárničkách, barech, v kavárenských zahrádkách a na terasách v ulicích zažijete jedinečnou pouliční atmosféru s nádechem svobody, nevázanosti a všudypřítomné kreativity. Některé podniky jsou spojeny s prodejem drobností, suvenýrů a uměleckých děl při prodejních výstavách. Kavárny obvykle nabízejí drobné občerstvení a především pak výtečné osvěžující nápoje včetně zdejšího vína. 

Město Grožnjan je ale především městem kulturním, takže alfou a omegou jeho zábavy a společenského života jsou kulturně zaměřené akce. Už v 60. letech tu vznikla Letní hudební škola z popudu mezinárodní organizace Jeunesses Musicales International, v jejímž rámci jsou dodnes pořádány koncerty a hudební matiné. Nejednou tak v ulicích, na náměstích, v kostelech a v historických prostorách jako je místní hrad nebo lodžie narazíte na preludující hudebníky.  Ostatní aktivity jsou pak obvykle soustředěny do uměleckých galerií, kde se konají výstavy děl zdejších malířů, výtvarníků a jiných umělců. 

Každoročně v červenci už po mnoho let patří Grožnjan jazzovému festivalu Jazz is back, který vžene do ulic města svěží vánek jazzových rytmů. Předvést svůj um v tuto dobu přijíždějí muzikanti z celého světa, a to už od roku 1999, takže si tento hudební svátek již vybudoval svou pravidelnost a tradici, která láká návštěvníky na kvalitní posluchačský zážitek. 

Není to ale zdaleka jen hudba a výtvarné umění, kterými Grožnjan žije. Duše je v městě plném kultury nasycena dostatečně, a tak přichází čas na to protáhnout trochu i tělo. Ideální příležitost k tomu dává zdejší cyklistický klub a jím pořádané hromadné akce, při kterých se na kole spolu s ostatními cyklisty projedete nejen městem Grožnjan, ale zavítáte i do okolních vesniček, mihnete se okolo lesů i údolí a dost možná také prosvištíte dvěma historickými tunely.   

Výlety u městečka Grožnjan

Přímo v Grožnjanu si můžete udělat poznávací procházku po zdejších památkách. Natrefíte tak na hrad Kaštel z 12. století, benátskou lodžii z 16. století ve stylu renesance, barokní kostel sv. Víta ze 14. století a další menší kostelíky, věž původního opevnění, hradby a dvě městské brány. 

Z Grožnjanu se můžete vypravit do blízkých vnitrozemských městeček a vesnic, které jsou podobně jako Grožnjan malebné a plné historie. Leží maximálně do 20 kilometrů odtud a patří k nim třeba Buje (cca 8 km), Oprtalj (cca 15 km) nebo Motovun (cca 17 km). 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---