Obnova zapomenutého hesla

Založení nového účtu

Galižana

Oblast
Typ letoviska Klidné
Istrie
vnitrozemí
Zatím nikdo nehodnotil

Hodnocení pomáhá ostatním cestovatelům. Pokud jste už navštívili Galižana, budeme moc vděční za váš názor.

Hodnotit

Galižana – prastaré městečko na jižním cípu Istrijského poloostrova láká svou historickou atmosférou a autentičností, kterou návštěvníci objeví jen kousek od istrijského pobřeží. Právě díky své poloze v blízkosti přímořských letovisek bývá Galižana častým cílem výletů letních dovolenkářů, kteří relaxují na plážích a nechtějí jezdit nikam daleko. 

V Galižaně si přijde na své každý, kdo miluje romantické procházky starými uličkami. Při nich je možné pozorovat okolní budovy, které pamatují časy dávno minulé, památky, které sahají až do antiky, a poklidný život místních obyvatel. 

Středobodem městečka je kostel sv. Rocha se samostatně stojící zvonicí s hodinami. Kostelíků je ale v Galižaně vícero, i když menších a bez věží, například románská bazilika sv. Justa s odkazy na starokřesťanské tradice v podobě ornamentů a zdobných prvků, kostel sv. Marie, na jehož místě stál před několika tisíci lety antický olejový lis, kostel sv. Maura z 6. století, podobně starý kostel sv. Petra a několik dalších. 

Pláže u městečka Galižana

Dalo by se říci, že Galižana je jakýmsi mezníkem či křižovatkou mezi Západoistrijským přímořím a istrijským vnitrozemím. Leží totiž dále od břehů moře, ale současně blízko dalších vnitrozemských lokalit a výletních míst. Prim ale hraje hlavně skutečnost, že pobřeží je v dosahu pouhých 6 kilometrů, a tak láká ke spojení výhod obce, která se nachází mimo turisty zaplněná letoviska, a přesto umožňuje užívat si každodenního koupání v moři. 

Nejbližšími letovisky jsou Fažana (cca 6 km), Pula (cca 9 km), Barbariga (cca 15 km), Banjole (cca 16 km), Pomer (cca 20 km), Premantura (cca 20 km) a Medulin (22 km). 

Turistická vybavenost, aktivity

Pokud jde o ubytování, v Galižaně nejsou žádné hotely. Vybírat lze pouze z penzionů, prázdninových domů a pokojů v soukromí. Některá ubytovací zařízení přitom korespondují s charakterem obce, a tak můžete očekávat venkovsky útulné prostředí s moderním vybavením a někdy i s  bazénem. 

Celá Istrie je protkána sítí stezek pro pěší a cyklisty. A právě Galižana je jedním z bodů na takové trase. Jde o stezku okružní, takže se po projížďce vrátíte zase zpátky na start, tj. do Galižany. Měří necelých 50 km, má střední náročnost, tedy nevede jen po rovince, ale místy i lehce zvlněnou krajinou, a zavede vás do nádherných zákoutí Istrie, ukáže krásné přírodní scenérie a bude vám průvodcem při poznávání okolních vesniček a menších obcí. 

Výlety u městečka Galižana

Galižana leží co by kamenem dohodil od istrijského největšího města Puly, které je staré přes 3000 let, a je tak pokladnicí historických a kulturních památek, včetně obrovského amfiteátru, v němž se podobně jako v římském Koloseu pořádaly v antických dobách gladiátorské zápasy. Není to však jediná pamětihodnost, v Pule jich najdete na desítky, možná stovky, takže výlet do tohoto krásného starého města slibuje vydatné kulturní obohacení a mnoho pěkných fotografií. 

Dalšími městečky a vesničkami v okolí jsou Vodnjan (cca 4 km), Bale (cca 15 km), Svetvinčenat (cca 19 km) a Žminj (cca 25,5 km). 

Cca 30 km od Galižany se nachází opuštěné středověké město a hrad Dvigrad, který je oblíbeným výletním cílem. 

Parametry

Typ letoviska Klidné
Aktivity v letovisku Restaurace / taverny, Bary / kavárny, Nákupy, Památky
--- • --- • ---
---